Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyzacja prasy 4-ro tłokowej do zniczy

22 Dec 2012 15:45 6249 21
SterControl
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • SterControl
 • #2
  12pawel
  Level 34  
  Potrzebne byłyby jakieś rysunki jak to mniej więcej wygląda, jakiś schemat hydrauliczny, oraz kolejność ruchów siłowników, to można byłoby coś więcej powiedzieć.
  Ad.1 Rozdzielacze sterowane ręcznie trzeba zmienić na sterowane elektromagnesem, Sterownik plc, Można też się pokusić o zrobienie sterowania na krańcówkach i samych przekaźnikach. Myślę że przy tak nieskomplikowanym układzie byłoby to do rozwiązania.
  Ad.2 Sterownik najprostszy w tym wypadku myślę że 8wejść/6wyjść byłby takim minimum (Np LOGO siemensa)
  Ad3. Program nie jest trudny gdyż układ mało skomplikowany 3 siłowniki to jest nic w porównaniu co może taki sterownik opanować. Myślę że poradziłbyś sobie sam, jeśli nie to na forum chętnie pomogę taki program wykonać jeśli chodzi o programowanie drabinkowe i FBD
 • SterControl
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  Ważnym elementem jaki trzeba dołożyć to krańcówki;
  jeżeli siłowniki mają wbudowane w tłoki magnesy - to czujniki hall'a lub kontaktronowe (położenia tłoka);
  Prosta sekwencja ruchów - więc można to zrobić na logice przekaźnikowej, aczkolwiek przy próbach zapewne wyjdzie, że nie tylko ruch się liczy ale i trzeba poczekać na zasypanie się form do prasowania (co widać na filmie - wręcz dołożony krótki ruch który pozwoli na lepsze zasypanie formy).
  Zastosować małe PLC (prawie każda firma ma w ofercie taki z 4-6-ma wyjściami), z wyświetlaczem - będzie można doprogramować chociażby licznik wykonanych sekwencji.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  pafciowaw
  Automation specialist
  Przy takim warunku tak - w przeciwnym przypadku mogłoby dochodzić do deformacji już wykonanego wkładu?!
  Lepiej zostawić to tak jak na filmie - i tak trzeba czekać aż siłownik 1 całkowicie się wycofa aby siłownik nr 2 miał wolną przestrzeń na zepchnięcie gotowego wyrobu.
  Przy zastosowaniu małego PLC zawsze można poprawić program przez dodanie dodatkowych czasów przestoju między operacjami (milisekundy) - będzie lepsza kultura pracy urządzenia.
  Spróbuj pobrać soft demo np. moellera easy i próbnie zbudować wirtualną "drabinkę" - następnie symulować działanie. A jak już będzie ok?! - zawsze można taki program "wklepać" do sterowniczka kupionego później...
  Układ zbudowany na przekaźnikach - też będzie działał, ale jakakolwiek przeróbka jest trudniejsza,...a dokładanie kolejnych "czasówek" - kosztowne.
 • #7
  artpuls
  Level 14  
  Przepraszam Panowie o jakim filmie mowicie? gdzie jest?
  .. juz widze :)
  pafciowaw wrote:
  Spróbuj pobrać soft demo np. moellera easy i próbnie zbudować wirtualną "drabinkę" - następnie symulować działanie. A jak już będzie ok?! - zawsze można taki program "wklepać" do sterowniczka kupionego później..

  jest to dobry pomysl. System na PLC jest dużo bardziej elastyczny w przypadku pozniejszych modyfikacji/udoskonaleń.
 • #8
  12pawel
  Level 34  
  Przekaźniki czasowe są ok i na pewno się przydadzą. Krok 4 i 5 może odbywać się razem po prostu na siłowniku 3 dajemy zawór dławiąco zwrotny i kłopot rozwiązany. Teraz trzeba się zastanowić czy chcemy układ duży przekaźnikowy( nie oszukujmy się tych przekaźników będzie trochę), czy chcemy mały układzik z PLC. Co do ceny to trzeba przeliczyć ale myślę że koszty będą porównywalne.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  karolas123
  Level 20  
  Ja ze swojej strony doradzam Ci sterownik PLC jest to o wiele bardziej rozwojowe i mniej uciazliwe niz przekazniki i czasówki. Układu nie trzeba wyposażac w krańcówki wystarczy odpowiednio skonfigurować czasówki w sterowniku PLC(doświadczalnie dobrać czas przesterowania wyjśćia rozdzielacza) a predkośc wysuwu sterować na zaworze dławiąco zwrotnym. ograniczy to znacznie plątanine kabli i pozwoli ze w razie dołożenia jakiegoś siłownika nie brdzie problemu. Myśle ze nada sie tu jakiś sterownik z rodziny MITSUBISHI np Fx1s
 • #11
  12pawel
  Level 34  
  karolas123 wrote:
  Układu nie trzeba wyposażac w krańcówki wystarczy odpowiednio skonfigurować czasówki w sterowniku PLC

  No ja się z tym nie zgodzę. Jeśli coś się zblokuje, krańcówka nie da sygnału i układ będzie stał. Na samych czasówkach układ będzie "szedł" dalej i może się uszkodzić dalej. Krańcówki kontrolują każdy etap ruchu siłowników, a czasówki tylko sterują, niezależnie od działania układu, nie kontrolują układu.
  Jeśli chcesz rozwiązać to na samych przekaźnikach to trzeba myśleć już nad schematem. Fluidsim posiada fajną symulację wiec polecam w nim symulować i rysować schemat.
 • #12
  karolas123
  Level 20  
  Nie wszystkie siłowniki posiadaja możliwość wyposazenia w czujniki/ kontaktrony wtedy robi sie to juz duza inwestycja.
 • #13
  12pawel
  Level 34  
  Tak ale nie trzeba koniecznie mocować czujników na siłownikach. Można zamocować krańcówki do np ruchomego blatu, popychaczy i innych elementów poruszanych przez siłowniki.
 • #14
  pafciowaw
  Automation specialist
  Do siłownika nr 1 można dołożyć czujnik ciśnienia (progowy ON/OFF) - będzie wiadomo, że osiągnął pozycję wysunięcia i wykonał pracę "prasowania"...
  Co do innych czujników? - można wykorzystać indukcyjne (metal), pojemnościowe (tworzywa sztuczne), optyczne - wszystkie materiały (nawet półprzeźroczyste)...
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  pafciowaw
  Automation specialist
  W prezencie świątecznym: ;)
  Automatyzacja prasy 4-ro tłokowej do zniczy
  Założenia:
  na rysunku - styki przekaźników i drogi powietrza w elektrozaworach w stanie beznapięciowym.
  Sterowanie logiką - sygnałem dodatnim (+), sygnał z czujnika/ów również (+).
  Potencjał ujemny (-) należy podpiąć do wszystkich "drugich" wyprowadzeń cewek przekaźników i elektrozaworów - na schemacie nieumieszczony.
 • #17
  pafciowaw
  Automation specialist
  a można i tak (step by step):
  Automatyzacja prasy 4-ro tłokowej do zniczy
  Przekaźniki R01-R06 "zatrzaskują się" w kolejnych krokach, a ostatni sygnał kasuje potrzymanie przekaźnikiem R0X - wszystkie "puszczają" i sekwencja może się odbyć od początku.
  Koszty...R01-R06 = przekaźniki 3P (z podstawkami to ok. 40 PLN) = 240
  RZ, R0X = dowolne "interfejsowe" 1P (po ok. 25?) = 50 PLN.
  W w/w kwocie można spokojnie znaleźć sprawny mały PLC (być może w programie trzeba będzie dołożyć jakieś "postoje" - na PLC drobiazg; przy przekaźnikach - dużo więcej pracy i dodatkowe koszty).
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  pafciowaw
  Automation specialist
  Między 5 a 6 krokiem K1 już jest nieaktywny i dalsza część nie może się realizować;
  Dziwny skrót myślowy - szeregowe łączenie EZ6 i R1 ?!.
  Uwaga do całości: zastosowanie zaworów z dwoma cewkami może spowodować, że bez zakończenia cyklu (np. zanik napięcia) układ będzie w stanie nieustalonym; więc na początku programu powinno być resetowanie ustawień do ustawienia startowego (impulsy na zawory 2,4 i 6, jeżeli nie stoją na krańcówkach K5, K1 i jakiejś dla siłownika nr 1))
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  pafciowaw
  Automation specialist
  W praktyce szeregowe połączenie EZ6 i R1 nie stosuje się! (chyba, że R1 ma specjalną cewkę "ampero-zwojną" do włączania kontaktronu lub czujnika Hall'a) - na Twoim rysunku musisz narysować je równolegle w tej gałęzi schematu - też będzie działać tak jak założyłeś.
 • #22
  artpuls
  Level 14  
  Witam, postanowiłem jeszcze raz wtrącić moje 3- grosze :)
  Zdecydowanie jestem za układem opartym na PLC. Jest dużo bardziej elastyczny.
  Pozwolę sobie zalaczyc (na szybko edytowany w PDF) schemat który obrazuje polaczenia czujników położenia (kontaktrony na silownikach lub krancowki zamontowane na maszynie) oraz elektrozaworow z PLC- w tym wypadku Clockner-Moeller -Easy z wyjsciami przekaznikowymi.
  Do tego projektu najlepiej bedzie zastosowac elektrozawory monostabilne (ze sprezyna powrotna) zaproponowane przez kolege Pafciowaw. Dzieki temu, tylko po podaniu cisnienia, uklad ustawia sie w pozycji poczatkowej.
  wejscia
  Automatyzacja prasy 4-ro tłokowej do zniczy
  wyjscia
  Automatyzacja prasy 4-ro tłokowej do zniczy
  Prosze pamietac, ze to tylko przyklad rozwiazania, a nie gotowe rozwiazanie. Brakuje tu zabezpieczen (co jest osobnym tematem)

  Vonter wrote:
  Sekwencja:
  Krok 1: wsunięcie siłownika nr 3(napełnienie cylindra parafiną)
  Krok 2: wsunięcie siłownika nr 2(odsunięcie się zasobnika parafiny)
  Krok 3: wysunięcie siłownika nr 1(formowanie wkładu)
  Krok 4: wsunięcie siłownika nr 1
  Krok 5: wysunięcie siłownika nr 3(wyprowadzenie wkładu z cylindra)
  Krok 6: wysunięcie siłownika nr 2(przesunięcie wkładu poprzez zasobnik poza maszynę)

  zalaczam wydruk programu na Easy wykonujacy opisana sekwencje.
  Sekwencja za kazdym razem jest uruchamiana przyciskiem START.
  Plusem PLC jest to, ze tylko modyfikujac program, mozna zmienic sposob w jaki sekwencja startuje, np. zamiast przycisku START, wstawic timer uruchamiajacy sekwencje po zakonczeniu poprzedniej.
  Oczywiscie START musi zostac zeby za pierwszym razem uruchomic maszyne :D
  W programie mozna rowniez dodac opoznienia w przejsciach do kolejnych stanow.
  Nawet w tak malym PLC mozna przy uzyciu wyswietlacza informowac w jakim momencie cyklu jest maszyna, ewentualne usterki, ilosc cykli itp...
  poprostu: AUTOMATE OR DIE :D
  pozdrawiam


  Skoro już kolega wtrąca te swoje grosze, to proszę je poprawić (wcześniejszy post również)!
  Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [Akrzy]