Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic Lumix TZ-10 - Włos na zdjęciach - jak się dobrać?

21 Gru 2012 14:55 2268 2
  • Poziom 13  
    Witam,

na tle zdjęć i filmów (w sumie to bardziej na filmach) widoczny jest włos. Włos się przemieszcza, tzn początkowo był tylko na filmach i w innym miejscu, teraz przy niektórych wartościach ogniskowych czy ostrości pojawia się też na zdjęciach, ale jest widoczny w innym miejscu. Chyba jest na matrycy ponieważ przy zmianie ogniskowej się nie obraca. Dzwoniłem do serwisu, odpowiedzieli, że cena czyszczenia zależy od tego czy im się uda za pierwszym razem czy za którymś kolejnym. Nie wiem w takim razie czy im oddawać, żeby cena nie przekroczyła wartości sprzętu ;)

Czy ktoś z Was może doradzić cokolwiek zanim zabiorę się za rozkręcanie? Doświadczenie w majsterkowaniu mam, jednak moje rozkręcanie Canona ixus-a z zacinającym się obiektywem zakończyło się spektakularną porażką - aparat na złom. Tyle że tam wyjmowałem i rozbierałem obiektyw, a tu chyba nie będzie takiej potrzeby...
    Czy może jest szansa żeby częściowo rozebrać i przedmuchać (jak tak to czym), czy jednak trzeba wszystko rozebrać?

pozdrawiam. Kamil
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie wiem do jakiego serwisu dzwoniłeś ale stwierdzenie że "cena czyszczenia zależy od tego czy im się uda za pierwszym razem czy za którymś kolejnym" sugeruje że należy ten serwis omijać szerokim łukiem i wątpię żeby prawdziwy serwisant taką bzdurę wygłosił. Natomiast co do aparatu, możliwe że włos jest na filtrze przed przetwornikiem obrazu i wystarczy zdjąć tylną pokrywę obiektywu żeby go usunąć, ale jest też możliwe że umiejscowiony jest na jednej z wewnętrznych soczewek i wtedy trzeba będzie rozbierać cały obiektyw. Odradzam dwie rzeczy: przedmuchiwanie sprężonym powietrzem bo tylko jeszcze więcej zanieczyszczeń wdmuchasz do środka obiektywu i odradzam samodzielne rozbieranie aparatu, model TZ-10 trochę jest jeszcze jest wart i szkoda by go było wywalić do kubła.
  • Poziom 13  
    Witam, dzięki za info, zrobiłem tak jak pisałeś. Ogromny na zdjęciach czarny włos okazał się białym mikrowłoskiem. Mam nadzieję, że przy tej operacji nie pojawi się tego więcej, ale to wyjdzie za jakiś czas.

A jeśli chodzi o serwis, to w Polsce są wymienione 2 serwisy na stronie Panasonica, do jednego się nie mogłem dodzwonić, a w drugim usłuszałem to co napisałem ;)

dzięki i pozdrawiam. Kamil