Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena kierunkowa i słaby sygnał

karlo92 21 Gru 2012 17:53 1854 6
  • #1 21 Gru 2012 17:53
    karlo92
    Poziom 11  

Witam,
    mam problem z odbiorem telewizji cyfrowej. Z początku wszystko działało jak należy. Telewizor odbierał sygnał cyfrowy z anteny siatkowej (chyba, że padało lub ostro wiało, wtedy się wieszał). Jednak teraz odbiór jest praktycznie nie możliwy, same kratki na ekranie i zacinający się dźwięk na wszystkich telewizorach (dokładnie 3). Postanowiłem wymienić antenę. Kupiłem najlepszą jaką mieli w sklepie (kierunkowa+ jakiś zasilacz prądowy). I znów problem wydawało się, że zniknął ale po kilku dniach problem wrócił. Nie wiem co może być tego powodem. Antenę mam ustawioną na Śrem, a mieszkam w Lipnie (koło Leszna). Antena na wysokości 9 m. W najbliższym otoczeniu nic jej nie zasłania. Instalacja antenowa również nie jest zbyt stara, ma około 10 lat powstała wraz z budową domu. Podczas instalacji anteny nie zauważyłem aby kabel był jakoś specjalnie sfatygowany.

Na kanele TV4 siła sygnału wynosi 100%, jednak jakość waha się od 0-13% (tnie obraz)
    Na kanale TVP info Poznań siła wynosi 100% a jakość waha się od 100 do 80% , co kilka sekund spada nawet do 50%.

• #2 21 Gru 2012 18:15
    elektryk_siedlce
    Użytkownik obserwowany

karlo92 napisał:
    Kupiłem najlepszą jaką mieli w sklepie (kierunkowa+ jakiś zasilacz prądowy)

Jak ta antena dokładnie się nazywa i po co ci zasilacz??
    karlo92 napisał:
    Antena na wysokości 9 m

Czyli bardzo wysoko jak na antenę a ile kilometrów w linii prostej masz do nadajnika??
    karlo92 napisał:
    Instalacja antenowa również nie jest zbyt stara, ma około 10 lat powstała wraz z budową domu.

10lat jak na instalację to już troszkę dużo.Jaki masz kabel antenowy?Czarny czy biały?? :D
    karlo92 napisał:
    co kilka sekund spada nawet do 50%.

Oznacza to,że masz bardzo niestabilną instalację i prawdopodobnie źle ustawioną antenę:)

• #3 21 Gru 2012 18:36
    karlo92
    Poziom 11  

1. antena to: ANTENA DVB-T TELMOR DIGITmax HD (w zestawie na allegro również z tym zasilaczem).
    2. około 35 km od nadajnika.
    3. Biały kabel

• #4 21 Gru 2012 19:04
    _cheetah_
    Poziom 37  

Problemem będzie prawdopodobnie wzmacniacz w antenie oraz, być może, kabel antenowy.

Może odkręć na próbę antenę o 180°, tak, aby odbierać Śrem tyłem i zobacz, co się stanie. Sprawdź, czy na pewno odbierasz mux-y ze Śremu.

Kierunek na Śrem

Śrem - mux-y

• #5 21 Gru 2012 19:27
    karlo92
    Poziom 11  

W takim razie po co montują te wzmacniacze, skoro szkodzą w jakości sygnału?
    MUX'y są ze Śremu ;)

• #6 21 Gru 2012 20:10
    elektryk_siedlce
    Użytkownik obserwowany

karlo92 napisał:
    2. około 35 km od nadajnika.

Z tej odległości wynika,że masz przesterowany dekoder przez wzmacniacz.Proponuję wymienić wzmacniacz na symetryzator antenowy na pasmo IV-V.
    karlo92 napisał:
    3. Biały kabel

Jest duże prawdopodobieństwo,że w dużym stopniu do twojego przyczynia się kabel.Biały kabel jest do zastosowań wewnętrznych a czarny żelowany do zastosować zewnętrznych.Wymień kabel na czarny żelowany na przykład TRISET 113.:)

Dodano po 30 [minuty]:

karlo92 napisał:
    Jak to po co?Po to,żeby zarobić :D

• #7 21 Gru 2012 20:15
    _cheetah_
    Poziom 37  

karlo92 napisał:
    Akurat te anteny wykonywane są w czterech wersjach: pasywna, wzmacniacz 15dB, wzmacniacz 25dB, wzmacniacz z automatyką.

A kupuje się taką, jak jest wymagana w danych warunkach odbiorczych. Zwykle wystarcza pasywna, a czasami trzeba dobrać wersję ze wzmacniaczem albo zastosować tę z automatyką.

Trzeba kupić taką, jaka jest potrzeba.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME