Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neostrada 10MB - 3 domy 3 routery - Jak je połączyć

24 Gru 2012 01:37 2202 9
 • Poziom 2  
  Witam, mam problem z podzieleniem łącza 10mb z tp. Wszystkie routery to tp linki. W każdym domu chcę utworzyć wi-fi i założyć hasło aby sąsiedzi nie mieli możliwość połączenia się z siecią. Udało mi się skonfigurowac 1 router w domu gdzie podłączona jest neostrada - lan chyba 192.168.1.254 o ile pamiętam, dhcp ustawione od 100 do 200. Ale na tym się kończy. Nie mam pojęcia jak skonfigurować dwa pozostałe. Jakie adresy powpisywać bo dotychczas routery widziały ten główny (od neo) ale nie były w stanie się z nim połączyć (dlaczego?). Ogólnie to schemat wygłąda tak:

  1 dom(neostrada) -> 2 dom
  1 dom(neostrada) -> 3 dom

  W 2 domu jest antena kierunkowa z wtykiem rp-sma
  W 3 domu jest antena panelowa z wtykiem RJ-45 i taką małą skrzyneczką z zasilaniem którą podłączam dalej do routera.

  Nie jestem za dobry w te klocki i proszę o pomoc - głównie chodzi mi jakie adresy dać w poszczególnych routerach i jak skonfigurować sieć w 3 domu gdzie jest oprócz routera jeszcze ta mała skrzyneczka. Acha zapomniałbym przez jakieś 2 godziny w 2 domu był internet i wifi ale po odłączeniu/restarcie tp linka przestało działać i nie łączy się już więcej. W dodatku czasem widzi sieć czasem nie a anteny są w odległości 15-20m od siebie.

  Dziekuje za każdą pomoc i życze wam wesołych świąt.
 • Poziom 37  
  Jakie to modele tych TP linków
 • Poziom 2  
  Są to:
  1 dom TP-LINK TL-WR743ND
  2 dom TP-LINK TL-WA730RE
  3 dom TP-LINK TL-WR741ND
 • Poziom 17  
  Po co robic tyle nat-ow ??? Jezeli domy maja byc polaczone miedzy soba przez Wi Fi to porzebujesz dodatkowo Ap na kazdy dom. Jezeli chcesz na kazdym ruterze nadawac nowe adresy to np 1 ruter (192.168.1.***) 2 ruter (192.168.2.***) 3 ruter (192.168.3.***)
 • Poziom 2  
  To są AP. Chodzi mi o to aby 2 i 3 dom były połączone z 1 by miały internet i mogły go rozprowadzać przez wifi. Czyli jak dam adresy które podałeś i włącze dhcp na każdym to powinno zadziałać bez żadnych przeszkód? Aha to pppoe z neostrady wpisuje tylko na routerze w 1 domu a pozostałe tylko łącze podając hasło i ssid tak?
 • Poziom 17  
  Ap = access point. Ustawiasz ap jako client zeby laczyl sie z ruterem nr 1. Ap laczysz skretka z ruterem. Ten TP-LINK TL-WA730REraczej sie do tego nie nada no chyba ze uda sie go zmusic do pracy w trybie cient
 • Poziom 9  
  Prosta sprawa. To takich rozwiązań polecam routerek z obsługom VLanów. W jednym miejscu możesz skonfigurować ile chcesz lanów które się na wzajem nie widzą. A te routerki ustawiasz jak zwykły switch i tworzysz normalnie sieć wifi na każdym z nich.

  Radze na przyszłość najpierw się dobrze zastanowić a później sprzęt kupować.
 • Poziom 43  
  Kolego dejn - i pokaż mi zastosowanie vlanów w tej sytuacji? Po co one są potrzebne oprócz narażania użytkownika na koszty? Rozwiązanie dobiera się także do sytuacji, a nie żeby ładnie wyglądało na papierze.

  Zamień 741 z 743 miejscami, 743 daj gdzieś na zewnątrz żeby był dobry sygnał i powinno dać się to pospinać. Ten wynalazek, TL-WA730RE, także trzeba będzie zmienić na WR743ND - może on pójść jako AP do któregoś z domów, więc się nie zmarnuje.

  Dodatkowo do każdego domu oczywiście osobny router nadawczy, odsunięty kawałek (mam na myśli fizycznie odsunięcie) od odbiorczego.
  Ale na 10Mbit w każdym domu raczej nie ma co liczyć - chyba, że to wieś z dwoma sieciami wifi na krzyż.

  Generalnie chyba jednak prosisz się o nerwy u siebie i swoich sąsiadów, bo nie wiesz jak to zrobić. Niech oni wezmą sami te neostrady tak jak i Ty wziąłeś - w końcu to usługa dla użytkownika końcowego, a nie operatora - jeśli coś ktoś przeskrobie (torrenty, allegro, itd), Ty za to będziesz odpowiadał.

  Na moje oko - nie będzie to działać wygodnie.
 • Poziom 2  
  ok próbowałem ale znowu coś nie tak, teraz nie moge w zadnym domu zrobić internetu... nie wiem co jest.. ustawiam router łączący sie z neo na 192.168.1.1 i włączam dhcp sygnał idzie przez antene do 2 i 3 domku gdzie odbierają Access pointy pod adresami 192.168.1.254. I teraz czy na nich też włączyć dhcp czy nie? I co moze byc nie tak jeżeli 2 dom ma internet to 3 nie i tak na zmiane?? Prosze pomóżcie, jakieś rady bo jutro znowu próbuje :E
 • Poziom 17  
  Jezeli oba masz ustawione na 192.168.1.254 to nie ma sie co dziwić