Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie routera za pomocą PC.

23 Gru 2012 22:07 1986 6
  • Poziom 7  
    Witam,
    Na wstępie chciałbym poprosić o przeniesienie do innego działu jeśli temat który poruszam nie pasuje do tego działu.
    Mam taki problem, mój router to Linksys WAG325N. Dość dużo ściągam plików na PC i router pracuje, czasem zostawiam kompa na noc żeby się ściągnęło do końca i chciałbym wykonać element a'la wyłącznik czasowy, ale żeby wyłączył zasilanie routera gdy komputer wyśle sygnał wyłączenia. Najlepiej aby wyłączył zasilanie między zasilaczem routera a gniazdkiem sieciowym. I tu moje pytanie, czy mogę coś takiego kupić w sklepie (w co wątpię), lub jak to wykonać?
    PS. Proszę o nieodpowiadanie typu "zaoszczędzisz 25 zł w skali roku" bo nie o to chodzi. Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Na wiadomym portalu kupisz gniazdo sieciowe na pilota za 25zł. Pilota trochę przerabiasz tak aby po zaniku nap. z zasilaczu w PC (np napięcie 5V lub 12V) wysłał sygnał OFF nia gniazdo.

A może masz możliwość pociągnąć kabel 2x1 z kompa do routera, wtedy masz problem rozwiązany, ponieważ możesz podać na router zasilanie 12V z wtyczki do dysku.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Powiem szczerze, że nie wiem o jaki kabel (2x1) chodzi.
    Mam "śledzia" sata, z którego wychodzą 3 kable [1 zasilający i 2 eSata] ale czasem używam tego śledzia do podł. dysku twardego. Coś jak ten:
    Z niego mam wyprowadzić kabel?
    Pozdr.

PS. Poprawione
  • Admin grupy komputery
    Masz dwie proste możliwości.
    1- O ile się nie mylę, to router zasilany jest napięciem 12V, więc wystarczy podłączyć zasilanie do molexa w komputerze.
    2- Kupujesz przekaźnik 12V (samochodowy) Link i montujesz go do przedłużacza, i molexa. Wyłączając komputer, wyłączysz cały przedłużacz (przydatne, bo wyłączać można też monitor, drukarkę itp).
  • Poziom 7  
    Tak, zasilacz jest 12V, z tym molex'em to dobra sprawa, ale niestety nie mam już jak tego podłączyć, ponieważ wszystkie są już zajęte. :)
    Nad tym gniazdem sieciowym "na pilota" rozważam, ponieważ okazuje się, że czasami jest tak, że nawet jak PC wyłączę, to dobrze byłoby, jakby router się nie wyłączał automatycznie, a z tego co już ogarnąłem jest taka opcja, choć może się mylę.

PS. Tak btw uczę się na kierunku technik elektronik, więc w miarę ogarniam to wszystko. :)
  • Admin grupy komputery
    kajet1916 napisał:
    Tak, zasilacz jest 12V, z tym molex'em to dobra sprawa, ale niestety nie mam już jak tego podłączyć, ponieważ wszystkie są już zajęte

• Poziom 7  
    Wszystko ładnie cacy, ale wtedy jak stacjonarny jest wyłączony, to i router jest wyłączony, a mam jeszcze laptopa + tel. na których muszę mieć wi-fi. I jak się kładę spać usypiam stacjonarnego, a wtedy router czasami musi być włączony i dopiero ostatni domownik który się kładzie spać wyłącza wtedy router. A tak miałby pilota. I teraz proszę moderatora, aby odstąpił od pomysłu na molex'a. :)

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Może rozpiszę to dokładnie.
    W domu mam router i 3 domowników z niego korzystających, przy czym ja korzystam z PC stacjonarnego podłączonego kablem ethernet od routera. Ojciec mój korzysta z laptopa po wifi. Czasem zostawiam kompa włączonego na noc np. do ściągniecia czegoś, czy przesłania na ftp. Ale zazwyczaj kładę się wcześniej niż ojciec. Tak więc On ostatni wyłącza router. I chodzi mi o to, że jeżeli coś się "ściąga" i w nocy się zakończy, to aby komputer wyłączał zasilanie przed zasilaczem routera, ale żeby nie było tak, że ja wyłączam PC samemu i to wyłącza od razu router. Dlatego ta opcja z pilotem mi się podoba, bo albo ojciec wyłączy z pilota router przy wyłączonym PC, albo PC wyłączy zasilanie routera, tylko nasuwa mi się pytanie, czy z tym pilotem dobrze rozumuję?