Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie LED migających z nie-migającymi

22 Gru 2012 09:57 1284 5
 • Poziom 8  
  Witam,
  od razu przepraszam, jeżeli odpowiedzi nie znalazłem poprzez "szukaj", ale to raczej pilna sprawa.

  Założenie podłączenia jest takie:
  Zasilanie: bateria 9v
  Podłączone równolegle 2x dioda żółta, 1x dioda biała ciepła, 1x dioda pomarańczowa, oraz 1x migająca dioda żółta.
  Problem jest taki, że gdy podam zasilanie to jakby wszystko było ok, jednak 4 diody które powinny świecić światłem ciągłym, a tak nie świecą - widać jak świecą raz jaśniej, raz ciemnej - w rytm diody migającej. Dodam że to jest oświetlenie szopki bożonarodzeniowej, dlatego to dla mnie taka pilna sprawa.

  Dzieje się też tak samo, gdy 3 diody są w szeregu, i są podłączone równolegle z resztą.

  W drugiej szopce mam podobnie zamontowane diody (3x stałe + 1x migająca) tylko że z zasilaczem 12v i nie występuje taki efekt.

  Proszę o poradę!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Oczywiście diody mają rezystory szeregowe. Problemem jest tu mała wydajność prądowa baterii 9V co powoduje zmianę jej napięcia w takt migania diody migającej. Jeżeli ma to być mobilne zasilanie to rozważ użycie zamiast baterii 9V zestawu 6 baterii lub akumulatorków R6.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Skoro LEDy połączone są równolegle (oczywiście każda zabezpieczona szeregowym opornikiem), to nieekonomicznie jest zasilać je napięciem 9V.
  Wystarczy płaska bateryjka 4,5V lub 4 akumulatorki 1,2V. Oczywiście przy każdej zmianie napięcia należy skorygować oporniki szeregowe.
  A tak jako środek zapobiegawczy przeciwdziałający przenoszeniu się migania jednej diody na inne zastosuj dużej pojemności kondensator elektrolityczny (np.500uF/10V) włączony równolegle do zasilania.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za szybką i fachową pomoc. Oczywiście wszędzie tak gdzie trzeba, to oporniki są, zapomniałem o tym napisać.

  Zrobię tak, jak radzicie - czyli zmienię rodzaj zasilania, albo na akumulatorki, albo na zasilacz jak jest w większej szopce.

  Jeszcze raz dziękuje.
 • Poziom 11  
  Dołączam do tematu swoje pytanie. Moja gwiazda w szopce jest oświetlana dwoma zestawami rezystor+dioda połączonymi równolegle i zasilane przez 3xAAA. Diody są migające (wielokolorowe).

  Jak to się dzieje, że diody nawet po godzinie świecenia migają tym samym rytmem? Nie podejrzewam producenta aż o taką powtarzalność elementów.
 • Poziom 43  
  Piuter napisał:
  Jak to się dzieje, że diody nawet po godzinie świecenia migają tym samym rytmem? Nie podejrzewam producenta aż o taką powtarzalność elementów.

  Widać, jednak są powtarzalne te elementy.