Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Herbert I - Bardzo cichy odbiór

buczekpan 21 Dec 2012 10:21 2799 8
    buczekpan
    Level 10  
    Witam

Mam problem z radiem President Herbert I - stary model z mikrofonem dynamicznym 6 pin.
    Problem objawia się tym, że nic nie słychać z głośnika (zarówno wewnętrzny jak i wewnętrzny), a po maksymalnym zgłośnieniu bardzo cichutko słychać odbiór w głośniku (komunikaty i szum).
    Nadawanie działa, a przynajmniej skala na miarce jest pokazywana. W związku z tym, że ja nie słyszę, to nie mam jak sprawdzić czy koledzy w eterze mnie słyszą.

Głośnik jest sprawny, bo identyczny efekt jest na głośniku zewnętrznym.
    Dzisiaj sprawdzę kabel mikrofonowy czy wszystkie żyły są całe.
    Pytanie brzmi - co jeszcze sprawdzać, lub co innego może powodować taką usterkę ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    telbod
    Level 31  
    Uszkodzona może być końcówka mocy, czyli wzmacniacz m.cz
    buczekpan
    Level 10  
    o_0

Dzięki za odpowiedź - mam nadzieję, że to jednak będzie problem z gruszką :)
    W razie gdyby jednak okazało się, że to nie mikrofon, nie orientujesz się kolego jakie są oznaczenia tego scalaka?
    Czy to będzie może 2SC2166? Może warto zastosować jakiś inny lepszy od oryginalnego?
    telbod
    Level 31  
    Zanim go kupisz lub wymienisz sprawdź połączenia we wtyku od gruszki. Poszukaj kogoś z CB i sprawdź czy masz nadawanie. Nie kupuj scalaka na zapas. Do świat i tak nie dojdzie. :D
    buczekpan
    Level 10  
    Nie mam zamiaru zamawiać na zapas :)
    Pytam czysto z ciekawości, bo chciałbym sprawdzić jakie ewentualnie koszty mnie czekają jeśli to nie gruszka.

Podepnę dzisiaj mikrofon pojemnościowy od Johnnego 2, bo do odbioru powinien się nadawać, a tylko z nadawaniem byłby problem. Jeżeli zadziała, to wiadomo, że do sprawdzenia kabel mikrofonu i ewentualnie luty w mikrofonie.

BTW 2SC2166 to chyba raczej w.cz :)
    Jaki tam jest oryginalny m.cz i czy można taki jeszcze zdobyć, czy może sa jakieś dobre/lepsze zamienniki?
    Czy do starego herberta można ewentualnie zastosować LA 4446, czy był tam inny układ?
    puszak
    Level 28  
    Sprawdzenie scalaka m.cz jest akurat bardzo proste. Należy podać inne źródło m.cz na wejście, generator czy nawet jakiś odtwarzacz mp3.
    buczekpan
    Level 10  
    Po podmianie gruszki, niestety efekt ten sam. Mało tego wczoraj byłem przekonany że jest nadawanie, jednak dzisiaj okazało się, że nadawania brak - dioda TX się świeci, jednak skala sygnału już nie. odbiór jest , jednak nic nie słychać.

Mam takie scalaki:
    NEC UPC1242H
    HA 17808
    Mitsubishi C2166

puszak - dzięki za pomoc, ale aż takim elektronikiem nie jestem, a nie chcę czegoś roz...
    z wymianą sobie poradzę bez problemów, jednak z tym sprawdzaniem może być już kłopot bez instrukcji dla totalnego laika
    buczekpan
    Level 10  
    Celem wyjaśnienia radio wylądowało w serwisie w Łodzi - efekt: z tego, co zrozumiałem to były zimne luty przy gnieździe mikrofonu.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Można zamknąć.