Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie przewodu PE w instalacji TN-C.

kapral2012 24 Gru 2012 09:25 5295 8
  • #1 24 Gru 2012 09:25
    kapral2012
    Poziom 2  

Witam

Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE). W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.

Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów. Pytanie tylko czy jest to zgodne z przepisami (zakładam właściwe oznaczenie przewodów) oraz czy w tym przypadku nie będą grały role przekroje przewodu. L1 z każdego wyłącznika nadprądowego będzie wyprowadzone osobnymi żyłami, a N jedną żyłą i PE również jedną żyłą również o przekroju 2,5 mm2. Czy w ten sposób nie dojdzie do zbytniego przeciążenia przewodu N oraz czy przewód PE spełni swoją rolę ? Dodam, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest w postaci bezpiecznika topikowego 40 A, a przewód dorowadzający zasilanie do tablicy rozdzielczej to 3x6mm2. Zabezpieczenia nadprądowe w tablicy rodzielczej to wszystkie B od 6A na alarm, 3 x B10 na oświetlenie i 14 x 25A na gniazdka itp (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).

Z góry dziękuję za odp.
    Kapral

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Gru 2012 09:39
    1919767
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #3 24 Gru 2012 09:44
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    ...czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne.
    Przewody PE nie są "wyprowadzone" z wyłączników RCD lecz z szyny PE do której przyłączamy żyłę PEN kabla (przewodu) zasilającego a dopiero później łączymy ją z szyną N. Więc wspólna szyna PE jest jak najbardziej na miejscu.

Cytat:
    ...czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego.
    Zapomnij o takim rozwiązaniu.
    Prąd płynący żyłą N będzie sumą prądów poszczególnych żył fazowych.
    Ponadto zasadą jest by do jednej puszki wprowadzone zostały przewody jednego obwodu. Wyłączenie konkretnego zabezpieczenia musi skutkować brakiem napięcia w konkretnej puszce.

Pamiętaj również, że dziś wszystkie obwody gniazdowe muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
    Obwody "łazienkowe" również.

0
  • #4 24 Gru 2012 09:46
    Fazi87
    Poziom 24  

Niezależnie od ilości wyłączników różnicowoprądowych szyna PE jest jedna.

Cytat:
    Przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N

Przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu PEN przed różnicówkami. A jeśli chodzi o oszczędność przewodów to instalację kładziesz raz na wiele lat i oszczędności w tym przypadku mogą zrobić więcej problemów niż korzyści. Nie prowadzi się przewodów fazowych kolorami przeznaczonymi na N i PE.

0
  • #5 24 Gru 2012 09:47
    retrofood
    Moderator

kapral2012 napisał:
    (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).

A to jest po jakiej szkole? Która szkoła tak uczy?

0
  • #6 24 Gru 2012 09:51
    Arturo2005
    Poziom 33  

kapral2012 napisał:
    14 x 25A na gniazdka

To jakieś gniazda przemysłowe?

0
  • #7 24 Gru 2012 09:55
    19barti78
    Poziom 15  

kapral2012 napisał:
    Witam

Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE).

Kolega twierdzi, że stworzył sieć TNC-S poprzez zamontowanie urządzeń różnicowoprądowych ??????

Najpierw trzeba zrobić rozdział przewodu PEN wprowadzając go na szynę PE, a póżniej zmostkować to do szyny N - i wtedy można mówić o TNC-S....

kapral2012 napisał:
    W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.

Jaki przewód PE i wyprowadzenia z różnicówek ?? Przewód PE nie ma nic wspólnego (chodzi o połączenia) z różnicówkami - do różnicówek podpina się tylko L i N !!!!

kapral2012 napisał:
    Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów.

A słyszał kolega o takich przewodach jak 5x2,5mm² - po co bawić się w jakieś dziwne rozdzielanie ??

P.s. Wydaje mi się jednak, że powinien się kolega skonsultować z jakimś elektrykiem, bo z tych bredni wynika, że nie ma kolega najmniejszego pojęcia o tym co robi, a zrobić komuś krzywdę za pomocą złej instalacji elektrycznej jest bardzo łatwo....

0
  • #8 24 Gru 2012 11:09
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

kapral2012 napisał:
    Witam

Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE). W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.

Przewód PE nie przechodzi poprzez RCD. Należy je wyprowadzić z listwy PE, na której dokonujesz podziału PEN na PE i N. Zatem jest jedna listwa PE dla wszystkich obwodów, wszystkich różnicówek.
    Czasami się zdarza, że robi się kilka listew PE, ale powinny być z sobą połączone i w rzeczywistości stanowią jeden przewód.

Nawet nie myśl, żeby PE podłączać do N za RCD.
    Poprzez różnicówki przechodzą tylko i wyłącznie L i N.

kapral2012 napisał:

Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów. Pytanie tylko czy jest to zgodne z przepisami (zakładam właściwe oznaczenie przewodów) oraz czy w tym przypadku nie będą grały role przekroje przewodu. L1 z każdego wyłącznika nadprądowego będzie wyprowadzone osobnymi żyłami, a N jedną żyłą i PE również jedną żyłą również o przekroju 2,5 mm2. Czy w ten sposób nie dojdzie do zbytniego przeciążenia przewodu N oraz czy przewód PE spełni swoją rolę ? Dodam, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest w postaci bezpiecznika topikowego 40 A, a przewód dorowadzający zasilanie do tablicy rozdzielczej to 3x6mm2. Zabezpieczenia nadprądowe w tablicy rodzielczej to wszystkie B od 6A na alarm, 3 x B10 na oświetlenie i 14 x 25A na gniazdka itp (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).