Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston ALS748TX - demontaż fartucha

slawtaz 22 Gru 2012 20:09 6939 19
  • #1 22 Gru 2012 20:09
    slawtaz
    Poziom 10  

Witam!

W mojej dość juz starej pralce muszę wymienić fartuch/kołnierz, gdyż ze starości już cieknie i po każdym praniu mam pełno wody pod pralką. Zakupiłem fartuch i chciałem go wymienić, ale nie mogę dostać się do wewnętrznej opaski trzymającej fartuch.

Kroki jakie już poczyniłem:
    1. Zdjąłem drzwiczki oraz opaskę (drut) z zewnątrz fartucha.
    2. Zdjąłem pokrywę górną oraz pojemnik na proszek, by dostać się do opaski wewnętrznej - jest to tez drut.

W kolejnym kroku chciałem zdjąć panel przedni z przyciskami, by dostać się do złączki opaski, która jest na samej górze i widoczna po zdjęciu górnej pokrywy, ale bardzo trudno dostępna bez demontażu panelu. Panel przedni już prawie mi się udało ściągnąć, ale w okolicy pokrętła programatora coś mi go trzyma, albo nawet samo pokrętło. Czy ktoś może mnie nakierować, co mam zrobić by zdjąć ten panel, a nie chcę na siłę ciągnąć, bo jeszcze coś uszkodzę. Kręcąc powoli pokrętłem udało mi się trochę zsunąć panel, ale jeszcze coś go trzyma.

Pozdrawiam

0 19
  • #2 23 Gru 2012 17:24
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Myślę, że trzeba spróbować "na chama" wyjąć pokrętło programatora.
    Mówimy o takiej pralce?:
    Jeśli tak, to można spróbować podważyć całą tarczę z numerkami za pomocą dwóch śrubokrętów, tak jak jest na rysunku. Śrubokręty odepchnąć od siebie.

Powinno wyjść.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #3 23 Gru 2012 18:08
    slawtaz
    Poziom 10  

Witam

Trochę inna jest ta pralka - moja to zdjęcie poniżej:

Zrobienie tego "na chama" może skutkować szukaniem nowego pokrętła, a tego chciałbym uniknąć. Może ktoś się spotkał z tą pralką i zna sposób. Zastanawia mnie jaka tam jest budowa, skoro kręcąc powoli pokrętłem udało mi się kawałek wysunąć panel. Z początku myślałem, że to przy odpowiednim ustawieniu (na konkretnym numerze), ale spróbowałem raz jeszcze i było inaczej. hmm.

0
  • #4 24 Gru 2012 09:26
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Obydwie pralki są takie same tylko zastosowane były różne wersje maskownicy ;) W Twoim przypadku zdjęcie maskownicy wiele nie pomoże, ponieważ dostęp do obejmy wewnętrznej fartucha utrudniać będzie Ci jeszcze przeciwwaga :(

0
  • #5 24 Gru 2012 10:52
    slawtaz
    Poziom 10  

Stefciu_B czyli, żeby to zrobić, trzeba bęben pralki wyjąć?

Przeciwwaga będzie utrudniać, ale rozumiem, że nie jest to niemożliwe, tak? Przez otwór przedni planowałem założyć nowy fartuch oraz obejmę, a panel przedni chciałem zdjąć, tylko po to, by spiąć obejmę. Co radzisz?

Dzięki za odpowiedzi :)

0
  • #6 24 Gru 2012 11:19
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

slawtaz napisał:
    żeby to zrobić, trzeba bęben pralki wyjąć?

Niekoniecznie, można zdemontować sam płaszcz z przeciwwagą ale to ostateczność ;)
    slawtaz napisał:
    tylko po to, by spiąć obejmę. Co radzisz

Zapiąć, skręcić obejmę wewnętrzną fartucha możesz od spodu pralki (po uprzednim zdemontowaniu spodu obudowy) ;)
    Wesołych Świąt :)

0
  • #7 24 Gru 2012 11:21
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Można spróbować zdjąć tylną obudowę zbiornika i wyjąć bęben. Przeciwwaga to tylko kawał betonu, więc można ją zdjąć. W nowszych pralkach można było zdjąć całą obudowę przednią.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #8 24 Gru 2012 11:50
    slawtaz
    Poziom 10  

Stefciu_B napisał:
    Zapiąć, skręcić obejmę wewnętrzną fartucha możesz od spodu pralk

Niestety, obawiam się, że w ten sposób nie da rady. Zrobiłem małe rozeznanie i od spodu jest jeszcze bardziej utrudniony dostęp do obejmy, a tym samy zapięcie będzie jeszcze trudniejsze.

Ja chyba dalej będę sie upierał przy zapinaniu obejmy od góry, bez zdejmowania płaszcza. Tym samym ponowię pytanie odnośnie sposobu zdjęcia pokrętła programatora, by można było zdjąć panel przedni.

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi i życzę również Wesołych Świąt.

Pozdrawiam

0
  • #9 24 Gru 2012 12:01
    karol1996
    Poziom 19  

Witam
    Zdejmij górną pokrywę i zobacz, czy przy pokrętle nie ma śrubek.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #10 24 Gru 2012 12:21
    slawtaz
    Poziom 10  

Jak pisałem w pierwszym poście, zdejmowałem już pokrywę i nie tam jest problem. Po za tym programator jest przykręcony na śrubkach, które są wkręcane od strony panelu, czyli najpierw trzeba zdjąć panel. Ale cały problem w tym, że zdjęcie panelu blokuje mi pokrętło programatora.

0
  • Pomocny post
    #11 24 Gru 2012 17:15
    zhudomel
    Specjalista AGD

Na pokrętle jest zdejmowana przednia część (nie pamiętam dobrze, ale chyba jest na zatrzaskach), a pod nią jest śruba, która trzyma pokrętło.

0
  • #12 25 Gru 2012 23:55
    slawtaz
    Poziom 10  

A pamiętasz może, jak tą przednią cześć zdjąć, tzn. gdzie podważyć, bo próbowałem tak ręką ciągnąć, ale niestety nie chce zejść?

0
  • Pomocny post
    #13 26 Gru 2012 10:46
    nares
    Specjalista AGD

slawtaz napisał:
    gdzie podważyć

Czoło pokrętła to cienki dekielek - podważyć najlepiej ostrzem noża.

0
  • #14 26 Gru 2012 18:44
    slawtaz
    Poziom 10  

Nie bardzo, górna część pokrętła nie jest płaska i wygląda jak ta po prawej na załączonym obrazku:

0
  • #15 26 Gru 2012 19:18
    nares
    Specjalista AGD

Daj wreszcie foto - nie posiadamy nieograniczonej pamięci. Wielokrotnie zdejmowałem to pokrętło...kiedyś tam.

0
  • #16 26 Gru 2012 19:34
    slawtaz
    Poziom 10  

Kilka postów wyżej zamieściłem zdjęcie panelu przedniego ze strzałką wskazującą pokrętło, co więcej mogę dać, jak nic więcej nie widać?

0
  • #18 26 Gru 2012 19:56
    skryn
    Admin grupy AGD

nares napisał:
    Daj wreszcie foto - nie posiadamy nieograniczonej pamięci. Wielokrotnie zdejmowałem to pokrętło...kiedyś tam.

slawtaz napisał:
    Kilka postów wyżej zamieściłem zdjęcie panelu przedniego ze strzałką wskazującą pokrętło, co więcej mogę dać, jak nic więcej nie widać?

Wiem, że pamięć nie śmietknik, ale tak jak Kolega nares wcześniej radził, zdemontować część nr 13 podważając ostrym nożykiem. A potem obyczajnie wykręcić śrubę nr 12...:)

PS. A propos modelu, to w tytule podałem prawidłowy (TX, zamiast XT) :)

0
  • #19 26 Gru 2012 20:04
    nares
    Specjalista AGD

skryn napisał:
    Wiem, że pamięć nie śmietknik

Miałem zamiar koledze, na jego zdjęciu zaznaczyć, co ma zdjąć...i już nie trza :)

0
  • #20 26 Gru 2012 20:19
    slawtaz
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za odpowiedzi, ze mną czasami trzeba jak z dzieckiem, prowadzić za rączkę :) Faktycznie, teraz przyjrzałem się dekielkowi na pralce i jest jak mówicie. A ja cały czas myślałem, że taka ciemna otoczka to jest zabrudzony ślad po odlewie. Ale to chyba wpływ świątecznego nastroju :) Jak tylko ochłonę po świętach to się biorę za to.

Raz jeszcze serdeczne dzięki.

Ad. PS.
    Dzięki za poprawę numeru, coś mi się te dwie literki przestawiły. :)

0