Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Defro Komfort Optima Plus 15KW - Strzelanie w kotle i zapowietrzanie się

21 Dec 2012 10:11 8454 10
  • Level 8  
    Witam wszystkich
    Jestem tu pierwszy raz i proszę o pomoc, bo nawet fachowiec nie wie co się dzieje. Posiadam piec Defro Komfort Optima Plus 15KW. Instalacja w układzie otwartym chyba najprostszy jaki może być. Przez ostatnie trzy lata nie było problemu, wszystko było ok, a od tego okresu grzewczego przy uruchomieniu zanim dobije mi do temperatury którą mam ustawioną na piecu (60°C) zaczyna coś mi strzelać w piecu - jakby się zapowietrza i woda gotowała, muszę wtedy wyłączyć dmuchawę. Po osiągnięciu tej temperatury później już jest wszystko ok. Do momentu kiedy temp. nie spadnie poniżej 2°C różnicy tzn na 58°C i załączy się dmuchawa żeby dobić na 60°C. Był fachowiec odpowietrzał mi kocioł i bojler bo mówił że jest zapowietrzony ale nic to nie pomogło. Czy jest to możliwe że piec jest zakamieniały i tak się dzieje. Fakt że tu gdzie mieszkam podobno jest dość zakamieniona.
    Proszę o pomoc
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    Radek0305 wrote:
    Czy jest to możliwe że piec jest zakamieniały i tak się dzieje. Fakt że tu gdzie mieszkam podobno jest dość zakamieniona.
    Jest taka możliwość,ale musiałbyś wymieniać wodę w instalacji np, raz w tygodniu,a tego w instalacji co się nie robi.
    Radek0305 wrote:
    fachowiec odpowietrzał mi kocioł i bojler bo mówił że jest zapowietrzony ale nic to nie pomogło.
    Dlaczego kocioł się sam nie odpowietrza,czyżby rury nie były właściwie ułożone z naturalnym "wzniosem"od pieca--->> do góry?
  • Level 14  
    Witam

Podłączam się pod temat. U mnie też czwarty sezon i też coś delikatnie puka w kotle zanim się on rozgrzeje do temperatury pracy około 75-80 stopni. Posiadam kocioł na paliwo stałe podpięty do bufora firmy Biawar (500 litrów). Proszę o podpowiedź jak lepiej ustawić pompkę zasilającą bufor : na I biegu wtedy woda zasilająca płynie wolniej ale o wyższej temperaturze czy np na III biegu wtedy będzie płynąć szybciej ale temp. będzie niższa . Czy prędkość przepływu wpłynie na stuki w kotle ??

pozdr
  • Level 8  
    Witam Stanisław1954
    Rury są w porządku . Jak już napisałem przez 3 lata nie było problemu a odpowietrzniki też są i na strychu naczynie wyrównawcze

Dodano po 5 [minuty]:

Witam Rury są w porządku jak pisałem przez 3 lata nie było problemu. A odpowietrzniki też są i na strychu naczynie wyrównawcze Pozdr.
  • Level 29  
    Ewidentnie słaby obieg wody, i gotuje w piecu więc i się zapowietrza. Posprawdzaj sitka w pompkach, drożność całego układu.
    Czy kaloryfery robią się ciepłe?
    Czy pompka obiegowa załącza się razem z dmuchawą??
    Cy pompka faktycznie pracuje, czy tylko zaświeca się kontrolka na sterowniku??
  • Level 8  
    Witam
    Filtr został przeczyszczony, grzejniki grzeją i pompka też się załącza. Niby wszystko jest ok a jednak coś nie tak.
    Pozdr.
  • Level 8  
    Witam Mam pytanko. Czy ktoś odkamieniał piec i jaki środek najlepszy?
  • Level 23  
    Radek0305 wrote:
    Witam Mam pytanko. Czy ktoś odkamieniał piec i jaki środek najlepszy?

Na pewno to nie kamień w kotle, przyczyna leży gdzie indziej, trzeba tego poszukać. Opiszę podobny przypadek. Kolega z pracy co kilka dni żalił mi się, że mu kocioł gotuje wodę. Nie miałem czasu by do niego pojechać a on co kilka dni zdawał relację z prac naprawczych fachowców. Dwa tygodnie się kręcili jak tampon w majtkach i nie mogli dojść co jest powodem gotowania. Ja po relacjach kolegi ustaliłem przyczynę, lecz ten twierdził, ze to już sprawdzali. Dopiero jak syn właściciela domu przyjechał postawił diagnozę w kilka minut-nie drożna instalacja 1 piętra. No i tak było. Woda zagotowana do takiej temp. ,że spowodowała przetopienie plastikowego wirnika pomy a jeden z kawałków zastał z parteru wypchnięty parą wodną na piętro wyżej i wcisnął się w kolanko fi 18. Aż 2 tygodnie potrzebowali fachowcy aby naprawić usterkę po pokazaniu palcem co trzeba zrobić.
    Nie twierdzę, że u autora tematu może być to samo, ale trzeba wezwać znawcę sztuki, który poradzi sobie z tą błahostką, bo na pewno powód usterki jest banalny i troszkę na odległość kłopotliwy do zlokalizowania.
    Moja teza jest taka, że układ jest nie drożny skoro przez kilka lat to hulało.
  • Level 8  
    Witam Dzięki za podpowiedź ale w takim razie jeszcze pytanie. Czy w takim przypadku jak niedrożność rurki powoduje że nie grzeją grzejniki na piętrze, bo u mnie z tym nie ma problemu grzeją tak jak powinny i grzejniki nie są zapowietrzone. Pozdr.
  • Level 23  
    A pompa ciśnie, czy tylko mieli w miejscu wodę? No jak 2X2 nie ma pełnego obiegu i to jest powód gotowania. Wygasić kocioł i rurociąg sprawdzić pod ciśnieniem wody sieciowej, mówię tu o przepływie na poszczególnych odcinkach. Jest z tym trochę zabawy i najlepiej we dwoje, ale jest możliwe do zdiagnozowania bez cięcia rur.
  • Level 8  
    Pompa ciśnie na pewno - była wymieniona na nową i obieg wody zapewne jest pełny gdyż mam na strychu naczynie przelewowe i z tego co zaglądałem woda cały czas jest w naczyniu . Ale wczoraj zauważyłem że jeśli zarzucę na rozpalanie mniej węgla i włączę rozpalanie to dochodzi do temp. którą mam ustawioną na 59°C bez żadnego stukania w piecu, a jak później dorzucę cały zasobnik to znowu zaczyna strzelać, ale tylko w momencie gdy spadnie mi poniżej zadanej temp.wtedy załączy się dmuchawa i dobija mi do temp. którą mam ustawioną na piecu Wtedy muszę wyłączyć dmuchawę i poczekać aż dogrzeje się do temp tej 59°C Pozdr.