Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały akumulator - i duży alternator. Czy coś się stanie?

22 Gru 2012 14:44 6114 11
  • Poziom 7  
    Posiadam małe autko Suzuki Swift GTi , które seryjnie ma alternator 50 lub 55A . Jako że posiadam sporo muzyki w aucie ( dwa wzmacniacze 300watt rms w 4ohm i 170watt rms drugi ) założyłem sobie alternator Mando z Kia Clarus II 2.0 16v DOHC o mocy 90A.

Obecnie mam akumulator 55AH firmy Moll i po wiecznym niedoładowywaniu małym alternatorem jest już powoli na wykończeniu (został wyładowany niestety do zera z 4 razy)

Obecnie zamówiłem sobie pól roczny akumulator Centra Futura 47AH i teraz pytanie czy tak mały akumulator nie będzie w jakiś sposób przeładowywany przez duży alternator? Co prawda alternator musi być większy niż akumulator ale tutaj jest praktycznie 2x większy.

Ładowanie mam na postoju 14.6v , na full obciążeniu z tą muzyka 14.3v wiec napięcie trzyma bardzo dobrze ale problem jest wtedy taki że alternator strasznie obciąża mi silnik bo aż obroty spadają i to dość mocno.

Jak widać spadki napięcia są znikome a auto aż przygasa , tak jakby cały prąd był brany z alternatora a nie z akumulatora. Czy po zmianie na tą centre może być ciut lepiej?
  • Poziom 43  
    W samochodzie akumulator jest ładowany stałym napięciem a nie prądem, jeżeli napięcie ładowania jest w normie to mocniejszy alternator w zasadzie nie szkodzi ale przy mocno rozładowanym akumulatorze mocniejszy alternator da mu silniejszego kopa należy więc bardzo uważać aby napięcie ładowania było w normie. Centra podaje graniczne napięcia ładowanie 13,9-14,5 V. 14,6 V to już za dużo.
    plastekkk napisał:
    Jako że posiadam sporo muzyki w aucie ( dwa wzmacniacze 300watt rms w 4ohm i 170watt rms drugi )

Jeżeli masz miejsce wstaw Futurę 64 Ah.
  • Poziom 39  
    Dokładnie, nic się nie stanie.
  • Poziom 12  
    na zime to w sam raz a może i za malo :)
  • Poziom 7  
    a czemu po zmianie alternatora na większy na dużym obciązeniu silnik przygasa? Przecież prad powinnien być pobierany z akumulatora , rozumiem mały spadek obrotów ale nie tak że auto praktycznie potrafi zgasnać ( choć pasek sie nie ślizga wiec ten opór jest troche dziwny )

może zmiana aku pomoże , zobaczymy
  • Poziom 43  
    plastekkk napisał:
    a czemu po zmianie alternatora na większy na dużym obciązeniu silnik przygasa?

Odpowiem nieco żartobliwie - bo silnik jest mały a dyskoteka duża. Sam napisałeś że mały alternator wiecznie niedoładowywał, skoro duży daje większy prąd to silniej obciaża silnik.
    plastekkk napisał:
    Przecież prad powinnien być pobierany z akumulatora ,

Jeżeli alternator na jałowych obrotach silnika daje większe napięcie niż akumulator to prąd będzie pobierany z alternatora.
  • Poziom 7  
    na małym alternatorze wszystko było ok , wszystko grało też OK , światła nie przygasały

auto nie jest małe , ma mocny 100 konny silnik
  • Poziom 43  
    plastekkk napisał:
    na małym alternatorze wszystko było ok , wszystko grało też OK , światła nie przygasały

Pierwszy raz wspomniał kolega o przygasaniu świateł, wcześniej była mowa o przygasaniu auta co odebralem jako dławienie silnika na wolnych obrotach.
    100 KM to moc maksymalna, tu ważna jest moc na wolnych obrotach.
  • Poziom 12  
    gasnąc nie powinno to coś jest nie tak a poprawa muzyki jest ? nie graj tyle niech to sie ustabilizuje , moze jakaś dioda w altenatorze sie spaliła
  • Poziom 31  
    Przygasanie świateł może być spowodowane słabym akumulatorem, który w potężnym impulsie jaki chce pobrać wzmacniacz niestety ten nie jest na tyle wydajny aby go oddać. Stąd przygasanie świateł. Alternator akurat ma nie wiele do gadania przy takich impulsowych poborach prądu. Zmiana na nowy akumulator pomoże. Przy tej mocy co pobierasz da sobie radę bez nawet kondensatora. Chodź zaraz zjawi się pewnie taki co poleci ze 2F.
  • Poziom 7  
    to że auto przygasa miałem na myśli że traci obroty więc alternator stawia mu bardzo duży opór

światła nie przygasają , nie ma spadków napięć