Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dokładność serwomechanizmu

bartus 22 Dec 2012 13:46 2340 3
 • #1
  bartus
  Level 11  
  Witam!
  Chciałbym zrobić prostą obrotnice kolejową w skali H0 i tak się zastanawiam czy mógłbym użyć serwomechanizmu nigdy go nie używałem i nie wiem jaka jest jego dokładność. Czy jak bym wykonał jakiś Sterownik np z Atmegą8 w C to by się mógł nadać. Nie zależy mi na obrocie o 360 stopni.
 • #2
  RitterX
  Level 39  
  Zapewne chcesz dokładnego pozycjonowania? Serwomechanizm składa się z silnika, przekładni zębatej i elektroniki gdzie za odwzorowanie kąta odpowiada potencjometr, którego suwak jest napędzany z osi zdawczej serwomechanizmu. To odwzoroawnie nie będzie niestety super dokładne gdyż serwomechanizm do tego nie służy. Potencjometr z czasem się zużywa. A pozycjonowanie w modelu kolejki,zakładając wielkość szyn musi być naprawdę dokładne jeśli lokomotywy mają bez wykolejenia wjeżdżać na odpowiedni tor. Ale... Możesz użyć transoptorów szczelinowych, bezpośrednio jeden do każdej nastawy obrotnicy. Możesz też użyć prostego enkodera np. takiego jaki stosuje się w starych kulkowych myszkach lub w CDROM do pozycjonowania wózka z laserem. Wykonany jest w postaci tarczy z bardzo drobnymi szczelinami i transoptora szczelinowego. Ilość mignięć w odbiorniku transoptora przekłada się na dyskretną wartość kąta, o który została obrócona tarcza enkodera/licznika szczelinowego.
  Mała uwaga odnośnie bezpieczeństwa w drugim przypadku. Jeśli nabyłbyś CDRW to pamiętaj, że laser tam zainstalowany jest typu podczerwonego a to oznacza, że nawet nie będziesz widział promienia, który może uszkodzić wzrok. Lasery z DVD i CD także mimo widzialności promieniowanej fali. Dlatego zanim zaczniesz się bawić napędami optycznymi zdemontuj taśmę łączącą elektronikę z wózkiem/pozycjonerem lasera.
  Samo podłączenie transoptora szczelinowego do uC np. ATMega8 nie nastręcza większego kłopotu.
 • #3
  bartus
  Level 11  
  Witam
  Dziękuje za odpowiedź.
  Więc najlepiej będzie przerobić serwo wyjąć elektronikę i zamiast potencjometru wstawić enkoder? tylko czy 24impulsy wysterują?

  Najchętniej użył bym transoptorów szczelinowych ale niestety boję się że nie będę miał możliwości regulacji javascript:emoticon(':cry:')
 • #4
  RitterX
  Level 39  
  W przypadku serwomechanizmów szczelinowych reguluje się nimi samymi. Ustawiasz w odpowiedniej pozycji transoptor aa następnie obracasz lewo prawo platformą korygując jego ostateczne położenie. Potem pozostaje jedynie go dokręcić i kapnąć na śrubę i obudowę transoptora kroplę kleju.
  W serwie zamiast potencjometru i elektroniki wstawiasz swoją i enkoder. Enkoder należy umieścić, o ile to możliwe, na wale silnika a nie zdawczym czyli tam gdzie będzie montowane obciążenie. Wewnętrzna przekładnia spowolni na tyle ruch enkodera, że nie będzie problemów z dokładnością np. 24 obroty tarczy dekodera, razy ilość otworków, będą odpowiadały jednemu obrotowi wału zdawczego. Wtedy da się bardzo precyzyjnie ustawić dokładność napędzanej w ten sposób obrotnicy.
  W tej aplikacji szybki ruch obrotnicy jest wręcz niewskazany. Dlatego nie powinno być problemu z przesterowaniem czyli sytuacją, że na skutek bezwładności własnej oraz szybkości kątowej układ nie zdąży wyhamować we właściwej pozycji i "poleci dalej" by skorygować w drugą stronę po chwili.
  Jak dla mnie transoptory szczlinowe są w sam raz ale jak chcesz możesz użyć serwomechanizmu.