Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc umowa i przyłączeniowa

Lukas1 21 Gru 2012 20:35 8472 12
  • #1 21 Gru 2012 20:35
    Lukas1
    Poziom 11  

Witam

Mam pytanie odnośnie zużycia mocy. Spisuje licznik co godzinę i w ciągu dnia największe zużycie miałem 5 kW. Czy mogą przyjąć 5 kW jako moc umowną? Maksymalną?

• #2 21 Gru 2012 20:44
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Lukas1 napisał:
    Witam

Mam pytanie odnośnie zużycia mocy. Spisuje licznik co godzinę i w ciągu dnia największe zużycie miałem 5 kW. Czy mogą przyjąć 5 kW jako moc umowną?Maksymalną?

A kto pyta? :)

Nie ma czegoś takiego jak "zużycie mocy".
    Zużywa się energię, której jednostką jest kilowatogodzina (kWh).

Teraz napisz o co Ci chodzi i do czego tego potrzebujesz?

• #3 21 Gru 2012 20:55
    Lukas1
    Poziom 11  

Spisuje licznik ponieważ chce sprawdzić jaki mam największy pobór mocy aby oszacować moc przyłączeniową( największy maksymalny pobór mocy). Największy pobór energii miałem 5kWh.Jestem na etapie złożenia >wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci elektrycznej..." gdzie muszę określić moc przyłączeniową.... jak wyliczyć ze spisywania liczników czy policzyć wszystkie odbiorniki?

• #4 21 Gru 2012 21:11
    TWK
    Specjalista elektryk

Lukas1 napisał:
    Czy mogą przyjąć 5 kW jako moc umowną?Maksymalną?
    Jaki to jest obiekt? Mieszkanie? Dom? A może coś innego. Jakie odbiorniki są zainstalowane w obiekcie? Te pytania pomogą udzielić właściwej odpowiedzi.

• #5 21 Gru 2012 21:22
    Lukas1
    Poziom 11  

To jest dom, standardowe wyposażenie. Czy muszę wykonać bilans mocy, jakieś porady? Czy spisywanie liczników coś daje w tym temacie?

• #6 21 Gru 2012 21:25
    Plumpi

Lukas1 napisał:
    Spisuje licznik ponieważ chce sprawdzić jaki mam największy pobór mocy aby oszacować moc przyłączeniową( największy maksymalny pobór mocy). Największy pobór energii miałem 5kWh.Jestem na etapie złożenia >wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci elektrycznej..." gdzie muszę określić moc przyłączeniową.... jak wyliczyć ze spisywania liczników czy policzyć wszystkie odbiorniki?

Nie tędy droga.
    Z poboru energii nic nie wywnioskujesz, ponieważ mierząc pobór energii w przeciągu godziny możesz mieć pobór mocy na poziomie 20kW przez 15min., a przez pozostały czas tj. 45 min. 0kW. Zużycie energii wyjdzie Ci 5kWh.

Jeżeli chcesz określić moc zapotrzebowania do celów socjalnych to najprościej jest zsumować moc wszystkich urządzeń, które mogą pracować jednocześnie (w tym samym czasie).
    Dla przykładu sumujesz moce: pralka, lodówka, oświetlenie, odkurzacz, kuchnia elektryczna itp.

Oczywiście do tego typu wyliczeń stosuje się odpowiednie wzory, ale najprościej jest to wyliczyć w taki sposób jak Ci podałem. W przypadku poboru do potrzeb domowych. Jeżeli jest to firma, gdzie pracują maszyny to należy jeszcze uwzględnić moc bierną.

Cały czas podajesz za mało szczegółów.
    Czy chodzi o dom mieszkalny, firmę, jakie urządzenia będą zasilane, instalacja 3f czy 1f?

• #7 21 Gru 2012 21:31
    kSmuk
    Poziom 17  

Ale ich nie interesuje, ile kWh zużyjesz w ciągu godziny czy doby. Ich interesuje moc przyłączeniowa wyrażana w kW. Chodzi o dobranie zabezpiecznia nadprądowego przed- lub zalicznikowego, pełniącego również funkcję ogranicznika mocy. Przy zbyt dużym poborze engerii zabezpieczenie zostanie po prostu wyłączone. Zbyt mała moc powoduje dość duży dyskomfort, gdyż zmusza Cię do częstego chodzenia na zewnątrz, w celu włączenia zabezpieczenia nadprądowego (przylicznikowego).

Takim minimum, jaki powinieneś mieć, by zapewnić sobie choć trochę komfortu, to zabezpieczenie C25 A. Oczywiście im wyższe zabezpieczenie (dostosowywane jest ono do mocy), tym też większe koszta związane z wykonaniem przyłącza, gdyż wykupujesz dodatkową moc, jednak i większy komfort z korzystania z sieci energetycznej.

• #8 21 Gru 2012 21:32
    Lukas1
    Poziom 11  

Dom z warsztatem samochodowym( lakiernia). Jeden układ pomiarowy 3 fazowy. Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A. Chciałbym taryfę G12.

• #9 21 Gru 2012 21:41
    Demmo
    Poziom 16  

Spisywanie licznika chyba nic nie da w temacie określania mocy przyłączeniowej? Bo wspomniane 5kWh może być wynikiem pracy urządzenia o mocy 5kW przez 1h lub też urządzenia 30kW, które załącza się na 10min i potem odpoczywa przez 50min... Podczas pracy prąd tych urządzeń może się różnić 6x (zależnie od współczynnika mocy), więc podając zapotrzebowanie 5kW prawdopodobnie otrzymasz zabezpieczenie przedlicznikowe, które raczej nie wytrzyma 30kW.
    O ile dobrze kojarzę, zależnie od obiektu, oblicza się lub szacuje moc zainstalowaną i mnoży przez współczynnik wykorzystania (nie jestem pewien jego nazwy) zależny od charakteru obiektu. Dla oświetlenia mieszkań chyba to było 0,7? Też trzeba to w miarę oszacować. Jeśli planujesz w mieszkaniu jednocześnie wykorzystywać piekarnik elektryczny, czajnik bezprzewodowy, pralkę i odkurzacz plus jeszcze kilka drobnych agd, to jesteś w stanie oszacować na tej podstawie swoje zapotrzebowanie na moc sumując wyżej wymienione.
    W obiektach przemysłowych trzeba z kolei znać proces technologiczny, bo to że na hali są zainstalowane urządzenia o łącznej mocy 500kW (np. 10 silników 50kW) wcale nie znaczy, że takie jest zapotrzebowanie na moc, jeśli pracuje w danym momencie tylko jedno z nich i nigdy nie będzie inaczej. Wtedy można by z zapasem teoretycznie przyjąć 60-70kW zamiast 500.

Warto też wnioskować o takie zabezpieczenie, żeby dało się sensownie zrobić instalację. Zbyt małe zabezpieczenie przedlicznikowe może powodować problemy z selektywnością.

Często jednak górne ograniczenie mocy przyłączeniowej narzucone jest przez ZE, bo np. w danym miejscu nie dysponują odpowiednią infrastrukturą. Z drugiej strony nie dadzą Ci więcej niż chcesz, bo zostaje rezerwa na wnioski sąsiadów.

[EDIT]
    oo.. zagadałem się i za długo pisałem posta :) szybko pojawiły się odpowiedzi zawierające już to co opisałem.. :|

• #10 21 Gru 2012 21:45
    Plumpi

kSmuk napisał:
    Takim minimum, jaki powinieneś mieć, by zapewnić sobie choć trochę komfortu, to zabezpieczenie C25 A. Oczywiście im wyższe zabezpieczenie (dostosowywane jest ono do mocy), tym też większe koszta związane z wykonaniem przyłącza, gdyż wykupujesz dodatkową moc, jednak i większy komfort z korzystania z sieci energetycznej.

Dokładnie.
    Jeżeli jest to typowy dom jednorodzinny z instalacją 3f to najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie mocy 14kW, dzięki czemu będą zabezpieczenia 25A, a w razie potrzeb będzie można chwilowo pobrać nawet ponad 17kW.
    Trzeba tylko uważać, żeby w przypadku nowych, elektronicznych liczników nie przekraczyć zamówionej mocy przez dłuższy czas (o ile dobrze pamiętam powyżej 15min., ale mogę się teraz mylić), ponieważ takie pobory są rejestrowane przez licznik i na tej podstawie ZE daje kary umowne.

• #11 21 Gru 2012 23:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

Lukas1 napisał:
    Dom z warsztatem samochodowym( lakiernia). Jeden układ pomiarowy 3 fazowy. Zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A. Chciałbym taryfę G12.

W tym warsztacie lakierujesz tylko swoje samochody czy może prowadzisz działalność?
    Jeśli tak to musisz mieć dwa liczniki - jeden na dom w taryfie G i na warsztat drugi w taryfie C.

PS. Sugeruję usunięcie wpisu w profilu "specjalizacja: energetyka". Słabo pasuje do zadawanych pytań. ;)

• #12 22 Gru 2012 11:03
    Francelektryk
    Poziom 17  

Lukas1 napisał:
    Chciałbym taryfę G12.
    Wybierając II taryfę należy zastanowić się nad tym bo w różnych grupach taryfowych II taryfa obowiązuje w różnych godzinach i nie zawsze jest opłacalna zaś I taryfa jest droższa w stosunku taryfy całodobowej. I tak dla G!@ II taryfa obowiązuje w godzinach 13.00-15.00 i 22.00-06.00
    zaś dla grupy C 12a (dwustrefowa) moc < 40 kW
    szczyt pozaszczytem
    od 1 kwietnia do 30 września
    08.00-11.00 20.00-21.00
    11.00-20.00 21.00-08.00
    od 1 października do 31 marca
    08.00-11.00 17.00-21.00
    11.00-17.00 21.00-08.00
    Opłaty w taryfach C i G są różne i musisz dowiedzieć się w swoim ZE i podjęć decyzję bo to nie do końca jest takie łatwe (ekonomiczne)

Dodano po 7 [minuty]:

Plumpi napisał:
    (o ile dobrze pamiętam powyżej 15min., ale mogę się teraz mylić),
    P\
    Pobory max mocy są zliczane w okresach 15 min. i to właśnie jest za zwiększeniem mocy a nie jest opłacalne "kombinowanie"

• #13 22 Gru 2012 21:55
    Lukas1
    Poziom 11  

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.Zorientuje się w swoim ZE.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME