Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy

lewy323f 23 Gru 2012 21:12 4386 9

• Witam. chciałbym zaprezentować mój wzmacniacz. Temat myślę dość ciekawy ponieważ to nie taki zwykły wzmacniacz tylko przerobiony wzmacniacz samochodowy, wykonałem ten projekt dlatego iż nie spotkałem jeszcze czegoś takiego, były wątki czy można przerobić, jak przerobić, opini na te tematy też było tyle ilu forumowiczów dodało wpis. Podobno takie wzmacniacze nie nadają się do użytku domowego "klasa wzmacniacza" ja zaś jestem z niego bardzo zadowolony dźwięk czysty, bas czuć we wszystkich pokojach :D zapas mocy też jest spory. To tyle o motywacji teraz o samym wzmacniaczu. A wiec dawcą był wzmacniacz samochodowy "blaupunkt gta 4 special" 750 W 70 RSM na kanał wzmacniacz ma 40 cm długości wiec trzeba było to zmienić i został przecięty za przetwornicą, obie części złożone jedna nad drugą dzięki czemu wymiar zmniejszył się do 26 cm, ścieżki odtworzone odpowiednimi przekrojami przewodów. Potencjometry wylutowane, dlatego mogłem zaprojektować płytę czołową po swojemu. Zostały oryginalne kostki podłączeniowe (ułatwiły trochę montaż) Wzmacniacz postanowiłem chłodzić dodatkowo dwoma wentylatorkami, które zaś są zasilane stabilizatorami l78xx wskaźnik wysterowania to kit do samodzielnego montażu zamówiony z allegro też jest zasilany stabilizatorem l78xx a cała płytka ze stabilizatorami jest podłączona do oddzielnego odczepu transformatora wszystko dlatego by wyeliminować niepotrzebne zakłócenia. Transformator jest z UPS-a APC 650 ma ok 400 W przy 14 V mamy ok 20 A bez obciążenia dalej użyłem mostka prostowniczego 50 A filtr LC i 3 kondensatory po 10000µf, zaś transformator jest załączany przez układ miękkiego startu dla zmniejszenia "uderzenia prądowego" przy uruchamianiu, też kit z allegro tak jak gałeczki na potencjometry czy gniazdo zasilania, reszta to szroty i demobil. Całość waży 9,4 Kg i kosztowała ok 200-230 zł A oto fotki (sory za jakość)

przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy przebudowa wzmacniacza samochodowego na domowy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 23 Gru 2012 21:37
    mscgs24
    Poziom 21  

No stary wielki szacunek!
    Ja przez pewien czas męczyłem wzmacniacz samochodowy
    Alpharda Mosfet 2x350 na akumulatorze, wbrew temu co niektórzy piszą o tej firmie, to było cudo pod każdym względem.
    Przeczytałem mnóstwo artykułów na elektrodzie i innych forach i nie odważyłem się na adaptację wzmaka z Car-Audio do domu.
    Teraz tak chyba zrobię.
    Rozumiem, że kondensatory 10000 uF robią za filtr?
    Ja dawałem 4000 uF jak próbowałem zrobić zasilacz z toroidy, ale nie dawały rady, więc porzuciłem temat.

Zainspirowało mnie Twoje cacko, w związku z tym mam pytanie.
    Czy mógłbyś podać mi nazwy owych "kitów" gotowców, których użyłeś?
    Skoro u Ciebie się sprawdziły to też chętnie je wypróbuję.

Jakie głośniki grają Ci pod tym sprzętem?

• #3 23 Gru 2012 21:38
    ZBIQ
    Poziom 17  

Sprawność tego wzmacniacza jest jak dla mnie nie akceptowalna.
    230V -> 14V -> Przetwornica do podniesienia napięcia ? Bezsens.

lewy323f napisał:
    400 W przy 14 V mamy ok 20 A bez obciążenia

To ciekawe...

• #4 23 Gru 2012 21:45
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Szacunek za wykonanie ale co do konstrukcji to niestety jedynka .Wystarczy zmierzyć jakie napięcie generuje przetwornica usunąć ją i zastosować transformator sieciowy o odpowiednim napięciu prostownik filtracja i gotowe . A tak masz same straty transformator z ups potem przetwornica ze wzmacniacza .

• #5 23 Gru 2012 21:46
    kwantor
    Poziom 38  

Ten transformator ma na pewno 400W? Coś mały mi się widzi na wygląd.
    Po drugie 20A to nie mało do obsłużenia przetwornicy i dwóch kanałów?

• #6 23 Gru 2012 21:46
    basstec
    Poziom 34  

Nie łatwiej było zrobić zasilanie bezpośrednio na sekcję wzmacniacza pomijając przetwornicę DC/DC? Tak to sztuka dla sztuki, konstrukcja totalnie bez sensu. Sprzedał byś tego blaupunkta i kupił normalny wzmacniacz, który na pewno był by lepszy bo ten blaupunkt jest samochodowy i moc podana w 4ohm, przy 8ohm będziesz miał jakieś 45-50W na kanał.

• #8 24 Gru 2012 15:54
    lewy323f
    Poziom 9  

Kondensatory dokładnie do filtrowania, no i zgromadzenia trochę mocy na bas. Podaję nazwy kitów:
    zestaw A-102 układ miękkiego startu transformatora toroidalnego
    zestaw A-161 wskaźnik wysterowania do wzmacniaczy m.cz. stereo

Płytka ze stabilizatorami wykonana własnoręcznie, zaś głośniki nieznanej firmy 180 W 4 ohm.

Kolego "ZBIQ":
    przetwornica została, dlatego iż nie mogłem znaleźć trafa 2x28 V. Wiem, że to bezsensowne zmniejszać, a potem zwiększać napięcie, zaś z 400 W wychodzi trochę ponad 28 A, racja.
    A post dodałem głównie dlatego, żeby pokazać, że jak się chce, to można. Wiedziałem, jakie będą odpowiedzi na forum. Opinia innych jest dla mnie mało znacząca, bo tak naprawdę to wielu moich znajomych myśli podobnie jak wy, a po co, a dlaczego tak, że sprzedać i kupić coś seryjnego? Lecz większość z nich zmienia zdanie, gdy zobaczyli, jak on wygląda, a przede wszystkim, jak gra.

• #9 24 Gru 2012 22:47
    kwantor
    Poziom 38  

Chętnie obejrzał bym dane fabryczne tego transformatora, bo bardzo wątpie, żeby miał 400W.
    Znam wymiary obudowy i mam wyobraźnię i skalę porównawczą, jak patrzę na wymiary tego trafo.