Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko z bolcem a brak uziemienia

22 Gru 2012 19:45 14085 16
  • Poziom 1  
    Witam,

od kilku godzin siedze i szukam odpowiedzi na moje pytanie na google i wszystkich forach i wymiekam juz.

Moj problem to :
    Zamierzam zainstalowac dwa gniazdka w pokoju(i 2wylaczniki z 2oswietleniami).Bede ciagnal kable 3zylowe. Kupilem gniazdka z bolcami. Natomiast nie mam uziemienia w obecnej instalacji.. Czy montowac te gniazdka jak tak to co z tym bolcem? czy raczej moze pociagnac kable 3zylowe, uziemienie zabiezpieczyc i zamontowac gniazdka bez bolca ? ..Mostki raczej nie.

Zaczolem remont domku pokoj po pokoju. I bede ciagnac wszedzie przewody 3zylowe i kiedys te uziemienie bedzie.

Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw ten post i zapamiętaj na przyszłość! [Akrzy]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Touudi napisał:
    Natomiast nie mam uziemienia w obecnej instalacji..

TT ?
  • Poziom 17  
    Touudi napisał:
    I bede ciagnac wszedzie przewody 3zylowe i kiedys te uziemienie bedzie.

Fachowiec od wszelkich robót a gdzie elektryk ...
  • Poziom 10  
    Musisz sam zdecydować co chcesz mieć w swoim domu, możesz założyć gniazdka z bolcami, nie powinny w niczym przeszkadzać. Jeżeli nie chcesz mostkować to nie, bolec nie będzie podpięty, podłączysz dopiero wtedy gdy przeciągniesz uziemienie.

Uważaj na komputer bo, może popieścić pod tym gniazdkiem.;)

Moderowany przez Łukasz-O:

Za takie beznadziejne porady rodem z bazaru dostaje się ostrzeżenia. Dziś upomnienie tylko ustne.

• Moderator Energetycy
    No proszę - może kolega jeszcze opowie, jak autor ma przeciągnąć uziemienie.
    Jestem bardzo ciekaw.
  • Poziom 11  
    jeśli w budynku nie masz tego uziemienia, a raczej musisz mieć gniazda z bolcami chociażby do pralki, kuchenki mikrofalowej, lodówki, piecyka elektrycznego, zwłaszcza w łazience, dla wszystkich urządzeń w metalowej obudowie, z grzałkami, silnikami i nie tylko ... to po prostu wszędzie "połóż" kabel 3 żyłowy, w gniazdkach podłączysz uziemienie gdy kiedyś podłączą w budynku, a na czas teraźniejszy bolce w gniazdkach podłącz pod zero (mostek), wszyscy tak robią bo innego wyjścia nie ma w twoim przypadku, jest tylko takie niebezpieczeństwo gdyby ktoś zamienił fazę z zerem w budynku czy gdzieś poza budynkiem.

Moderowany przez Łukasz-O:

Następny fachowiec "radioamator". A o TT to kolega słyszał?

• Poziom 17  
    zorrrrro napisał:
    wszyscy tak robią bo innego wyjścia nie ma w twoim przypadku

Powielanie błędów a przecież każdy będzie żył aż do śmierci.
  • Poziom 25  
    Francelektryk: Twoja wypowiedź dla mnie jest wielce enigmatyczna, nic nie wnosi to dyskusji (czyżby nabijanie postów?)
    Po pierwsze czy to jest mieszkanie w bloku czy w domku ??
    Czy masz możliwość uziemienia rozdzielnicy?
    Czy będziesz zdejmował podczas tego remontu jakieś plomby?
    Miałem styczność z zaplombowanymi rozdzielnicami na rezotexie gdzie nie dało rady nic podpiąć, bez zdjęcia plomby.

Zakładając że to mieszkanie w bloku, nie będziesz zdejmował żadnej plomby, a układ jest układem TT, ja bym zrobił w miejscach wymaganych zerowanie w gniazdku.
    Po prostu traktuje jakby przewód PE było nieobecny, tak jak to ma miejsce w TT
  • Poziom 35  
    rdt napisał:
    Zakładając że to mieszkanie w bloku, nie będziesz zdejmował żadnej plomby, a układ jest układem TT, ja bym zrobił w miejscach wymaganych zerowanie w gniazdku.

Coś się koledze pomyliło.
  • Moderator
    rdt napisał:

A niby skąd to wiesz?
  • Poziom 25  
    tak sobie założyłem - o tym dokładnie świadczy słowo zakładając.
    Chyba ze pytasz skąd wiem że w terra-terra nie ma PE to odpowiem bo mam
    p.s.
    Nie twierdzę że jestem nieomylny ale jeśli się pomyliłem i ktoś mnie wyprowadzi z błędu to mogę mu pozostać za to tylko wdzięczny
    TT- Terra terra czyli ziemia-ziemia pochodzi to z francuskiego
  • Poziom 25  
    o cholera faktycznie mea culpa to nie jest TT - dziękuję za naprowadzenie mnie na fakt iż drugie T oznacza osobne uziemienie dla każdego z odb
  • Moderator Energetycy
    rdt napisał:
    iż drugie T oznacza osobne uziemienie dla każdego z odb
    Nie do końca, panie kolego, nie do końca. Może to być grupa odbiorników, a nawet cała instalacja w danym obiekcie.
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:

Nie do końca, panie kolego, nie do końca. Może to być grupa odbiorników, a nawet cała instalacja w danym obiekcie.
    Ale Wikipedia mówi, że każdego oddzielnie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy więc częściej można się spodziewać takiej wypowiedzi na forum ;)
  • Poziom 25  
    jeśli zatem uziemiony jest transformator na stacji i pion w bloku to jest jednak układ TT (czyli wcale się nie pomyliłem)
    Tak czy siak autor postu nie podał zbyt wielu szczegółów, a w przypadku instalacji loku nadal wykonałbym zerowanie i nadal w gniazdku.
    W przypadku jednak zerwania jakiejkolwiek plomby zakład może wymagać dostosowania całej instalacji do tncs, a nie tylko jej kawałka.
  • Moderator Energetycy
    Kolego TWK, Wikipedia nie do końca jest źródłem wiedzy technicznej.