Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

Vector_666 23 Gru 2012 16:12 1725 0
 • #1
  Vector_666
  Poziom 17  
  Witam, Mam problem z wzmacniaczem Autotek Mean Machine 1000.1D. Sprzęt znajomego, wiem tylko tyle, że "przestał grać". Po otworzeniu obudowy okazało się, że zwęglone są tranzystory w przetwornicy, wybulone i wylane kondensatory, przebite tranzystory w końcówce mocy, popalone stabilizatory. Ogólny Armagedon. Wymienione zostały: sterownik przetwornicy KA7500 (TL494), tranzystory smd sterujące prawdopodobnie tranzystorami przetwornicy ( na zdjęciach są przyklejone "hot-glutem", niestety na razie musi tak być gdyż wypalone zostały pady pod nimi),tranzystory przetwornicy wraz z rezystorami w bazach ,tranzystory wzmacniacza mocy, stabilizatory lm7812, lm7912 dla części wzmacniaczy operacyjnych, kondensatory po stronie wtórnej przetwornicy. Po wymianie w/w części uruchomiłem sprzęt przy użyciu zasilacza o małej wydajności prądowej, po chwili zapaliła się zielona dioda, napięcia wyjściowe +/- 30V. Wydawało mi się, że wszystko jest ok, jednakże po podłączeniu do "prostownika" samochodowego. Wzmacniacz włączył się, przetwornica zaczęła próbkować jednakże jej odgłos przypominał raczej tyrkotanie starego diesla na mrozie, a nie delikatne cykanie, pobór prądu ok 30A (bezpiecznik we wzmacniaczu 80A), po chwili spaliło się 2 tranzystory, co ciekawe o wiele bardziej grzeje się 1 sekcja tranzystorów ( ta w której widoczne jest wypalenie ). Nie wiem co mogłoby tak obciążać ten układ, Prosiłbym o jakieś wskazówki gdzie może tkwić jeszcze problem.
  Pozdrawiam

  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

  Udało się uruchomić przetwornicę, uszkodzona dioda d3 i d36. Pojawił się natomiast kolejny problem, napięcie stałe na wyjściu - uszkodzone tranzystory sterujące ,po wymianie wzmacniacz włączył się, nie świeci się dioda protect, jednakże tranzystory końcowe, jak i również sterujące są przesterowane. Układ filtrów po wymianie stabilizatora działa poprawnie ( sprawdzone poprzez wpięcie się za obwód filtrów innym wzmacniaczem ) - odsłuch wypadł pozytywnie. Na płytce z tranzystorami sterującymi znajduje się dwa 8- nóżkowe układy w obudowach SOP8. ( potem postaram dodać się zdjęcie ) Problem natomiast jest tego typu że ich oznaczenia są albo specjalnie zamazane, albo przypalone w taki sposób że nie ma możliwości ich odczytania. Wiem, że na schemat nie ma co liczyć, natomiast może znalazłaby się osoba na forum która ma podobny sprzęt i można by porównać ze sobą te układy ( czy są celowo zamazane czy w moim przypadku są przypalone ).

  Udało się uruchomić wzmacniacz. Odnaleziony uszkodzony opornik i tranzystor SMD oraz komparator LM393. Niestety nie udało się określić co to za 2 zamazane układy na płytce z tranzystorami wzmacniacza (całe szczęście okazały się sprawne, ponieważ wiele osób ma problem z ich identyfikacją).