Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor z monitora VGA. Jak można zrobić coś takiego?

yeremiasz 07 Feb 2005 19:11 6194 3
 • #1
  yeremiasz
  Level 11  
  Czy ktoś z szanownych grupowiczów mógłby podpowiedzieć
  jak zrobić z monitora VGA (min. częstotl. odchylania V = 60Hz) odbiornik telewizyjny.
  Sygnał RGB biorę z magnetowidu - brakuje impulsów synchronizacji i chyba czegoś jeszcze?
  Jak zsynchronizować sygnał telewizyjny 50Hz z min. częstotliwością odchylania pionowego VGA = 60Hz.
  Pozdrawiam
 • #2
  satgal
  Level 40  
  Nie kombinuj z tymi hercami tylko szukać trzeba przystawki telewizyjnej z wyjściem na monitor VGA lub karty telewizyjnej do komputera, a ile to kosztuje to szukaj w ofertach.
 • #3
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam!
  Jeśli chodzi o rozwiązanie praktyczne, to jak wspomina mój przedmówca uratuje Cię chyba tylko karta telewizyjna w komputerze.
  Jeśli natomiast chodzi o teorię, to taka "przystawka" byłaby bardzo droga i nieopłacalna. Po pierwsze "końcowy" sygnał RGB pochodzi z dekodera kolorów np. PAL, SECAM czy NTSC. Posiada regulację jasności, kontrastu, nasycenia i odcienia dla NTSC. No ale może to być np. zwykły dekoder PAL. Po drugie potrzebujesz źródło sygnału obrazu- video. Jeśli masz gotowe video np. z eurozłącza to połowa problemu mniej. Jeśli chcesz natomiast z wejścia antenowego, to potrzebujesz kolejno:głowice(do odbioru programów w 3 pasmach VHF-L, VHF-H i UHF), pośrednią(do zdemodulowania obrazu i dzwięku przecież), i jakiś tam najprostszy programator, żeby programy zapamietać pod jakimś numerem. A po trzecie układ "selisepa" czyli selektor i separator impulsów synchronizacji. Na nic Ci to jednak! :D bo generator pionu w monitorze ma 60 Hz, a najmniejsza częstotliwość odchylania poziomego wynosi ok. 31,250 kHz, a nie 15,625kHz jak w Tv. I tu jest problem znacznie bardziej poważny. Jeśli wiązka elektronów w poziomie przesuwa się dwa razy szybciej niż w normalnym tv, to trzeba sygnały RGB "przyspieszyć". Zmiany napięcia dla poszczególnego koloru trwają tyle, ile ich okres wyświetlania na ekranie. Jeśli odchylasz wiązke 2 razy szybciej dojedziesz do końca ekranu ale wyświetlisz dopiero połowe obrazu. I to właśnie przelicza procesor w komputerze. Rozebrany sygnał video jest na nowo analizowany i zostają mu nadane nowe częstotliwości. Inna częstotliwość pionu, poziomu i przyspieszenie zmian informacji o budowie obrazu w sygnale RGB proporcjonalnie do zmiany poziomu.
  Pozdrawiam.
  Dobrej Nocy.
 • #4
  yeremiasz
  Level 11  
  Po przeanalizowaniu tematu okazuje się, że najtańszym i najprostszym sposobem jest zakup używanego tunera TV zewnętrznego z wyjściem VGA. Ja nabyłem takowy na Allegro za 110zł.