Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naczepa Wielton - nie działa ABS Haldexa

ywalld 21 Gru 2012 11:14 4515 12
 • #1 21 Gru 2012 11:14
  ywalld
  Poziom 7  

  Witam.
  Nabyłem nie dawno naczepę wielton z 99r. z nie działającym w niej ABS Haldexa. Po kupnie naczepy założyłem nowe okładziny oraz czujniki absu na dwóch tylnych osiach. Sprawdzałem ciągłość przewodów i jest wszystko ok. Z ciągnika a jest to scania wychodzą napięcia 2x24V, 2xGND i kontrolka, tutaj też jest wszystko ok. Czujniki mają po 1,1kom tak jak powinno być ale ze sterownika wychodzi 9 kabli, 4x czujniki, 2x zawory w modulatorze, 1x gniazdo serwisowe po lewej str. naczepy, 1x gniazdo zasilanie z ciągnika i jest jeszcze jeden dwu żyłowy odcięty i sobie wisi a ja nie wiem gdzie go podpiąć. Przeszukałem wszystkie zawory i nie widzę żadnego miejsca w które miał by być podpięty ten kabel. Po przekręceniu zapłonu w naczepie słuchać zawory psyk, cyk. Dodam jeszcze, że podnoszenie przedniej osi jest sterowane ręcznie a opuszcza się automatyczne. Może wie ktoś do czego ten wiszący kabel? Czy to do jakiegoś zaworu z ciśnieniem powietrza, a jeśli tak to do jakiego i gdzie on się znajduje i do czego służy. Proszę o pomoc.

  0 12
 • Sklep HeluKabel
 • #2 21 Gru 2012 15:31
  daro111
  Poziom 31  

  Witam.
  Podaj mi opis gniazda w które jest wpięty ten wiszący kabel (prawdopodobnie może to być zawór COLAS, ale bez opisu złącza mogę tylko zgadywać).Podaj jeszcze nr. sterownika ABS.

  0
 • #3 21 Gru 2012 16:32
  ywalld
  Poziom 7  

  Numer sterownika będę miał jutro, ponieważ muszę najpierw wykręcić modulator żeby wykręcić sterownik i odczytać numer bo inaczej nie ma możliwości. A jak chodzi o opis gniazda gdzie wchodzi kabel to będzie ciężko bo wszystkie kable związane z ABS wchodzą w jedną prostokątną wtykę i są oryginalnie zalane tak że nie ma możliwości wyciągnięcia pojedynczo żadnego kabla. A co to jest ten zawór COLAS?
  Dzięki za zainteresowanie się tematem.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #4 21 Gru 2012 16:41
  daro111
  Poziom 31  

  ywalld napisał:
  jest ten zawór COLAS?

  To zawór rampowy (podnoszenie opuszczanie zawieszenia).
  Czyli wychodzi na to że masz tam ABS Modular.
  Czy taki sterownik?
  Naczepa Wielton - nie działa ABS Haldexa

  0
 • #5 21 Gru 2012 16:47
  ywalld
  Poziom 7  

  Jest bardzo podobny ale gniazdo podpięcia kabli inne. U mnie jest 28 pinów we wtyczce a w sterowniku nie wiem bo nie umiem zobaczyć bez wykręcenia czy też jest 28 czy mniej.

  0
 • #7 21 Gru 2012 21:11
  ywalld
  Poziom 7  

  Wielkie dzięki za przesłanie opisu. Wiem już teraz że ten wiszący kabel jest od Collas, problem tkwi tylko w tym że po zaworze rampowym zostało tylko miejsce na ramie a samego zaworu nie ma. Mam pytane czy napięcie +i- ma wychodzić ze sterownika do zaworu czy w drugą stronę bo ja na tym kablu po zapłonie mam około 4V. Czy w przypadku kiedy nie ma zaworu Collas ABS powinien działać czy trzeba oszukać sterownik i podłączyć coś pod ten kabel żeby sterownik widział obciążenie. I czy to coś elektrycznego w tym zaworze Collas to elektryczny zawór czy czujnik ciśnienia?

  1
 • #8 21 Gru 2012 21:40
  daro111
  Poziom 31  

  ywalld napisał:
  Mam pytane czy napięcie +i- ma wychodzić ze sterownika do zaworu czy w drugą stronę bo ja na tym kablu po zapłonie mam około 4V. Czy w przypadku kiedy nie ma zaworu Collas ABS powinien działać czy trzeba oszukać sterownik i podłączyć coś pod ten kabel żeby sterownik widział obciążenie. I czy to coś elektrycznego w tym zaworze Collas to elektryczny zawór czy czujnik ciśnienia?

  Zawór Colas to zwykły zawór do sterowania zawieszeniem pneumatycznym (podnoszenie ,opuszczanie,stop,"do jazdy") z tym że posiada elektrozawór który po przekroczeniu zadanej prędkości przywraca pozycję zaworu na "do jazdy" czyli samo-poziomowanie.
  Można "zasymulować" jego poprawną pracą wpinając zwykłą cewkę "jakiegoś "elektrozaworu (24v i rezystancji-i tu nie pamiętam ,albo 15 ohm ,albo 30 ohm).
  Sygnał jest wysyłany ze sterownika ABS do zaworu ,lecz podczas normalnej pracy ABS ,jest kontrolowana sprawność tego obwodu.Niesprawność sygnalizowana jest błędem w ukł. ABS przyczepy.Pomimo niesprawności zaworu Colas system ABS powinien (o ile jest sprawny) działać poprawnie.

  0
 • #9 21 Gru 2012 21:57
  ywalld
  Poziom 7  

  Wielkie dzięki za objaśnienie tego układu. Jutro będę walczył z tym ABS i wieczorem się odezwę. Pozdrawiam.

  0
 • Pomocny post
  #10 21 Gru 2012 22:01
  daro111
  Poziom 31  

  Znalazłem opis pomiaru zaworu Colas:
  Opór cewki zaworu
  COLASŸ+
  + i - 79 Ω < R < 96 Ω Wiązka odłączona

  1
 • #11 22 Gru 2012 17:57
  ywalld
  Poziom 7  

  Witam. Zacząłem dzisiaj jeszcze raz od początku, posprawdzałem wszystkie kable i opór czujników przy kołach i okazało się, że 3 mają 1.1km a 1 z nich raz ma 1kom a raz 930ohm po prostu kabel przy wtyczce był nad łamany. Od ciąłem wtyczkę przylutowałem nową i rozpędziłem zestaw do 20km/h i nic kontrolka w ciągniku dalej świeciła, więc przylutowałem do kabla od zaworu COLAS elektrozawór który miałem nawet nie wiem od czego ale ma 92ohm i ponownie zacząłem rozpędzać zestaw i przy około 10km/h kontrolka zgasła. Zrobiłem jeszcze doświadczenie odlutowałem ten elektrozawór i ABS dalej działa. Tylko kiedy był przylutowany to po zapłonie kontrolka ABS 3 razy oświeciła się i zgasła a później świeciła do momentu kiedy nie ruszyłem, po ruszeniu zgasła i ABS działał a teraz po odlutowaniu elektrozaworu po zapłonie kontrolka nie miga tylko od razu świeci ale po ruszeniu gaśnie i ABS działa. Myślę, że wszystko jest ok. Wielkie dziki koledze daro 111 za pomoc i pozdrawiam.

  0
 • #12 22 Gru 2012 18:27
  daro111
  Poziom 31  

  ywalld napisał:
  Od ciąłem wtyczkę przylutowałem nową i rozpędziłem zestaw do 20km/h i nic kontrolka w ciągniku dalej świeciła, więc przylutowałem do kabla od zaworu COLAS elektrozawór który miałem nawet nie wiem od czego ale ma 92ohm i ponownie zacząłem rozpędzać zestaw i przy około 10km/h kontrolka zgasła. Zrobiłem jeszcze doświadczenie odlutowałem ten elektrozawór i ABS dalej działa. Tylko kiedy był przylutowany to po zapłonie kontrolka ABS 3 razy oświeciła się i zgasła a później świeciła do momentu kiedy nie ruszyłem, po ruszeniu zgasła i ABS działał a teraz po odlutowaniu elektrozaworu po zapłonie kontrolka nie miga tylko od razu świeci ale po ruszeniu gaśnie i ABS działa. Myślę, że wszystko jest ok. Wielkie dziki koledze daro 111 za pomoc i pozdrawiam.


  Również się cieszę że mogłem pomóc .:D

  0
 • #13 23 Gru 2012 13:16
  ywalld
  Poziom 7  

  Temat uważam za zakończony.

  0