Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FX6300, ASRock,Patriot - Czarny ekran , zwiechy...

21 Gru 2012 12:17 1746 14
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam taki zestaw.
    FX6300
    ASRock970PRO
    2X4Gb Patriot Viper 3 1600 1,5v (black)
    WDgreen500GB
    Aerocool Templarius 550w
    HD7850

Niestety mam taki problem. Komputer ma problem z wystartowaniem.Objawia się to tym ,ze kreci wiatraczkami lecz ekran jest czarny. Gdy wystartuje (za którymś razem ) zawiesza system. Większość części wymienione na nowe takie same !!!!!
    Zauważyłęm wczoraj ,że ręczne podniesienie napiecia pamięci z deklarowanych 1,5v na 1,6 v stawia komputer na nogi ( wczoraj udało mi się to kilkanaście razy pod rząd. Pytanie co jest nie tak. Przecież pamięci powinny startować na deklarowanym napięciu.Czy problem tkwi gdzieś indziej? BIOS najnowszy w nowej płycie , nowy proc, nowy zasilacz dyski podpięte na próbę 2 inne, nowe RW, karta graf na innym sprzecie śmiga nie wymieniona tylko pamięć (lecz włożona inne kości 1333 powoduje ten sam problem.Pytanie o co kaman ?
    Podrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie ma zintegrowanej grafy ale na innej dzieje się to samo. Dzisiaj np. gdy ustawiliśmy w biosie napięcie na 1,6 v walił bluescreenami, daliśmy na 1,55 v poszedł bez gadania. Niestety po przywiezieniu kompa do domu za nic nie chciał wystartować ( delikatnie ruszyły wiatraczki od obudowy ( nie od proca )tak na pół sekundy po czym gasnął (tak jakby zasilacz się właczył i zaraz gasł ). Udało sie go uruchomić po kilkunastu próbach. Zmieniłem napiecie ramu na deklarowane 1,5 v i ustawienie w biosie ręcznie na 1600 MHz i chodził nie wieszał się. Niestety po 1,5 godziny restart (ale bez problemu się włączył). Pochodził pół godziny i znowu reset. Weszłem do BIOSU , zmieniłem wszystkie ustawienia RAM na AUTO i nie wystartował. Od razu zmieniłem ustawienia na MANUAL i komputer się włączył.Co ciekawe z BIOSU nie dochodzą zadne piski.Temperatury proca i GPU sa ok.Komputer przeszedł kilka razy 3dmark vantage , furmarka nie wieszał się , nie sypał artefaktami a jednak jest jakis problem.
  • Poziom 15  
    Podaj temperatury podzespołów.
  • Poziom 9  
    Panowie siedziałem wczoraj do 3 rano i to co się wydarzyło zbiło mnie całkowicie z tropu. Otóż po resecie komp nie chciał wystartować- zero pisków , króciutki półsekundowy start zasilacza i wiatraczków. Podłączyłem do gniazdka z uziemieniem ale równiez nie chciał startować. No nic ,odpiąłem wszystko , karte graf, RAM, naped DVD , dysk twardy. Zostawiłem płytę główna z procem , wiatraczki i zasiłkę. Otóż. Robiłem tak :

1. Płyta + proc + zasiłka - START (kilka pisków )
    2. Płyta + proc + zasiłka+ RAM -START (kilka pisków )
    3. Płyta + proc+ zasiłka + RAM +grafa-START
    4. Płyta + proc+ zasiłka + RAM + DVD + HDD - NIESTARTUJE !!!!! (brak pisków)
    5. Płyta + proc+ zasiłka + RAM + HDD - NIESTARTUJE !!!!!! (brak pisków )
    6. Płyta + proc+ zasiłka + RAM + DVD - NIESTARTUJE !!!!!! (brak pisków )
    7. Płyta + proc+ zasiłka + RAM +grafa - STARTUJE

I teraz ,,suprajz'' o0

8. Płyta + proc+ zasiłka + RAM + (HDD podłączone tylko do zasilania wyjęte z obudowy położone na dywanie ) KOMP STARTUJE o0.
    9. Płyta + proc+ zasiłka + RAM + ( DVD podłączone tylko do zasilania wyjęte z obudowy położone na dywanie ) KOMP STARTUJE o0.

10 .Płyta + proc+ zasiłka + RAM + ( HDD podłączone tylko do zasilania włożone do obudowy ) KOMP MARTWY o0.
    11. Płyta+ proc+ zasiłka + RAM + ( DVD podłączone tylko do zasilania włożone do obudowy ) KOMP MARTWY o0.

Czasem podczas restartowania zawieszonego kompa lub jego wyłączania słyszałem jakby cichutki trzask ( przepiecie ?)aczkolwiek może ze 2 razy na kilkadziesiąt włączeń. Co też zauważyłem komp startuje gdy jest ciepły tzn zaraz po resecie gdy postoi dłuzej sa problemy ze startem.

Czy obudowa moze robić jakies zwarcia (obudowa dysku metalowa , DVD też ). Komputer nie włacza sie gdy są one w zatoczkach podłaczone do zasilania SATA. Gdy sa poza kompem ten wstaje o0.
  • Poziom 23  
    Po pierwsze, trzymaj się tabeli SPD przy konfiguracji tych Patriotów, one są strasznie kapryśne, nie lubię ich strasznie za to :D
    Po drugie, ewidentnie masz przepięcie do obudowy - dokładnie sprawdź, czy nie masz wkręcone w tackę więcej śrub dystansowych, niż płyta główna ma otworów. Dla pewności dałbym również izolacyjne podkładki pod śruby trzymające płytę - niekiedy po takich zwarciach od śrub słabnie powłoka laminatu i śruba nawet poprawnie zamocowana potrafi coś zwierać. Zwarcie może również powodować za długa śrubka wkręcona w twardy dysk czy napęd. Czy czasem nie używasz ciągle śrubki z gwintem dłuższym niż 7 mm?
  • Poziom 9  
    Właśnie nie o0-śrubki nie maja wpływu na montaż napedów bo problem występuje nawet gdy luzem włozc hdd lub dvd do zatoki .Co do patriotów ustawiłem na auto lub ręcznie standardowe 1,5 v 9-9-9-9-24 i tyle albo działa albo nie choć teraz może przyczyną wcale nie sa pamięci lecz jakieś zwarcie. Problem jest tylko wtedy gdy w zatoki włożę dysk , naped lub oba i podłączę do zasilania. Wtedy komp nie startuje. Gdy wyciagnę HDD i DVD z obudowy , położe na dywanie i podłączę zasilanie komp startuje.
  • Poziom 9  
    Podłączałem do gniazdka z uziemieniem i również są problemy aczkolwiek powyższy ,,test'' wykonywałem na gnaizdku bez uziemienia.
  • Poziom 23  
    ramuelek napisał:
    Problem jest tylko wtedy gdy w zatoki włożę dysk , naped lub oba i podłączę do zasilania. Wtedy komp nie startuje. Gdy wyciagnę HDD i DVD z obudowy , położe na dywanie i podłączę zasilanie komp startuje.
    Czyli wreszcie wiadomo, masz jakieś napięcie na obudowie, najpewniej jak słusznie zasugerował kisielos12 używasz gniazdka z niepodłączonym bolcem. Podłącz komputer do prawidłowo założonego gniazdka z bolcem ochronnym i problem zniknie. I na koniec daj kisielosowi 'pomógł' że o tym pomyślał :D
  • Poziom 26  
    ramuelek napisał:
    Podłączałem do gniazdka z uziemieniem i również są problemy aczkolwiek powyższy ,,test'' wykonywałem na gnaizdku bez uziemienia.

Znaczy gniazdko jest źle uziemione, jeżeli nie ma przewodu ochronnego można wykonać tzw "zerowanie"
  • Poziom 39  
    Tymczasowo obróć wtyczkę przewodu zasilającego komputer o 180 stopni i wepnij do gniazdka sieciowego.
  • Poziom 9  
    Panowie, niestety.
    Podłączałem do niemal wszystkich gniazdek z uziemieniem w domu i nie ma szans uruchomić kompa :/ Jak wyjmę napędy idzie ...jak są w obudowie- cisza :/
    Trudno :/
    Dziekuję na razie za pomoc. Po świętach komputer ponownie zawożę na serwis obawiam się ,że będe musiał kupić nową obudowę a dysk z napędem niech wymienią na gwarancji na nowe.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
  • Poziom 23  
    Zasilacz jeszcze może mieć przebicie na obudowę:P