Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie instalacji elektrycznej, czym spowodowane?

22 Gru 2012 17:58 2598 13
 • Poziom 36  
  Witajcie.
  Mam do was pytanie, i nie chciałbym zarazem stworzyć miejsca kolejnej dyskusji bezargumentowej (tj. piszemy WYŁĄCZNIK a nie włącznik ;-) ).

  Tak w skrócie, od pewnego czasu w miejscu moich elektronicznych zabaw, jak i w niektórych pokojach pojawia się dziwne zachowanie instalacji elektrycznej - nagłe spadki, gaśnięcie jarzeniówki, itp.

  Z moich obserwacji wynika, że w momencie zgaśnięcia jarzeniówki w gniazdku jest napięcie rzędu 170V, ciągle się waha, natomiast na oscyloskopie, którego wejścia są podłączone do masy przełącznikiem, pojawia się przebieg o zmiennej częstotliwości (okres około 100Hz, zmienia się, bak reakcji na pokrętło napięć na kanale - zakłócenia muszą iść przez sieć... ), w każdym razie oscyloskop nie nadaje się do użytku. Tu ważna informacja - oscyloskop podłączony jest do listwy przeciwzakłóceniowej z kondensatorem.

  Zjawisko jest wiele mocniejsze po włączeniu pieca 1,4kW do gniazdek w tej samej fazie.

  Co ciekawe co któryś dzień zdarza się, że jarzeniówka mi nie gaśnie, ale "pobłyskuje", i to w bardzo precyzyjnych odstępach czasowych... Tak około 2 razy na sekundę (w tym czasie oświetlenie żarówkowe w innym pokoju przygasa z identyczną powtarzalnością).

  Nie mam w domu urządzeń, które mogłyby pobierać takie ilości prądu, by światło przygasało tak często (jeden grzejnik, nie iskrzy, drukarki laserowe powyłączane, pralka, żelazko - także). W domu nie ma automatyki, bojlerów, itp...


  Moje pytanie - czy ta "usterka" jest typowym zachowaniem instalacji elektrycznych w zimie, gdy ludzie dużo dogrzewają elektryką? Czy może awaria jest w obrębie mojego domu (budowa starawa, bezpieczniki 16A topikowe, prawdopodobnie TN-C)? Czy "upalające się zero" (którego panicznie się boję z wiadomych powodów) może mieć charakter tak cykliczny (jak napisałem wyżej), czy raczej któryś sąsiad ma sterownik sterujący jakąś nagrzewnicą dużej mocy? Nie wiem, na ilu fazach zjawisko występuje, ale wygląda na to, że na wszystkich...

  W rejonie licznika i bezpieczników nie słychać podejrzanych trzasków, ni nic nie iskrzy... Na słupie też nie widać nic, nie słychać podejrzanych trzasków...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 29  
  Może masz takie urządzenia u sąsiada, jakiś warsztat spawarki zgrzewarka.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 36  
  Dziękuję za odpowiedź. Tego oczywiście nie mogę wykluczyć, bo i nie wiem, jaki teren obejmuje "mój" transformator.... Najbliżsi sąsiedzi nie prowadzą takich warsztatów, poza tym gościu musiałby pracować w soboty i niedziele, przez cały czas. Obecnie wzorcem dla mnie jest obraz na oscyloskopie, już prawie godzinę jest wykres, bez przerw. Co jakiś czas nawet lampa przestaje wyświetlać, wtedy napięcie jest 165V... Ogólnie widać, że wszystkie światła w domu są ciemniejsze, ale nie mogę wykluczyć, że wszystkie nie są podpięte do jednej fazy ;-)
 • Moderator - Elektryka
  Kolego, nikt nie znajdzie usterki przez internet.
  Podstawa to miernik impedancji pętli zwarcia i szukanie w pierwszej kolejności czy problem jest w instalacji odbiorczej czy w sieci zasilającej. Może być i tu i tu, ba nawet na SN może się coś upalać.
  Warto też podpytać sąsiadów (zasilanych z tej samej linii) czy u nich też występują podobne zakłócenia.
  Zasada jest jedna - najpierw zdiagnozować swoją instalację (granica własności - ważny termin) i dopiero telefon do dostawcy.
 • Poziom 30  
  Miałem podobnie w starej chacie przyczyną były słabo dociśnięte aluminiowe przewody w gniazdach bezpieczników topikowych oraz utlenione styki w samych gniazdach . Widać było zmieniony kolor w wyniku temperatury na "kapslach" wkładek topikowych .
  Ture11 napisał:
  Z moich obserwacji wynika, że w momencie zgaśnięcia jarzeniówki w gniazdku jest napięcie rzędu 170V, ciągle się waha,
  Zmierz w tym momencie jakie jest napięcie na bezpiecznikach będziesz wiedział czy wahania są z sieci , czy w instalacji wewnętrznej coś się dzieje .
 • Poziom 29  
  Zawsze możesz zgłosić problem do rejonu energetycznego by sprawdzili przyłącz.
 • Poziom 36  
  No i właśnie instalacja jest niestety (na szczęście) miedziana, wkładki ceramiczne i bezpieczniki całkiem niedawno wymieniane, jak pisałem, nie skwierczy, nie nagrzewa się (kiedyś miałem okazję widzieć, jak wygląda to zjawisko, co było powodem wymiany wkładek). Generalnie ciężko mi powiedzieć, o co chciałem zapytać w tym temacie, bo faktycznie, bez wywiadu z sąsiadami ciężko coś powiedzieć... Zobaczymy więc.

  Jedno pytanie - czy w tej porze roku może występować takie zaniżenie napięcia, czy jest to zjawisko nienormalne?
 • Moderator - Elektryka
  janszy3643 napisał:
  Zawsze możesz zgłosić problem do rejonu energetycznego by sprawdzili przyłącz.

  No można. Ale warto się też najpierw zapytać, czy pobierają opłaty jeśli okaże się że parametry zasilania są prawidłowe a usterka jest po stronie odbiorcy.
 • Poziom 43  
  Ture11 napisał:
  bo faktycznie, bez wywiadu z sąsiadami ciężko coś powiedzieć... Zobaczymy więc.

  Gdy pomierzysz (najlepiej jednocześnie) napięcie na wejściu i w gniazdkach tak jak proponuje bruns to będziesz wiedział dużo.
 • Poziom 35  
  Wygląda to na problem z przewodem zerowym. Międzyfazowo jakie masz napięcia?

  Autor wątku napisał:
  Czy może awaria jest w obrębie mojego domu (budowa starawa, bezpieczniki 16A topikowe, prawdopodobnie TN-C)? Czy "upalające się zero" (którego panicznie się boję z wiadomych powodów)...
  Proszę więc wskazać przewód neutralny.[kkas12]


  Zmienione
 • Moderator - Elektryka
  vodiczka napisał:
  Gdy pomierzysz (najlepiej jednocześnie) napięcie na wejściu i w gniazdkach tak jak proponuje bruns to będziesz wiedział dużo.

  Ile można pisać, że pomiar napięcia nic nie da! Nawet przy kompletnie zjaranym połączeniu może być piękne 230V. 8-O

  IPZ coś Kolegom mówi?
 • Poziom 36  
  Dobra, panowie przepraszam za ten temat, w zasadzie chce się tylko dowiedzieć, czy napięcie obniżone do 170V ma prawo występować w sieci z powodu dużej ilości włączonych (być może) nagrzewnic w okolicy?

  Dodano po 25 [sekundy]:

  ipz jak rozumiem impedancja pętli zwarcia?
 • Poziom 36  
  kkas12 napisał:

  Pomiar impedancji pętli zwarcia bardzo wiele wyjaśni.


  Rozumiem.
  Wygląda na to, że przeprowadzenie tego pomiaru to daleka przyszłość ;-)

  Dziękuję za odpowiedzi, na razie jest poprawa, i wiem co robić.
  Temacik zamykam.