Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pspice-potrzebne badania symulacyjne ukł napędowego z silnikiem asynchronicznym_

justij 22 Dec 2012 12:14 1650 10
    justij
    Level 9  
    Witam,
    nie mogę przejść części (badań) w pracy mgr:

Celem projektu są badania symulacyjne i eksperymentalne właściwości wybranego układu napędowego o następujących parametrach:
    - napęd przekształtnikowy: przemiennik częstotliwości;
    - moc układu napędowego: ok. 22 albo 45 kVA;
    - wartość znamionowa napięcia/częstotliwości: 3x400 V / 50 Hz;
    - obciążenie silnika: pompa wirnikowa wielokanałowa.
    Należy przedstawić badania symulacyjne i eksperymentalne wybranych elementów układu napędowego
    z silnikiem asynchronicznym indukcyjnym w metodzie sterowania PWM

Do symulacji wykorzystać dowolnego środowiska typu PS pice, CAD
    Przykładowe symulacyjne przebiegi czasowe napięć obciążenia dla rożnych wartości współczynnika wypełnienia sekwencji impulsów DS. oraz przy rożnych częstotliwościach napięć obciążenia np.
    - Wyniki badań symulacyjnych z obciążeniem RLE dla DS=0,8, q=0,5 oraz czterech częstotliwości napięć obciążenia fL = 25, 50, 75 100 Hz.
    - Pokazać przebiegi czasowe napięć obciążenia otrzymanych na podstawie badań symulacyjnych:
    Przebiegi czasowe fazowych napięć obciążenia dla obciążenia RLE oraz DS = 0, 8, q = 0, 5 dla częstotliwości napięć obciążenia: a) fL = 25 Hz, b) fL = 50 Hz, c) fL = 75 Hz, fL = 100 Hz
    Przebiegi czasowe prądów sieci, napięć zasilania oraz wartości średniej mocy chwilowej na zaciskach źródła, dla obciążenia RLE przy DS = 0, 8, q = 0, 5 oraz częstotliwości napięć obciążenia: a) fL = 25 Hz, b) fL = 50 Hz, c) = fL = 75 Hz, fL = 100 Hz...
    cdn.

Czy ktoś sprawnie operuje programem Pspice/CAD i mógłby mi pomóc?

Z góry dziękuję.
    bartosz.tarnowski
    Level 17  
    W Spice możesz zamodelować uproszczoną wersję tego co opisałeś,
    oczywiście powinno się to dać trzeba jednak posiedzieć trochę nad wybraniem właściwego modelu. Z tego co pamiętam trzeba trójfazowy obwód przetransformować do schematu zastępczego co pewnie było na zajęciach z maszyn elektrycznych.
    justij
    Level 9  
    Witam, dziękuję za podpowiedź, przyznam szczerze zajęcia były dawno temu.., teraz pozostała mi praca i obrona i nie bardzo czuję się na siłach. Dużo jest do odświeżenia i nauczenia, a czasu bardzo mało. Czy byłbyś wstanie mi z tym pomóc już bezpośrednio w programie? Przepraszam, że zapytam wprost, to może być PSpice, CAD, Umiałbyś zrobić taką symulację z zagadnień?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    luke666
    Level 33  
    Pytanie, jak w programie PSpice odwzorować obciążenie, moment bezwładności, SEM silnika? To da się zrobić w np. MATLAB Simulink, gorzej z częścią elektroniczną. Polecam pozycję "Laboratorium Regulatorów":
    User removed account
    User removed account  
    bartosz.tarnowski
    Level 17  
    Tak da się, ja miałem jeden semestr tylko na model matematyczny silnika synchronicznego i asynchronicznego w których wprowadzono tzw fazory na podstawie których można sterować asynchronem wektorowo. Na podstawie tych równań macierzowych można wyznaczyć wszystkie niewiadome w równaniu czyli prądy i strumienie każdej z fazy. Ale może nie potrzebujesz aż tego zaawansowanego rachunku matematycznego i wystarczy zwykłe sprowadzenie do schematu zastępczego w którym występuje uzwojenie stojana i wirnika na podobieństwo transformatora. Z tego co pamiętam parametry w równaniu zlezą od poślizgu czyli pośrednio od obciążenia.

Problem w tym że jestem w proszku organizacyjnym, niedawno się przeprowadziłem nie mam teraz tu materiałów a na kompie nie mam jak zainstalować Matlaba. To możliwe dopiero gdzieś w pierwszych dniach stycznia.
    justij
    Level 9  
    Cześć, mój termin upływa 17 stycznia, a sam nie jestem w stanie tego zrobić, dlatego szukam kogoś kto ma takie umiejętności, możliwości i czas? Naprawdę będę wdzięczny. Nie wiem ile symulacje mogą zająć, czy zdążylibyśmy w tych pierwszych dniach stycznia coś zdziałać, jak myślisz?
    bartosz.tarnowski
    Level 17  
    Szukaj dalej,też na innych forach, jestem ciekawy tematu ale nie mam wszystkiego co potrzebuję tu na miejscu, nie wiem ile czasu by to mogło zając. Dlatego też szukaj może ktoś już to robił, ja robiłem sterowanie do silnika indukcyjnego, coś tam wiem ale to może nie wystarczyć.

Choć robiłem dyplom ze sterowania asynchrona to nie rozumiem wszystkiego.
    Po pierwsze co to jest obciążenie? czy to silnik dla przekształtnika czy pompa dla silnika?
    Nie wiem co to jest sekwencja impulsów DS? co oznacza że DS=0,8.
    Rozumiem że q oznacza współczynnik wypełniania.

w zagadnieniach pisze między innymi ze trzeba zaprezentować:
    "Przebiegi czasowe prądów sieci, napięć zasilania oraz wartości średniej mocy chwilowej na zaciskach źródła,"

To tak jakby trzebabyło zająć się całością czyli jak wpływa na sieć zasilającą przekształtnik obciążony układem napędowym, jak na przekształtnik wpływa silnik obciązony pompą. A poza tym rysunek stanowiska sugeruje sterowanie wektorowe. Czyli trzeba puścić serię impulsów jak by pochodziły z takiego generatora. Inaczej steruje się silnikiem wektorowo a inaczej skalarnie. Generuje to inne impulsy.

W tym całym zagadnieniu widzę przynajmniej 3tematy prac magisterskich, to jest zbyt obszerne. Coś tu trzeba uprościć. Samo pisanie i próba zrozumienia tego co trzeba konkretnie zrobić już zabrało mi pół godziny...
    justij
    Level 9  
    Ok dziękuję, nikt więcej się nie odzywa, nie wiem jak to będzie.. ale dziękuję Tobie bardzo.
    justij
    Level 9  
    Jednak nie udało znaleźć się nikogo, a zostały dwa tygodnie do złożenia pracy, czy to jeszcze realne? Masz może czas? cały czas szukam..
    bartosz.tarnowski
    Level 17  
    Nie wiem co to są sekwencje impulsów DS,
    Temat zadania nie jest dla mnie do końca jasny.
    PYTANIE: skąd wziąć sekwencje impulsów DS w PSpice. Ty pewnie nie wiesz i ja też choć w Spice robiłem różne symulacje, bawiłem się nawet w PWM którego parametry były odczytywane z listy (chyba z pliku) ale tutaj nie wiem jak to ruszyć, bez konsultacji z promotorem nie ma szans