Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WISL105 - Pobiera wodę i wylewa, migają 3 ledy-prasowanie,pluknie,power

Pieraś 22 Gru 2012 15:23 4764 8
  • #1 22 Gru 2012 15:23
    Pieraś
    Poziom 10  

Cześć.

Szukać szukałem .. nie znalazłem, więc piszę, bo nie mogę prania już żadnego zrobić.

Po włączeniu pralki do zasilania i wybrania programu oraz włączenie wybranego programu, pralka zaczyna jednocześnie pobierać i wylewać wodę, a do tego mrugają 3 diody
    - włącznika głównego
    - prasowania
    - płukania dodatkowego.

Zaglądnąłem do wnętrza i wszędzie sucho - nic nie jest zalane, zdjąłem panel przedni i płytkę z pokrętłami i nie widać przepalenia itp.

Niestety nie mogę załączyć zdjęć bo mam problem z tel. by przegrać je.
    Chciałbym zapytać
    - jakie zadanie wykonuje układ znajdujący się z góry pralki przykręcony do prawej ściany wewnątrz (patrząc z przodu pralki) z dołączonym cienkim czarnym wężykiem?
    - czy płytka sterująca to ta, która jest z tyłu pralki, na dole po prawej stronie (patrząc z przodu pralki)?
    - jak czytać kody w WISL105 mającym tylko diody i pokrętła?

EDIT:
    - dobrałem się do tego układu z dołu pralki i załączam zdjęcie, czy te diody (zenera? impulsowa?) nie są spalone? Jedna jest na płytce jakby w jednym kolorze, a pozostałe jakby przyczernione - sorry ale dawno elektroniki nie miałem i nie pamiętam prawidłowego wyglądu - tyle co teraz w sieci o nich poszukałem
    - styki nieco przyjarane są na złączce
    - przy okazji wyczyściłem ze złogów kamienia "turbinę" wypompowującą wodę
    - wężyk co idzie od odpływu w górę jest drożny (wyjąłem i sprawdziłem)

EDIT:
    - jaki program nie wybiorę to po 10-20 sekundach zaczyna się efekt migania
    - czy hydrostat ma podpiętą kostkę, czy też nie to efekt jest taki sam.

EDIT:
    - żona wspomniała, że dokładnie taki sam objawy już miewał miejsce ale wyłączenie pralki z pralki pomagało. Ogólnie rzecz biorąc to zdarzało się, że program prania się zawieszał i wyłączaliśmy ją w prądu i jechał proces od nowa.

• Pomocny post
    #2 22 Gru 2012 16:49
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może to tylko szczotki w silniku zużyte..

• #3 22 Gru 2012 17:03
    Pieraś
    Poziom 10  

Niestety nie, właśnie znów położyłem pralkę na glebę i wyglądają dobrze (nie wyjmowałem, po prostu dolegają dobrze do komutatora na wirniku).
    Tak się zastanawiam, czy jestem w stanie sam namierzyć problem na płycie ... byle bym wiedział co jest co i jak/co mierzyć :/

Da się te kostki/przekaźniki jakoś pomierzyć?

• #4 22 Gru 2012 17:13
    ROBSON33
    Moderator AGD

Pieraś napisał:
    nie wyjmowałem, po prostu dolegają dobrze do komutatora na wirniku

To zacznij od ich wyjęcia i określenia długości.

• #5 22 Gru 2012 19:03
    Pieraś
    Poziom 10  

hmmm mały problem mnie zatrzymał :) Nie mam nasadki 5,5 :/ Nie pasuje ani 5mm, ani 6mm.
    Po odgięciu ostrzem łamanym szczotki i puszczeniu to sama elegancko dobija do komutatora.

Gdyby była za krótka to przecież ledwo by dotykała, a tu jest napór wręcz - przeciez z tyłu szczotki jest ten drucik, który prowadzi do złączki z przewodem prawda?

BTW ... silnik się kręci bez problemu, jak ustawiam na wirowanie i włączam ją to bęben zaczyna się kręcić i po tych kilkunastu sekundach jest choinka.

Te diody, że są w połowie czarne to są ok?

EDIT:
    - heh... nie wiem, czy już jej "nie naprawiłem" ;-)
    - wyczytałem w intrukcji, której dawno nie mam ale właśnie znalazłem w sieci, że sytuacja, gdy pralka pobiera i wylewa wodę może być w 2 przypadkach:
    1. na złej wysokości przewód odpływowy (u mnie jest ok - nigdy problemu nie było)
    2. musi być odpowietrznik jeśli odprowadzająca rura jest podpięta od razu do odpływu - a u mnie właśnie jest tak, że kiedyś "wsadziłem" rurę PCV 30kę w ścianę i z końcówka jej wystaje, a wąż odprowadzający jest w nią wciśnięty - właśnie ją wyjąłem i zrobiłem þłukanie na pustej pralce i o dziwo nie ma choinki :D

Zrobie przy okazji test na normalnym praniu i jeśli zadziała, to znaczyć to będzie, że to jednak to. Ale nie chwalę dnia przed zachodem ... trochę nie chce mi się wierzyć w to co piszę jeszcze :)

EDIT:
    Problem rozwiązany.
    Jeśli WISL105pl pobiera i wylewa wodę, a do tego mrugają diody: włącznika, prasowania i płukania dodatkowego to znaczy, ze wąż nie ma odpowietrznika, a był np. podłączony do rury odplywowej.

EDIT:
    Kurczę to jednak nie to. Pralka znów zaczęła świrować.
    Wyjałem grzałkę i nie ma przebicia - przy okazji ją zepsułem :) Miała jedną końcówkę ruszającą się i ją za mocno pociągnąłem.

Jeszcze spróbuję przelutować luty na płytce.
    Możecie zerknąć na zdjęcia tej mojej płytki i powiedzieć, czy te diody wyglądają ok?

Z ciekawości zadzwoniłem do serwisu to za sam przyjazd serwisanta w celu oceny przyczyny 110zł :/ Wolę się jeszcze pomęczyć z analizą.

• #6 10 Sty 2013 14:51
    Pieraś
    Poziom 10  

A może wymienić wszystkie elektrolity i te 4 przekaźniki?
    W sumie elektrolity te sa tanie, a przekaźniki ... póki co nie mogę znaleźć :-/

Ktoś wie jak one działają, czy mogę omomierzem je sprawdzić?

• #7 10 Sty 2013 15:05
    peter falk
    Specjalista AGD

Zacznij, jak to ująłeś "poetycko" : od elektrolitów. Przekaźniki zostaw sobie na deser.

• #8 13 Sty 2013 16:29
    Pieraś
    Poziom 10  

Co znalazlem w sieci.

https://obrazki.elektroda.pl/1056434300_1358090856.jpg

Błąd Key 1 Key 2 Key 3 Key 4 LED 4
    01 Nie świeci Nie świeci Nie świeci Błyska Nie świeci
    02 Nie świeci Nie świeci Błyska Nie świeci Nie świeci
    03 Nie świeci Nie świeci Błyska Błyska Nie świeci
    04 Nie świeci Błyska Nie świeci Nie świeci Nie świeci
    05 Nie świeci Błyska Nie świeci Błyska Nie świeci
    06 Nie świeci Błyska Nie świeci Nie świeci Nie świeci
    07 Nie świeci Błyska Błyska Błyska Nie świeci
    08 Błyska Nie świeci Błyska Nie świeci Nie świeci
    09 Błyska Nie świeci Nie świeci Błyska Nie świeci
    10 Błyska Nie świeci Nie świeci Nie świeci Nie świeci
    11 Błyska Nie świeci Błyska Błyska Nie świeci
    12 Błyska Błyska Błyska Nie świeci Nie świeci
    13 Błyska Błyska Nie świeci Błyska Nie świeci
    14 Błyska Błyska Nie świeci Nie świeci Nie świeci
    15 Błyska Błyska Błyska Błyska Nie świeci
    16 Nie świeci Nie świeci Błyska Nie świeci Błyska
    17 Nie świeci Nie świeci Nie świeci Błyska Błyska

F01: Triak silnika - zwarcie
    F02: Brak sygnału z prądnicy tachometrycznej silnika. Prądnica tachometryczna dostarcza prąd zmienny o częstotliwości proporcjonalnej do obrotów silnika. Gdy sterownik załączy silnik a sygnał tacho się nie pojawi, nastąpi stopniowe zwiększanie napięcia na silniku a w końcu zwrócenie błędu. Jeśli bęben przed zgłoszeniem tego błędu kręci się zbyt szybko, uszkodzenia trzeba szukać w prądnicy tachometrycznej (zwykle pęknięty lub poluzowany magnes na wirniku, ewentualnie uszkodzona cewka), jeśli nie kręci się w ogóle - w silniku, module oraz okablowaniu.
    F03: Wykryto otwarty obwód lub spięcie termometru NTC, błąd też może być zasygnalizowany w razie sklejenia przekaźnika grzałki. Pralka pobiera przez chwile wodę, po czym ją wypuszcza, sygnalizując w/w błąd. Taka pralka mimo sprawnego czujnia NTC czasem nie działa. Praktyka pokazuje, że może to oznaczać oznaczać również błąd pamięci EEPROM, co oznacza konieczność wymiany modułu głównego. Próby podstawienia nowej zawartości pamięci z innej pralki są zwykle nieskuteczne, ponieważ w pamięci EEPROM zapisany jest dokładny model pralki, który to numer musi sie zgadzać z numerem zapisanym w module górnym.
    F04: Obecność równoczesna wskaźnika pustego i przepływu (presostat sklejony na pustym).
    F05: Wykryto blokadę pompy bez osiągnięcia stanu pustego przez presostat
    F06: Nie w AVD i AVL

F07: Wykryto brak absorpcji elementu grzewczego prania (błąd jest sygnalizowany, gdy
    presostat jest w stanie pustym)

F08: Przekaźnik elementu grzewczego prania sklejony (sygnalizacja w stanie pustym) lub
    sklejony presostat w stanie pełnym (równocześnie stan pusty i pełny)

F09: Wykryto błąd ustawień - błąd pamięci eeprom

F10: Brak sygnału stanu pełnego i pustego - kontrola hydrostatu oraz poprawności podłączenia przewodów do modułu sterującego.

F11: Wykryty brak odpowiedzi zwrotnej pompy (pompa spustowa odłączona lub przerwane
    uzwojenie)

F12: Brak komunikacji między płytą wyświetlacza / diodami a płytą główną

F13: Obwód termometr NTC otwarty - tylko w pralko - suszarkach.

F14: Element grzejny suszenia - otwarty obwód lub niepodłączony

F15: Element grzejny suszenia jest ciągle aktywny (styk przekaźnika suszenia jest sklejony lub triak suszenia uległ spięciu)

F16: Blokada bębna (tylko ładowane od góry)

F17: Blokada drzwiczek - odłączenie zasilania/otwarty obwód (model z Easy Door)

F17: Blokada drzwiczek - odłączenie zasilania/otwarty obwód (tradycyjna blokada drzwiczek, nie Easy Door)

F18: Błąd mikrokontrolera.

• #9 04 Lut 2013 21:48
    Pieraś
    Poziom 10  

chyba mozna zamknac. wyglada, ze opisany przeze mnie objaw to uszkodzona pamiec eprom.
    inne programy dziaja dobrze, zle dziala tylko time for you

sorry za brak polskich ogonkow ale na ipadzie ciezko sie pisze z nimi.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo