Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

grzejnik - Zimny grzejnik

shivygliwice 22 Dec 2012 22:37 7524 16
    shivygliwice
    Level 8  
    Witam,

mam problem z grzejnikiem w mieszkaniu. Mam piec dwu funkcyjny gazowy który ogrzewa mieszkanie a problem jest z grzejnikiem w pokoju nr III (patrz załącznik). Otóż jak we wszystkich pokojach temperatura grzejnika jest taka sama to w tym pokoju jest zawsze niższa. Prawdopodobnie wynika to z faktu iż dociera tam za mało wody gdyż jak przykręcę któryś inny kaloryfer to odrazu tamten robi się gorący.
    Zastanawiam się czy da się coś zrobić z tym żeby gorąca woda docierała do kaloryfera (w pok. III) jak wszystkie inne tez będą odkręcone na MAX.

Dzisiaj przykręciłem nieco odpływy z kaloryferów pozostałych co spowodowało że do tamtego grzejnika dopływa gorąca woda ale zastanawiam się czy w ten sposób nie wpływam na działanie pozostałych grzejników.
  • Helpful post
    Marko121
    Level 17  
    Witam
    Może pompa wody załatwiła by sprawę.
  • Helpful post
    Codaac
    Level 2  
    witam

podaj mi typy/wymiary grzejników/sposób podłaczenia, typy zzaworów termostatycznych, ew. sposób rozprowadzenia rur grzejnik=kocioł
    może coś uda się wywróżyć z tego
  • Helpful post
    maruda2
    Level 13  
    shivygliwice wrote:
    Witam,

Dzisiaj przykręciłem nieco odpływy z kaloryferów pozostałych co spowodowało że do tamtego grzejnika dopływa gorąca woda ale zastanawiam się czy w ten sposób nie wpływam na działanie pozostałych grzejników.

Zrobiłeś prawidłowo. Jeżeli przykręcone grzejniki są całe ciepłe, ewentualnie chłodniejsze na samym dole, a ten problematyczny także jest cały ciepły, to wszystko OK.
  • Helpful post
    bezum1
    Level 23  
    Witam !
    Zawory termostatyczne posiadają funkcje tzw "kryzowania" , za ich pomocą można tak dobrać przepływy w grzejnikach żeby wszystkie grzejniki niezależnie jak daleko są od kotła działały prawidłowo.Przy dobrym ustawieniu kryz nie trzeba przykręcać zaworów.
    shivygliwice
    Level 8  
    dziękuje za zainteresowanie tematem już spieszę z odpowiedziami na wasze pytania :
    1) grzejnik w łazience to 1200x500 drabinka
    2) grzejniki w kuchni, pokoju I i pokój III (ten problematyczny) to grzejniki Grzejnik aluminiowy G 500 F (firmy Armatura) oba po 10 żeberek
    3) grzejnik w pokoju II to grzejnik płytowy 900x500

grzejniki podłączane są następująco (tyle że bez zaworu termostatycznego) grzejnik - Zimny grzejnik

4) schemat położenia rurek zasilających grzejnik - Zimny grzejnik

5) na grzejnikach nie mam zaworów termostatycznych tylko zwykłe zawory odcinające tego typu grzejnik - Zimny grzejnik
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Codaac
    Level 2  
    Tak jak kolega wyżej napisał, odpowiednie ustawienie zaworów odcinających spowoduje grzanie właściwe końcowego grzejnika. Nie ma mowt tu o eównoważeniu poprzez kryzowanie :)
    shivygliwice
    Level 8  
    Bardzo dziękuje za odpowiedź.
    Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie związane z tą instalacją a mianowicie czy opłaca się montować na kaloryferach termoregulatory czy też nie i czy gdybym się zdecydował na ich montaż yo muszę zmieniać zawory przy kaloryferach czy da sie w te zawory które mam zainstalować głowice z termoregulacją. Załączam zdjęcia na których widać jakie obecnie mam założone zawory.
    grzejnik - Zimny grzejnik grzejnik - Zimny grzejnik
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Montaż zaworów termostatycznych bardzo się opłaca, gdyż automatyka pogodowa (jeśli jest taka w budynku, a czasami jeszcze spotyka się domy bez "pogodynki") nie jest wystarczająca, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest na wysokim piętrze i jest nasłonecznione. Bez zaworów termostatycznych nie da się uniknąć przegrzewania pomieszczeń, zwłaszcza pod koniec sezonu grzewczego (wiadomo, że trwa on znacznie dłużej niż trzeba). Zawory starego typu (takie, jak na zdjęciu) nie są dostosowane do częstego kręcenia nimi, gdyż się rozszczelniają (wyciera się uszczelnienie dławika).
    W0jtek92
    Level 37  
    Zgodę się z Kolegą powyżej. montaż zaworu termostatycznego z głowicą jest pewnym wydatkiem. ok 100 zł za komplet. ale zawory te z odpowiednio dobranym programatorem pokojowym, pozwala oszczędzić nawet do 30% gazu. choć wiele zależy też od kotła gazowego, rodzaju rur zastosowanych w ogrzewaniu, wielkości grzejników. itd.
    Pozdrawiam.
    color
    Level 10  
    witam.podepnę się pod temat.grzejnik przestał grzać inne grzeją bez problemu,tamten był przymknięty na dwie doby bo za ciepło, gdy odkręciłem ciągle zimny.gdy odpowietrzam grzejnik trochę powietrza wyciśnie ok4s i cisza ani woda ani powietrze nie wychodzi.zasilanie od dołu .instalacja z pp ,pompa 25-40w.zdjąłem grzejnik i przy odkręconym zasilaniu i powrocie nic nie leci.zbiornik wyrównawczy posiada wodę.czy to przytkana rura .podpowiedzcie.
    pablowp1
    Level 23  
    color wrote:
    czy to przytkana rura .podpowiedzcie.

Wszystko wskazuje na to,że coś z drożnością rur się stało.
    color
    Level 10  
    gdy zdjąłem ten grzejnik i wyłączyłem pompę odkręciłem zasilanie czy powrót to woda swobodnie wycieka z nich gdy włączę pompę to woda zatrzymuje się wręcz cofa.

Dodano po 4 [godziny] 26 [minuty]:

sprawa wyjaśniona.grzejnik grzeje,przy wyjściu z pieca ciepła woda idzie na grzejniki i wężownicę-trójnik gdy odkręcę zawór na wężownicę to grzejnik grzeje gdy zamknę to nie grzeje pozostałe grzejniki grzeją bez względu na położenie zaworu ,trochę dziwne. dziękuję za podpowiedzi.
    christian22
    Level 9  
    Witam. Ja mam taki problem:
    Ogrzewam kominkiem z plaszczem wodnym. mieszkanie jednopoziomowe 6 radiatorow na 5 pomieszczen. ostatnie pomieszczenie sypialnia gdzie jest jeden kaloryfer a jest pomieszceniem najchlodniejszym (w rogu budynku z 2 stron sciany zwenetrzne). Przeplyw wody cieplej w kaloryferach jest ok. gdy kominek nagrzeje wode wlacza pompe i rozprowadza ja na kaloryfery. Problem polega na tym ze kaloryfer w sypialni oddaje cieplo bardzo szybko i grzeje sie tylko wtedy gdy pracuje pompa. Czy jest jakas mozliwosc dogrzania sypialni np. goraca woda zostaje dluzej w kaloryferze (do ponownego zalaczenia pompy) albo zmienic kaloryfer na zeliwny o wiekrzej pojemnosci? Pozdrawiam

Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Pierwsze pytanie: czy kaloryfery aby nie są zasilane szeregowo? Jeśli tak, to zawsze ostatni najsłabiej grzeje. Poza tym, może być też tak, że zasilanie jest wprawdzie równoległe, ale nie ma pionów, lecz jest jeden poziom zasilający (i powrotny), od którego odchodzą gałązki zasilające poszczególne grzejniki (i powrotne). Grzejnik na końcu takiego układu też będzie grzał słabiej niż inne. Sporo można osiągnąć regulacją. Grzejniki, które grzeją mocno i są blisko pieca (kominka) można nieco skryzować i wtedy więcej gorącej wody będzie przepływać przez ten ostatni w sypialni. Czy nie jest możliwe działanie pompy przez cały czas (także, gdy nie pali się w kominku)? Gdyby pompa pracowała cały czas, to ten ostatni grzejnik by grzał, gdyż utrzymałaby przeływ gorącej wody przez niego (nagłe stygnięcie kaloryfera po wyłączeniu pompy świadczy o braku przepływu przez grzejnik). Co do grzejnika żeliwnego, to jest to dobry pomysł, tym bardziej, że kaloryfery te mają mniejszy opór wewnętrzny i łatwiej przepływa przez nie woda (dlatego przy grawitacji powinny być żeliwne). Trzeba odpowiednio dobrać jego wielkość (1 żeberko T-1 to 125W mocy przy tradycyjnym zasilaniu: 90 stopni; TA-1 to 150W mocy). Duża ilość wody w kaloryferze żeliwnym napewno spowoduje dłuższe trzymanie ciepła.
    W ogóle to co nalezy rozumieć przez radiatory? Czy chodzi o grzejniki Faviera (w zasadzie to one są radiatorami)? Jeśli o takie, to powinny dobrze ogrzać sypialnię, gdyż mają w miarę dużą pojemność, oraz są niskie, dzięki czemu ogrzewają od dołu (stopy).