Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha - Uszkodzony czujnik Hala w liczniku prędkościomierza.

keseszel 21 Gru 2012 20:15 2772 7
  • #1 21 Gru 2012 20:15
    keseszel
    Poziom 26  

Dostałem do sprawdzenia moduł od prędkościomierza z Yamahy. Jest tam czujnik Hala. Prawdopodobnie jest on uszkodzony, bo licznik do którego jest on podłączony nic nie liczy. Z czujnika wychodzą trzy przewody. Zasilanie i sygnałowy. Zmierzyłem zasilanie na gnieździe gdzie podłącza się czujnik– jest około 11,6V. Na trzecim przewodzie w gnieździe jest 6,5 V mierzone względem masy motocykla.. Myślałem, ze nie będzie żadnego napięcia, bo nie podłączyłem czujnika, a chciałem tylko sprawdzić napięcia w gnieździe. A sądzę, że czujnik Hala powinien podawać napięcie na trzeci PIN.
    Zakładam, ze uszkodzony jest czujnik. Brak oznaczeń na elemencie w czujniku , jest tylko napis 80L i chyba jakieś logo. Zna ktoś jaki czujnik tam wstawić? Słyszałem, że można podstawić jakikolwiek z powiedzmy wiatraczka, stacji dyskietek, HDD. Czy komuś udała się taka próba?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Gru 2012 21:13
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #4 22 Gru 2012 00:21
    powidz
    Poziom 20  

A nie lepiej upewnić się że licznik jest dobry, podłączając zamiast czujnika generator.

0
  • #5 22 Gru 2012 08:32
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Gru 2012 18:13
    keseszel
    Poziom 26  

Trzeba mieć generator. Zapewne potrzebny jest jakiś kształt i czas impulsów. A tu na gnieździe mam od razu jakieś napięcie stałe.

0
  • #7 22 Gru 2012 18:50
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przecież ten impulsator można sprawdzić nawet diodą świecącą, którą wpinasz między plus zasilania, a wyjście z impulsatora. Powinna migać przy obracaniu impulsatorem.
    Napięcie około 6.5 V może tam występować.
    Czujnik pewnie unipolarny.
    http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/35

0
  • #8 22 Gru 2012 18:57
    keseszel
    Poziom 26  

Jutro postaram się w miejsce czujnika podłączyć wentylator od komputera. Jeśli jest uszkodzony czujnik to licznik powinien pokazywać jakieś obroty bądź prędkość. Zapewne będą jakieś dziwaczne, ale da mi to możliwość upewnienia się czy licznik jest sprawny.
    Na jednej ze stron namierzyłem hallotron TLE4905L. Czy taki element można wstawić?Koszt 3 PLN z przesyłką będzie 10 PLN.
    Mam też układ z wentylatora komputera. Oznaczenie U18 912. Ma 3 wyprowadzenia. Może takie coś? Podłączyłem go do kompa i sprawdziłem w BIOS. Pokazywał liczbę obrotów. Zatrzymałem wentylatorek i w BIOS było 0 obrotów. I tak kilka razy by się upewnić.
    Potem zdjąłem wentylator i nad samym elementem przesuwałem magnesem. Nic nie wskazywał. Dziwne. Yamaha - Uszkodzony czujnik Hala w liczniku prędkościomierza.
    Czerwony +12V, czarny -12V, żółty sygnał.

W czerwonej obwódce zaznaczyłem chyba hallotron.

Wentylator od PC podłączyłem do kompa i sprawdziłem obroty. W BIOS miałem 3tys obrotów. Zlokalizowałem piny w wentylu i motorze. Podłączyłem go i licznik wskazał po załączeniu zasilania prędkość max 52 km/h. Teraz tylko zlokalizować hallotron w wentylu i spróbować podłączyć w module. Sprawdzę jeszcze inne wentylatorki z samej ciekawości. W moim module widać, że ktoś grzebał. Dokonam prób i się pochwalę osiągnięciami :) .

0