Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice TONSIL ZGB60-8-594

lukaszMM 24 Gru 2012 00:26 3069 10
  • #1 24 Gru 2012 00:26
    lukaszMM
    Poziom 9  

Witam
    Właśnie zakupiłem dwie obudowy glośnikowe TONSIL ZGB60-8-594. Z tego co wiem to były to kolumny od większego zestawu. Schemat zwrotnic znalazałem w sieci ale mam pytanie do nich - ponieważ planuje wykonać je samodzielnie. Czy w każdej zwrotnicy powinienem zastosować kondensator 100µF (zaznaczony na zielono)?
    Oraz drugie pytanie (wynika z tego, że nigdy sam nie projektowałem i budowałem zwrotnic) - głośnik nr 1 to głośnik niskotonowy a głośnik nr. 2 to wyskotonowy - czy mam rację??

Zwrotnice TONSIL ZGB60-8-594

Trzecie pytanie czysto od początkującego w tym temacie - czy mam zwracać jakąś szczególną uwagę przy zakupie części do takiej zwrotnicy?? Czy poprostu pojechać na Wolumen ze schematem i poprosić o części do zwrotnicy według schematu??

0 10
  • #2 24 Gru 2012 01:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

lukaszMM napisał:
    Z tego co wiem to były to kolumny od większego zestawu.
    Sub Sat 2.2 o ile się nie mylę.
    lukaszMM napisał:
    Czy w każdej zwrotnicy powinienem zastosować kondensator 100µF (zaznaczony na zielono)?
    Nie. Ten kawałek to filtr subwoofera. Jeśli chcesz robić same zestawy podstawkowe, to tego nie stosujesz.
    lukaszMM napisał:
    głośnik nr 1 to głośnik niskotonowy a głośnik nr. 2 to wyskotonowy - czy mam rację??
    Tak. Masz rację.
    lukaszMM napisał:
    Czy poprostu pojechać na Wolumen ze schematem i poprosić o części do zwrotnicy według schematu??
    Nie radzę.
    Jeśli chcesz zrobić to porządnie, to kup elementy w polinku (www.polink.com.pl). Oni mają jedne z najlepszych cewek na rynku.

0
  • #3 24 Gru 2012 08:17
    Arkadyo
    Poziom 29  

O rany cewka 8,6 mh :)
    Z drutu 1,4 cewka cewka powietrzna będzie w cenie taniego 2 way :D i rozmiarze wiadra 10 litrów :P.
    Jestes zdecydowany na ten projekt?
    Pieniądze jakie musisz w to włożyć można wydać zdecydowanie lepiej.

0
  • #4 24 Gru 2012 08:30
    lukaszMM
    Poziom 9  

Arkadyo napisał:
    Jestes zdecydowany na ten projekt?
    Pieniądze jakie musisz w to włożyć można wydać zdecydowanie lepiej.

Bardzo chętnie wysłucham wszelkich porad w tym temacie.
    Jeśli chodzi o te dwie kolumny to mam zamiar uzywać je jako tylni zestaw w konfiguracji 5.1 (na przód planuje Altusy 140). Co do tej cewki 8,6mH to tej części zestawu nie planuje wykonywać.

0
  • #5 24 Gru 2012 09:57
    Arkadyo
    Poziom 29  

5.1 z altusami 140 na przodzie... przecież to kompletna porażka.
    Przecież dobry subwoofer zmiecie te altusy tak w kinie jak w muzyce.
    Zacznij od 4 kolumienek w 2 way a potem do tego sub aktywny.
    Jakość grania będzie zależeć od przeznaczonych środków.
    Projektów jest od groma w 2 way w każdej kwocie tylko wybrać.
    Można też kupić niewielkie używki 2 way i do tego zrobić/kupić porzadny panel do suba plus fajny przetwornik i masz zestaw 5.1 jak sie patrzy.
    Mając potężny subwoofer nie musisz inwestować w kolumny wielkiej kasy tylko dobra góra i środek żeby poprawnie była odgrywana a resztą zajmie się subwoofer.
    Do kina nawet taki stx gdn 22-200 sc zrobi masakrę przy kórej altusy 140 są poprostu śmieszne. W muzyce również całkiem je skasuje zejściem. Jedyne na co można narzekać przy przy tak tanim stxie to, że ten bas monotonny ale przy buczącym pseudo basie altusów 140 to i tak o niebo lepiej.

Dodano po 6 [minuty]:

Gdybym dzisiaj robił 5.1 to byłyby to 4 sztuki 2 way na nowej węglowej 15 awx od stxa połączone z seasem 27tbfc/g do tego aktywny subwoofer najpewniej również z węglowym stxem tylko 8" w podwójnej aplikacji tj. w br do kina domowego z możliwością zatkania portów i zrobienia obudowy closed do muzyki. Trzebaby tylko przemyśleć problem zmiany pojemności z 25 litrów na 15 przy takim zabiegu.

0
  • #6 24 Gru 2012 10:12
    lukaszMM
    Poziom 9  

Arkadyo - dziękuje za obszerne informacje. Co do tego zestawu 5.1 to troszkę się zagalopowałem - bardziej chodziło mi po głowie 5.0 :).
    Z twojej wypowiedzi mocno nurtuje mnie temat pod tytułem "kompletna porażka" odnośnie Altus 140. Kilka dni temu zacząłem napotykać posty na różnych forach mówiące o tym, że Altus 140 nie nadaje się do słuchania muzyki/odlądania filmów w niewielkich pomieszczeniach. Częściej kierowane były do grania dyskotekowego itp. Wiem, że nie jest to temat tego posta - ale może ktoś posiada doświadczenie w stosowaniu Altus 140 w kinie domowym ?? (Pytam, ponieważ byłem już bardzo blisko zakupu takiego zestawu :) )

0
  • #7 24 Gru 2012 11:16
    blazej.1994
    Poziom 24  

Daruj sobie je, uwierz że te kolumny nie mają żadnego dobrego zastosowania. Słuchaj kolegi Arkadyo- dobrze prawi.

0
  • #8 24 Gru 2012 11:36
    lukaszMM
    Poziom 9  

blazej.1994 napisał:
    Daruj sobie je, uwierz że te kolumny nie mają żadnego dobrego zastosowania. Słuchaj kolegi Arkadyo- dobrze prawi.

Dziękuje Panowie za podpowiedzi - nurtuje mnie jednak kwestia rozbierzności opinii na temat tych Altusów 140 - skąd one się biorą?. Jedni piszą, że jest to wysoki poziom polskiej techniki nagłośnieniowej, drudzy z kolei - "totalna porażka". Może to kwestia gustu lub podejścia typu "polskie to dobre".

PS. Znalazłem kilka kwestii dotyczących kolumn firmy STX - macie państwo jakieś wrażenie odnośnie tej firmy?

0
  • #9 25 Gru 2012 18:15
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

lukaszMM napisał:
    - skąd one się biorą?
    Z niewiedzy. Ludzie którzy nigdy nie słuchali nic innego, uważają że ich zestaw jest najlepszy. Zawsze tak jest.
    lukaszMM napisał:
    Jedni piszą, że jest to wysoki poziom polskiej techniki nagłośnieniowej,
    Na pewno tak nie jest. Znam mnóstwo innych zestawów Tonsilu, które są o niebo lepsze od Altusów.
    lukaszMM napisał:

PS. Znalazłem kilka kwestii dotyczących kolumn firmy STX - macie państwo jakieś wrażenie odnośnie tej firmy?
    Stary STX to totalny chłam. Głośniki i zestawy robione na "wzór" Tonsilu, z parametrami z kosmosu. Nowe produkty STXa to na prawdę bardzo dobre głośniki i zestawy.

0
  • #10 25 Gru 2012 23:54
    lukaszMM
    Poziom 9  

Co do tego STX'a to właśnie wpadłem na artykuł z AudioVideo opisujący kolumny FS-250. Sam artykuł napisany trochę językiem niezbyt zrozumiałym dla gościa, który muzyki słucha jedynie przy pomocy słuchawek - ale autor artykułu bardzo wysoko ocenił ten zestaw. Cena za zestaw stereo jest bardzo przystępna, opinie w necie też mają dobre - więc możę się skuszę po nowym roku.
    Jestem też ciekaw jak gra zestaw KD-200 od STX'a? - chyba jakaś nowość, gdyż w necie niezbyt dużo o nich.

PS. Artykuł o FS-250 w AudioVideo grudzień 2012 (na www.e-Kiosk.pl można zakupić już za 8,8zł)

0
  • #11 26 Gru 2012 00:04
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Osobiście nie słuchałem, ale po recenzjach i parametrach sądzę że mogą być niezłe. Muszę się wybrać żeby ich posłuchać.

0