Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATtiny90S2313 - Brak odczytu podłączonego programatora STK500

Tesla123 23 Gru 2012 15:19 1029 5
  • #1 23 Gru 2012 15:19
    Tesla123
    Poziom 9  

Witam.
    Od pewnego czasu uczę się od podstaw programowania mikrokontrolerów AVR. Chciałem wgrac mój program na mikrokontroler, program napisałem w Bascomie, natomiast plik *.hex otworzyłem w programie AVR Studio 4. Odpalam program, otwieram plik, wybieram platformę STK500 - do tej pory wszystko przebiega zgodnie z założeniami, natomiast gdy mam wybrac port (wybieram STK500 port Auto) program cofa mnie do wyboru, gdyż nie może nawiązac połączenia z mikrokontrolerem. Próbowalem instalowac sterowniki FTD (zalecane zgodnie z moją lekturą wydawnictwa BTC - należy dodac, iż płytka jest również przeznaczona do nauki programowania, nie jest to tylko zwykły programator) na portach, które u mnie noszą nazwę COM 6 i COM7. Jednak program i tak cofa mnie do wyboru portu. Co może byc źle? Proszę o pomoc i ewentualne uwagi oraz o dodawanie konkretnych i pomocnych porad. W razie gdyby ktoś potrzebował więcej informacji, aby pomóc proszę pisac.

0 5
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 23 Gru 2012 16:48
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Wejdź w ustawienia sterownika FTDI i zmień mu port COM na COM2 lub COM3 (jeśli nie są zajęte).
    Z drugiej strony. Skoro program pisałeś w IDE BASCOM-AVR to dlaczego nie próbujesz ładować wsadu do mikrokontrolera właśnie z tego środowiska?

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 23 Gru 2012 16:57
    Gienek
    Poziom 35  

Dużo napisałeś, ale mało konkretnie. AVR Studio 4 wymaga programatora STK500 tylko na portach com 1-4. Dlatego musisz wejść w PANEL STEROWANIA/SYSTEM/MENEDŻER URZĄDZEŃ/PORTY(COM I LPT) i właściwości portu/zaawansowane np com6 i ustawić na 1-4.

0
  • #4 23 Gru 2012 17:40
    Tesla123
    Poziom 9  

@Gienek Niestety spróbowałem tak zrobic. zmienilem na COM2 z COM10, zainstalowałem FTD (sterownik) i nadal odrzuca, może masz jakieś inne sugestie lub uwagi? Bardzo prosiłbym o pomoc.Dodam tylko, iż podczas instalacji sterownika wyrzuca mi błąd, tzn. instalacja sterownika nie powiodła się.

@ZbeeGin Nie mam wejścia LPT (drukarkowy), a inaczej chyba się nie da (przynajmniej w książce "Mikrokontrolery dla początkujących" Piotra Góreckiego tak jest napisane).

0
  • #5 23 Gru 2012 21:45
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Tesla123 napisał:
    @ZbeeGin Nie mam wejścia LPT (drukarkowy), a inaczej chyba się nie da (przynajmniej w książce "Mikrokontrolery dla początkujących" Piotra Góreckiego tak jest napisane).

BASCOM-AVR nie jest narzędziem, które obsługuje tylko LPT i Sample Programmer.
    Piotr Górecki pisał tą książkę bardzo dawno temu i pod własną płytkę. Przez te 10 lat wiele się jednak zmieniło.

0
  • #6 24 Gru 2012 12:14
    Tesla123
    Poziom 9  

Zdaję sobie z tego sprawę, ale skoro mam już AVR Studio, na którym zresztą mogę pracowac na moim komputerze stacjonarnym (obecnie mam problem z laptopem - chwilowo jestem poza domem) to wydawało mi się, iż nie będzie większych problemów. Próbowałem chyba wszystkiego i nadal nic. Pozmieniałem numery portów, przeinstalowałem sterowniki FTDI i niestety kicha. Pozostaje pracowac na komputerze stacjonarnym (na którym również było kilka problemów z wgraniem programu na mikrokontroler, jednak udało mi się je rozwiązac).
    Dzięki za pomoc, jednak jeśli ktoś ma propozycje rozwiązania problemu bardzo chętnie je poczytam.

0