Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie przewodu PE w instalacji TN-C.

24 Gru 2012 09:25 5970 8
 • Poziom 2  
  Witam

  Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE). W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.

  Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów. Pytanie tylko czy jest to zgodne z przepisami (zakładam właściwe oznaczenie przewodów) oraz czy w tym przypadku nie będą grały role przekroje przewodu. L1 z każdego wyłącznika nadprądowego będzie wyprowadzone osobnymi żyłami, a N jedną żyłą i PE również jedną żyłą również o przekroju 2,5 mm2. Czy w ten sposób nie dojdzie do zbytniego przeciążenia przewodu N oraz czy przewód PE spełni swoją rolę ? Dodam, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest w postaci bezpiecznika topikowego 40 A, a przewód dorowadzający zasilanie do tablicy rozdzielczej to 3x6mm2. Zabezpieczenia nadprądowe w tablicy rodzielczej to wszystkie B od 6A na alarm, 3 x B10 na oświetlenie i 14 x 25A na gniazdka itp (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).

  Z góry dziękuję za odp.
  Kapral
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 42  
  Cytat:
  ...czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne.
  Przewody PE nie są "wyprowadzone" z wyłączników RCD lecz z szyny PE do której przyłączamy żyłę PEN kabla (przewodu) zasilającego a dopiero później łączymy ją z szyną N. Więc wspólna szyna PE jest jak najbardziej na miejscu.

  Cytat:
  ...czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego.
  Zapomnij o takim rozwiązaniu.
  Prąd płynący żyłą N będzie sumą prądów poszczególnych żył fazowych.
  Ponadto zasadą jest by do jednej puszki wprowadzone zostały przewody jednego obwodu. Wyłączenie konkretnego zabezpieczenia musi skutkować brakiem napięcia w konkretnej puszce.

  Pamiętaj również, że dziś wszystkie obwody gniazdowe muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
  Obwody "łazienkowe" również.
 • Poziom 24  
  Niezależnie od ilości wyłączników różnicowoprądowych szyna PE jest jedna.
  Cytat:
  Przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N


  Przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu PEN przed różnicówkami. A jeśli chodzi o oszczędność przewodów to instalację kładziesz raz na wiele lat i oszczędności w tym przypadku mogą zrobić więcej problemów niż korzyści. Nie prowadzi się przewodów fazowych kolorami przeznaczonymi na N i PE.
 • Moderator
  kapral2012 napisał:
  (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).


  A to jest po jakiej szkole? Która szkoła tak uczy?
 • Poziom 33  
  kapral2012 napisał:
  14 x 25A na gniazdka

  To jakieś gniazda przemysłowe?
 • Poziom 15  
  kapral2012 napisał:
  Witam

  Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE).


  Kolega twierdzi, że stworzył sieć TNC-S poprzez zamontowanie urządzeń różnicowoprądowych ??????

  Najpierw trzeba zrobić rozdział przewodu PEN wprowadzając go na szynę PE, a póżniej zmostkować to do szyny N - i wtedy można mówić o TNC-S....

  kapral2012 napisał:
  W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.


  Jaki przewód PE i wyprowadzenia z różnicówek ?? Przewód PE nie ma nic wspólnego (chodzi o połączenia) z różnicówkami - do różnicówek podpina się tylko L i N !!!!


  kapral2012 napisał:
  Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów.


  A słyszał kolega o takich przewodach jak 5x2,5mm² - po co bawić się w jakieś dziwne rozdzielanie ??

  P.s. Wydaje mi się jednak, że powinien się kolega skonsultować z jakimś elektrykiem, bo z tych bredni wynika, że nie ma kolega najmniejszego pojęcia o tym co robi, a zrobić komuś krzywdę za pomocą złej instalacji elektrycznej jest bardzo łatwo....
 • Specjalista - systemy grzewcze
  kapral2012 napisał:
  Witam

  Mam pytanie odnośnie przewodu PE. Na wejściu do lokalu użytkowego mam instalację typu TN-C (PEN), instalacja jednofazowa. W tablicy rozdzielczej zamontowałem dwa układy różnicowoprądowe (z podziałem na różne obwody) w celu uzyskania dodatkowej ochrony i w ten sposób uzyskałem sieć typu TN-C-S (lub jak kto woli TN-S gdyż z tablicy rozdzielczej cała instalacje wychodzi 3 przewodowa z oddzielnym przewodem N i PE). W związku z faktem, że różnicówki są dwie, a w tablicy mam wydzieloną jedną szynę łączeniową na PE proszę o info czy oba wyprowadzenie z różnicówek tzw przewód PE mogą łączyć się w 1 na jednej szynie czy też lepiej ją przeciąć i zrobić 2 osobne. Moim zdaniem mogą być połączone gdyż i tak przewody PE w obu różnicówkach powstają z podłączenia się do przewodu N. Prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii.


  Przewód PE nie przechodzi poprzez RCD. Należy je wyprowadzić z listwy PE, na której dokonujesz podziału PEN na PE i N. Zatem jest jedna listwa PE dla wszystkich obwodów, wszystkich różnicówek.
  Czasami się zdarza, że robi się kilka listew PE, ale powinny być z sobą połączone i w rzeczywistości stanowią jeden przewód.

  Nawet nie myśl, żeby PE podłączać do N za RCD.
  Poprzez różnicówki przechodzą tylko i wyłącznie L i N.

  kapral2012 napisał:

  Kolejne pytanie związane z w/w instalacją dotyczy tego czy mając wyprowadzone obwody na przewodach 3x2,5 mm2 czy mogę w celu zaoszczędzenia ilości przewodów (koszty) wyprowadzić jednym w/w przewodem L1, N i PE do danego pomieszczenia (puszki), a następnie drugim przewodem wyprowadzić 3 x L1 z tym, że każda żyła wychodziłby z tablicy rozdzielczej z innego zabezpieczenia nadprądowego. Wszystkie przewody i tak spotkają się w 1 puszce, a następnie z niej do każdego punktu zakończenia instalacji (gniazdka itd) wyprowadziłbym przewody 3x2,5 w której byłoby dane L1 oraz N i PE. Pozwoliłoby to na znaczne zaoszczędzenie ilości przewodów. Pytanie tylko czy jest to zgodne z przepisami (zakładam właściwe oznaczenie przewodów) oraz czy w tym przypadku nie będą grały role przekroje przewodu. L1 z każdego wyłącznika nadprądowego będzie wyprowadzone osobnymi żyłami, a N jedną żyłą i PE również jedną żyłą również o przekroju 2,5 mm2. Czy w ten sposób nie dojdzie do zbytniego przeciążenia przewodu N oraz czy przewód PE spełni swoją rolę ? Dodam, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest w postaci bezpiecznika topikowego 40 A, a przewód dorowadzający zasilanie do tablicy rozdzielczej to 3x6mm2. Zabezpieczenia nadprądowe w tablicy rodzielczej to wszystkie B od 6A na alarm, 3 x B10 na oświetlenie i 14 x 25A na gniazdka itp (ze względu na dopuszczalne obciążenie przewodu 3x2,5 to max zabezpieczenie w tablicy wynosi 25A).  Nie możesz tak zrobić z kilku powodów:
  1. Jest to niezgodne z normami i jeżeli jest to nowy dom, który musi przejść odbiór to będziesz zmuszony przerobić tę instalację, bo nikt się nie podpisze pod protokołem.
  2. Przewód N będzie przeciążony
  3. Połączenie razem z sobą przewodów N z kilku różnicówek będzie powodowało wyłączanie różnicówek przy każdej próbie załączenia jakiegokolwiek odbiornika.
  4. Nie możesz użyć zabezpieczeń 25A dla obwodów gniazdek, ponieważ standardowe gniazdka i wtyki jednofazowe 230V wykonywane są dla maksymalnych obciążeń 16A. Takie zabezpieczenia mogą się znaleźc tylko na obwodach wyposażonych w specjalne gniazda i wtyki przemysłowe o odpowiedniej wytrzymałości prądowej.
  5. Jak się domyślam drugi przewód, którym chcesz wyprowadzić 3 x L1 to standardowy przewód instalacyjny z 3 żyłami w różnych kolorach.
  Pamiętaj, że kolor zółto-zielony jest zastrzeżony dla przewodu PE i nie powinieneś go używać jako przewodu fazowego, podobnie też jest z kolorem niebieskim, który jest żastrzeżony dla przewodu N.

  Nie rozumiem co chesz zaoszczędzić w ten sposób?
  500-600zł na przewodach na całym domu?

  Rób tak jak być powinno i nie kombinuj, bo tylko narobisz sobie kłopotów i później niepotrzebych kosztów, które wielokrotnie mogą przewyższyć koszt prawidłowo wykonanej instalacji.
  Poza tym instalacja powinna być zaprojektowana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.
 • Poziom 17  
  Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej u siebie i również u klienta nie należy kombinować z oszczędnościami a powinna być wykonana solidnie i przejrzyście bo późniejsze poprawki to może się okazać zbyt duży koszt w stosunku do "oszczędności" i "prowizorek".