Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie w fazie o 90 stopni - pytania

Adamo'90 23 Dec 2012 14:44 4617 2
Tespol
    Adamo'90
    Level 10  
    Witam,
    chciałbym wyjaśnić pewne nieścisłości na temat przesunięcia w fazie.
    Przede wszystkim chciałbym aby ktoś zweryfikował czy moje rozumowanie jest prawidłowe:
    - przesunięcie sygnału w fazie ma wpływ na jego wykres w czasie (czyli np. przesunięcie sinusa w fazie o -90 stopni daje nam cosinus prawda?) a nie wpływa na widmo (jeśli źle twierdzę i wpływa, to w jaki sposób?)
    Następnie chciałbym aby ktoś opisał jak w rzeczywistości będzie brzmiał sygnał przesunięty w fazie o 90 stopni? Czy będzie on tylko opóźniony? Np. jeżeli podałbym sygnał z mikrofonu na przesuwnik fazy a następnie słuchawki, to usłyszę opóźnienie? I co w przypadku przesunięcia o -90 stopni? Przecież nie usłyszę tego, co było chwilę przed tym co mówiłem :)
    Jeśli miałby ktoś chęć mi to wyjaśnić byłbym zaszczycony.
    Pozdrawiam,
    Adam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    kpodstawa
    Level 33  
    Oblicz dla danej częstotliwości, np. tej probierczej w akustyce 1000 Hz, jakiemu czasowi odpowiada dane przesunięcie fazowe. Wtedy sam sobie odpowiesz, czy twoje uszy wychwycą takie opóźnienia. Wskazówka: 90 stopni przesunięcia to jest 1/4 okresu.

"Czysty" ton dociera do uszu z opóźnieniem wprowadzanym przez środowisko rozchodzenia się fal. Jeżeli kamerton i Ty nie poruszacie się, to czy przy uchu, czy w kącie pokoju - słyszysz 440 Hz.

Ujemne przesunięcie fazowe to jest takie umowne (matematyczne) pojęcie, kiedy jeden sygnał okresowy uznajemy za wiodący (odniesienia), a inny za porównywany.

Krzysztof Podstawa
    ssb.mixer
    Level 17  
    Adamo'90 wrote:
    Witam,
    chciałbym wyjaśnić pewne nieścisłości na temat przesunięcia w fazie.
    Przede wszystkim chciałbym aby ktoś zweryfikował czy moje rozumowanie jest prawidłowe:
    - przesunięcie sygnału w fazie ma wpływ na jego wykres w czasie (czyli np. przesunięcie sinusa w fazie o -90 stopni daje nam cosinus prawda?) a nie wpływa na widmo (jeśli źle twierdzę i wpływa, to w jaki sposób?)

Stałe przesunięcie o ileś tam stopni nie zmienia widma, ale już cykliczne zmiana opóźnienia fazowego (modulacja fazy) modyfikuje widmo.
    Z tym przesunięciem w fazie to mnie więcej prawda, jeśli weźmiesz sygnał 1kHz z generatora i go rozdzielisz a następnie jeden przesuniesz o 90 stopni i oba podłączysz do oscyloskopu to będą przesunięte (dla 1 kHz opóźnienia wprowadzane przez kable można pominąć).

Adamo'90 wrote:

Następnie chciałbym aby ktoś opisał jak w rzeczywistości będzie brzmiał sygnał przesunięty w fazie o 90 stopni? Czy będzie on tylko opóźniony? Np. jeżeli podałbym sygnał z mikrofonu na przesuwnik fazy a następnie słuchawki, to usłyszę opóźnienie? I co w przypadku przesunięcia o -90 stopni? Przecież nie usłyszę tego, co było chwilę przed tym co mówiłem :)

Będzie brzmiał tak samo, ucho ludzie nie jest wrażliwe na fazę dźwięku. Poza tym słuch człowieka nie rozróżnia poszczególnych maksimów i minimów fali akustycznej, więc trudno mówić o wyprzedzeniu.