Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne przełączanie źródła zasilania DC / AC

22 Gru 2012 16:10 3861 8
  • Poziom 15  
    Witam,

szukam po internecie i nie mogę znaleźć odpowiedniego dla mnie, gotowego, dostępnego na rynku rozwiązania.

Mianowicie posiadam nie dużą instalację fotowoltaiczną połączoną z regulatorem ładowania i akumulatorem. Odbiornikiem jest urządzenie zasilane napięciem 24v. Niestety w okresie zimowym zdarza się że energii z paneli jest za mało co powoduje rozładowanie akumulatora - regulator odłącza zasilanie - zabezpieczenie LVD. Chciałbym na ten wypadek gdy zabraknie energii z akumulatora by źródło było automatycznie przełączone na standardowe zasilanie z sieci energetycznej 230V i dalej powiedzmy transformator 24v.

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    prezentowane przez was rozwiązania wymagają zastosowania inwertera i zamiany napięcia roboczego 24VDC na AC230V. te rozwiązania znam i wszystko było by ok gdyby nie konieczność pracy na napięciu 230V.

tak jak mówiłem system jak i odbiornik energii pracuje na napięciu 24VDC i tego nie chciałbym zmieniać. bo jaki sens zamieniania napięcia 24V na 230V i potem transformatorem znowu na 24V. Ogromne straty - opcja nie do przyjęcia.
  • Poziom 43  
    Jaki prąd pobiera ten odbiornik?
    Może wystarczy zwykły przekaźnik/stycznik dołaczony do regulatora lub dodatkowego zabezpieczenia. Np. zabezpieczenie ZPRA-30 fmy ElektroTronic posiada 1 styk zwierny (normalnie otwarty), który załączy się po osiągnięciu zadanego napięcia regulowanego w zakresie (10,5-15V/21-30V) oraz jeden styk rozwierny(normalnie zamknięty) dzięki czemu może być wykorzystane do włączenia przetwornicy napięcia lub innego urządzenia.
  • Poziom 15  
    zabezpieczenie ZPRA-30 wydaje się być możliwym rozwiązaniem mojego problemu, lecz nie mogę znaleźć tego produktu na stronie producenta/aukcjach.
  • Poziom 43  
    kudrzyk napisał:
    nie wiem jaką przerwę na czas przełączania wytrzyma Twój układ

Żadnej przerwy nie musi być, akumulator będzie podpięty na stałe, przełączane zasilanie: Fotoogniwo - prostownik. Co najwyżej lekki podskok napięcia przy dołączeniu prostownika.
  • Poziom 15  
    przekaźnik nadzorczy wydaje się być kompleksowym rozwiązaniem mojego problemu. dziekuje pozdrawiam