Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BSOD - MEMORY_MANAGEMENT i IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

21 Gru 2012 14:24 2241 20
  • Poziom 8  
    Cześć, mój problem polega na tym, że czasem pojawia mi się bluescreen "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" lub "MEMORY_MANAGEMENT".

Wczoraj było tak, że miałem otwartą przeglądarkę i nie robiłem nic wymagającego. Pojawił mi się BSOD MEMORY_MANAGEMENT, a po restarcie kompa tuż po wczytywaniu systemu (zanim pojawił się ekran logowania) miałem kolejnego BSOD, tym razem IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.

Dziś z kolei grałem w Far Cry 3 (a więc dość wymagającą grę) i po paru minutach pojawił mi się IRQL_NOT_LESS_EQUAL. Zrestartowałem kompa, system odpalił się poprawnie, ale za chwilę zobaczyłem MEMORY_MANAGEMENT.

Po tych bluescreenach z kompem dzieją się dwie rzeczy
    - albo komp poprawnie się włącza, ale zamiast ekranu logowania pojawia się BSOD (coś z INITIALIZATION, jest to tylko mignięcie i komp się resetuje, więc trudno przeczytać nazwę)
    - komp w ogóle się nie włącza (gdy wcisnę przycisk wentylatory uruchamiają się na sekundę albo dwie i tak cały czas aż nie wyłączę zasilacza)

Wczoraj pomogło mi odczekanie 20-30min., po tym czasie komputer działał normalnie. Dziś stało się to niedawno więc zaraz dam znać.

Ps. System instalowałem wczoraj.

Sprzęt:
    ASrock P67 Pro3 B3
    i5-2500K @ 4.40GHz
    2x2GB GoodRam DDR3
    GeForce GTX 560Ti
    XFX Core 550W
    Seagate 250GB + WD 1,5TB
    Windows 7 Ultimate 64bit
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Test pamięci memtestem na początek.
  • Poziom 30  
    Wykonaj test pamięci RAM za pomocą programu MemTest86+ i wymień uszkodzone moduły RAM, jeśli takowe będą.
  • Poziom 8  
    Wypaliłem memtest na pendrive i po wyborze USB z boot menu program nie uruchamia się, tylko w lewym górnym rogu miga kreska.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Wypnij jedną kość RAM i sprawdź czy się uruchomi. Do testu i tak musisz wyjąć jedną z kości.
  • Poziom 30  
    Wyłącz go. Odłącz zasilanie. Wyjmij moduły pamięci, kartę graficzną. Przeczyść z kurzu sloty i włóż wszystko ponownie.

A co do testu RAM - sporadycznie test nie chce się uruchomić, ale nie oznacza to że są błędy RAM. Tylko z reguł jak nie jeden to drugi odpalał.

Nie masz pustej płyty CD?
  • Poziom 8  
    Niestety nie mam płyty CD.

Teraz memtest się bootuje, ale kiedy wybieram opcję 1 (wersja 4.0) pojawia się "could not find kernel image:memtest"

Przy wyborze wersji 3.5b pojawia się na chwile gui memtesta i komp się resetuje.
  • Poziom 8  
    Memtesta jeszcze co prawda nie udało mi się uruchomić, ale sprawdziłem obie kości na tym samym slocie i na jednej działa a na drugiej nie (komp się włącza, monitor nie). Czyli pamięć na gwarancję?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Tak, ale przetestuj też tę, która działa. Ona może mieć błędy, ale pozwala na uruchomienie.
  • Poziom 8  
    Dobrze, a czy to normalne, że komputer działał z obiema kośćmi? Chodzi mi o to czy nie powinno być tak, że komputer w ogóle się nie uruchomi.
  • Poziom 30  
    Uszkodzenie RAM nie musi oznaczać, że komputer się nie będzie uruchamiał.
  • Poziom 8  
    Ok, dziękuję za pomoc, teraz spróbuję zbootować hiren's boot cd.
  • Poziom 8  
    Druga kość jest ok (sprawdzone memtestem), jak na razie wszystko ok, ale zastanawia mnie fakt, że czasem jak zostawiam kompa na noc (nie jest włączony żaden wymagający program) to rano okazuje się, że się zawiesił i muszę go resetować. Miałem tak już kilka razy.
  • Poziom 8  
    bump - podnoszę temat
  • Poziom 39  
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - Błąd ten pojawia się najczęściej poprzez działanie złego sterownika lub niezgodności sprzętu lub oprogramowania . Oznacza on, że w trybie jądra proces próbował uzyskać dostęp do innego procesu, podczas gdy sam miał niższe uprawnienia IRQL od tego drugiego. To jest zabronione.
    Rozwiązanie:-Użyj ostatniej znanej dobrej konfiguracji lub przywracania systemu.-Uaktualnij sterownik, którego dotyczy problem .
    Podaj kod błędu, który wyświetla się wraz z tym komunikatem.
    Np. 0x0000000A.
  • Poziom 8  
    Jakbyś poczytał temat to wiedziałbyś, że bluescreenów już nie mam. Teraz tylko zastanawia mnie dlaczego czasem zwiesza mi się komp gdy chodzi cały dzień i noc.
  • Poziom 39  
    trolluch napisał:
    Druga kość jest ok (sprawdzone memtestem), jak na razie wszystko ok, ale zastanawia mnie fakt, że czasem jak zostawiam kompa na noc (nie jest włączony żaden wymagający program) to rano okazuje się, że się zawiesił i muszę go resetować. Miałem tak już kilka razy.

Włącz Memtest na całą noc. Rano sprawdź efekt jego działania.
  • Poziom 8  
    Mam teraz nowe pamięci, a problem z zawieszaniem się kompa nadal występuje.