Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

Vector_666 23 Dec 2012 16:12 1836 0
 • #1
  Vector_666
  Level 17  
  Witam, Mam problem z wzmacniaczem Autotek Mean Machine 1000.1D. Sprzęt znajomego, wiem tylko tyle, że "przestał grać". Po otworzeniu obudowy okazało się, że zwęglone są tranzystory w przetwornicy, wybulone i wylane kondensatory, przebite tranzystory w końcówce mocy, popalone stabilizatory. Ogólny Armagedon. Wymienione zostały: sterownik przetwornicy KA7500 (TL494), tranzystory smd sterujące prawdopodobnie tranzystorami przetwornicy ( na zdjęciach są przyklejone "hot-glutem", niestety na razie musi tak być gdyż wypalone zostały pady pod nimi),tranzystory przetwornicy wraz z rezystorami w bazach ,tranzystory wzmacniacza mocy, stabilizatory lm7812, lm7912 dla części wzmacniaczy operacyjnych, kondensatory po stronie wtórnej przetwornicy. Po wymianie w/w części uruchomiłem sprzęt przy użyciu zasilacza o małej wydajności prądowej, po chwili zapaliła się zielona dioda, napięcia wyjściowe +/- 30V. Wydawało mi się, że wszystko jest ok, jednakże po podłączeniu do "prostownika" samochodowego. Wzmacniacz włączył się, przetwornica zaczęła próbkować jednakże jej odgłos przypominał raczej tyrkotanie starego diesla na mrozie, a nie delikatne cykanie, pobór prądu ok 30A (bezpiecznik we wzmacniaczu 80A), po chwili spaliło się 2 tranzystory, co ciekawe o wiele bardziej grzeje się 1 sekcja tranzystorów ( ta w której widoczne jest wypalenie ). Nie wiem co mogłoby tak obciążać ten układ, Prosiłbym o jakieś wskazówki gdzie może tkwić jeszcze problem.
  Pozdrawiam

  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

  Autotek MM 1000.1D - Usterka Przetwornicy

  Udało się uruchomić przetwornicę, uszkodzona dioda d3 i d36. Pojawił się natomiast kolejny problem, napięcie stałe na wyjściu - uszkodzone tranzystory sterujące ,po wymianie wzmacniacz włączył się, nie świeci się dioda protect, jednakże tranzystory końcowe, jak i również sterujące są przesterowane. Układ filtrów po wymianie stabilizatora działa poprawnie ( sprawdzone poprzez wpięcie się za obwód filtrów innym wzmacniaczem ) - odsłuch wypadł pozytywnie. Na płytce z tranzystorami sterującymi znajduje się dwa 8- nóżkowe układy w obudowach SOP8. ( potem postaram dodać się zdjęcie ) Problem natomiast jest tego typu że ich oznaczenia są albo specjalnie zamazane, albo przypalone w taki sposób że nie ma możliwości ich odczytania. Wiem, że na schemat nie ma co liczyć, natomiast może znalazłaby się osoba na forum która ma podobny sprzęt i można by porównać ze sobą te układy ( czy są celowo zamazane czy w moim przypadku są przypalone ).

  Udało się uruchomić wzmacniacz. Odnaleziony uszkodzony opornik i tranzystor SMD oraz komparator LM393. Niestety nie udało się określić co to za 2 zamazane układy na płytce z tranzystorami wzmacniacza (całe szczęście okazały się sprawne, ponieważ wiele osób ma problem z ich identyfikacją).