Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bombka RGB na choinkę

r06ert 24 Gru 2012 13:04 20877 39
  • Bombka RGB na choinkę
    Cześć ;)

Chciałem dzisiaj pokazać świąteczny drobiazg. ;) Jest to malutki projekt migacza w formie bombki na choinkę. Układ posiada diodę RGB oraz mikrokontroler PIC12f1822. Dodatkowo przyciskiem można wyłączać miganie (można zaimplementować przełączanie między efektami).

Ja dobrałem sobie eksperymentalnie tak, że co 2 sekundy na 16ms zaświeci się jeden z kolorów. Na mojej małej choince w pokoju znajduje się 5 takich bombek. Uzyskany efekt przypomina niezsynchronizowanie błyskanie małymi flaszami. Na filmiku niżej widać efekt - w rzeczywistości wygląda znacznie lepiej.

Bombka RGB na choinkę Bombka RGB na choinkę

Link

Układ zasilany jest baterią CR2032, co wystarcza na 2 tygodnie ciągłej pracy. W razie zainteresowania wrzucę projekt kicad oraz projekt mplabx.

Pozdrawiam,

Robert[url=]Link[/url]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    r06ert
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: elektronika
    r06ert napisał 955 postów o ocenie 414, pomógł 31 razy. Mieszka w mieście woj. wielkopolskie. Jest z nami od 2004 roku.
  • e-miernikie-mierniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    movzx
    Poziom 39  
    ruido napisał:
    Chętnie zobaczę schemat.
    Bez przesady, przecież na płytce jest całe siedem elementów.
    Za to jakaś obudowa z matowego tworzywa faktycznie mogłaby dodać efektu, bo teraz jest bardzo... technicznie :)
    r06ert
    Poziom 25  
    Myślałem nad jakąś obudową, nawet wpadł mi do głowy pomysł, żeby pokombinować coś w pleksi, ale w ostateczności zrezygnowałem z pomysłu. PCB ma kolor zielony, oprawka do baterii jest srebrna a uchwyt do niej czarny więc poza tym, że miga to jakoś specjalnie układ od reszty ozdób się nie odróżnia. :) Z odległości 3 metrów nie widać żadnej elektroniki i mówi to osoba która wie co tam wisi. ;)

Nigdzie czegoś podobnego nie zauważyłem. Jedynie pamiętam, że kiedyś za czasów szkoły podstawowej/średniej składałem kit "migającą bombka" - coś takiego:
    Bombka RGB na choinkę
    Ogólnie to myślałem nad jakiś "globalnym włącznikiem". Rozważałem różne pomysły, w tym również wyposażenie każdego układu w moduł radiowy, ale ze względu na koszt i energochłonność zrezygnowałem z tego pomysłu. :)

Pozdrawiam.

-----------------

Freddy napisał:

Skoro kolego publikujesz na DIY, to stosuj sie do regulaminu tego działu.
    Ja też poproszę o schemat i dokładniejszy opis. Narazie to nie ma co podziwiać.

Już spieszę z opisem. ;) Układ oparty jest na na pic12f1822, który steruje diodą RGB bezpośrednio. Wybudzany jest on przez WDT co określony czas (odsyłam do noty katalogowej). W momencie wybudzenia włącza lub wyłącza diodę (określony kolor) i idzie spać dalej. :) Przed uśpieniem ustawiony jest tylko czas do wybudzenia. Przyciśnięcie przycisku nie wywołuje przerwania, ale jest interpretowane zaraz po obudzeniu mikrokontrolera.

Testowy program napisałem na początku grudnia i od tego czasu sprawdzałem jak "trzyma" będzie bateria. Po ok. tygodniu ciągłej pracy napięcie na niej spadło o 0,1V przy 1 błysku na 8 sekund. Po dwóch tygodniach urządzenie jeszcze pracowało, ale błyśnięcia były już stosunkowo dość słabe. Testowałem na baterii która 1-2 lata przeleżała w mojej szufladzie, więc test mógł być niemiarodajny. ;)

Mikrokontroler w trybie uśpienia pobiera 24uA przy 3V co było zgodne z notą katalogową. W trybie pracy pobiera 29uA przy częstotliwości taktowania 31kHz. Prąd diod ustawiony jest na ok 5-10mA.
    LA72
    Poziom 40  
    Pomyślmy. Jeśli zawiesić kilkanaście takich bombek na choinkę, a potem każdą z osobna włączać/wyłączać. To trochę potrwa.
    W międzyczasie normalne bombki mogą zmienić stan skupienia.
    Pomimo fajnego efektu jest to jednak mała niedogodność.
    Klima
    Poziom 30  
    r06ert napisał:
    Myślałem nad jakąś obudową, nawet wpadł mi do głowy pomysł, żeby pokombinować coś w pleksi, ale w ostateczności zrezygnowałem z pomysłu.

A kulki z dezodorantów? Mi się sprawdzają.
    saper190
    Poziom 15  
    Leszcz72 napisał:
    Pomyślmy. Jeśli zawiesić kilkanaście takich bombek na choinkę, a potem każdą z osobna włączać/wyłączać. To trochę potrwa.
    .

To nie ma być masa bombek tylko ewentualnie kilka na Twoją choineczkę obok monitora. A efekt jest.

A Co do sugestii kolegi Leszcz72 to można by np dać określoną liczbę sztuk na sznurze z fotorezystorem... Przy zmianie natężenia światła choinka nam intensywniej świeci przy czym ma dodatkowe źródło zasilania/ ładowania.
    To tylko moja sugestia rozbudowy.

Poza tym efekt ciekawy i warty wypróbowania.

Pozdrawiam
    r06ert
    Poziom 25  
    Już za późno, żeby w tym roku kombinować ;) Jak za rok nic lepszego nie wymyślę, to popróbuje. ;)

Ale pomysłów miałem kilka, nawet takie skrajne żeby choinka świeciła przez powiedzmy godzinę po potrząśnięciu drzewkiem. Wtedy na każdej bombce znajdowałby się akcelerometr lub jakikolwiek czujnik wstrząsów ;) Ostatecznie nic niedrogiego nie wymyśliłem więc zrezygnowałem na rzecz przycisku.
  • e-miernikie-mierniki
    oj
    Poziom 42  
    Czujnik wstrząsu - w środku delikatnej sprężynki drucik + dodatkowy czujnik fotorezystor.

Jeżeli czujnik wstrząsu nie zostanie aktywowany, nastąpi samoczynna aktywacja, gdy zrobi się dostatecznie ciemno, a po X godzinach auto wyłączenie.

Jak wiadomo choinek lepiej nie zostawiać bez nadzoru z głównym oświetleniem 230V - a tak przynajmniej coś będzie migało.

Obudowy są takie; wydaje mi się, że widziałem mniejsze w sieciach Empik
    Link
    Flaman11
    Poziom 17  
    Witam, chyba większym problemem jest koszt zasilania choinki wyposażonej w x elektronicznych bombek. W krótkim czasie może się okazać, że same bombki tańsze od źródła zasilania. Może udałoby się zastosować akumulatorek+ogniwo słoneczne. Bardzo fajny pomysł, tylko to zasilanie bateryjne mnie trochę odstrasza.
    r06ert
    Poziom 25  
    W TME koszt jednej baterii to 1,5zł wiec aż tak tragicznie znowu nie jest. Wydaje mi się, że raz do roku można odżałować te 10-20zł, żeby choinka pomigała :) Żeby jeszcze bardziej zaoszczędzić na baterii można dać inny procesorek niż tego pic-a. MSP430 od TI są bardziej energooszczędne. W trybie low power mode pobierają mniej niż 1uA.
    r06ert
    Poziom 25  
    To niech kolega podsunie jakiś fajny pomysł, łącznie z tym jaki przewód zastosować i jak podłączać go do płytek. :) Może za rok rozwinę projekt. :)
    konel83
    Poziom 15  
    Co do wyłączania, to może jakaś dioda odbiorcza IR i pilot? Myślę że to mogło by mieć prawo bytu :) Albo na klaskanie, kiedyś widziałem jakiś wyłącznik na klaskanie, to chyba też byłby niezły sposób załączania :) A tak poza tym to pomysł bardzo fajny, gdyby właśnie rozwiązać kwestię wyłączania wszystkich naraz, to super by było dać mnóstwo takich bombek na całą choinkę. A co do przewodu, może ze skrętki komputerowej skręcić brązowy i zielony, nie było by widać bo bardzo zbliżone do naturalnego koloru choinki. Co prawda trzeba by było poszukać skrętki komputerowej z linki a nie z drutu, ale są i da się kupić :) No To wesołych i dosiego :)
    konrad.nowik
    Poziom 9  
    Sprawa jest bardzo prosta.

Łączysz płytki szeregowo podobnie jak żarówki. Na zasilaniu każdej płytki dajesz odpowiednio dobrany do potrzeb kondensator oraz diodę zenera 5,1V (o ile napięcie znamionowe mikro-kontrolera wynosi 5V .)
    Następnie piszesz odpowiedni algorytm który przetworzy informację wysłaną w protokole hart, bądź nowszym. (oczywiście należy zbudować prosty detektor napięciowy, który wyśle informację binarną do mikro-kontrolera)

Następnie budujesz sterownik wyposażony w źródło prądowe z możliwością manipulacji informacji binarnej.
    Teraz to już tylko aby napisać program na mikro-kontroler wiodący i po sprawie. (sterownik np. po harcie będzie wywoływał określone "bombki" oraz przekazywał informację o statusie LED)

Na koniec "odpalasz" ciekawą aplikację z efektem bombek, oraz składasz życzenia świąteczne :)
    r06ert
    Poziom 25  
    Myślałem nad zastosowaniem gotowych odbiorników podczerwienie ale pobierają one kilka mA.

Jeżeli chciałbym podłączyć więcej takich płytek to musiałbym cały łańcuch zasilać dość znacznym napięciem. Nie chciałbym nikogo zabić na święta. ;) Ale koncepcja ciekawa. Zamiast budować źródło prądowe można by po prostu kluczować napięcie zasilające. W każdym odbiorniku zasilanie zostałoby odfiltrowane na prostowniku i kondensatorze, ale powiedzmy wejście UARTu byłoby bezpośrednio podłączone do linii zasilającej i odbierałoby by zmiany napięcia jak transmisje. Inna bajka to byłoby dodać jakąś nośną do napięcia zasilania i przy pomocy modulacji ASK nadawać i odbierać komunikaty :)
    konrad.nowik
    Poziom 9  
    Spokojnie, przecież wszystkie tradycyjne lampki są zasilane z sieci. Wystarczy trochę estetyki i nikogo nie zabijesz :)

Można kombinować też z napięciem, chodź moim zdaniem dla LED-ów bardziej elastyczne jest źródło prądowe. (dobrze dobrane zenerki na zasilaniu dopasują poziomy napięciowe całego łańcucha w czasie trwania animacji)

Co do samej transmisji, to można przetestować która jest lepsza.
    Jeśli mowa o modulacji, to osobiście nie bawiłbym się w sztukę dedykowaną dla dziedziny audio. (dla przekazania czystej informacji binarnej można manipulować nośną o przebiegu prostokątnym)
    r06ert
    Poziom 25  
    Tylko coś takim LEDem musiałby sterować, no chyba, że chcę od razu włączać/wyłączać cały łańcuch albo do końca nie rozumiem koncepcji kolegi. ;) Swego czasu bawiłem się trochę zagadnieniami PLC (Power Line Communication - o tutaj ;) http://robertzdunek.dyndns-home.com/plc.html , ale to zagadnienie stosunkowo drogie do tego zastosowania, chyba że opracuje się własne rozwiązanie nad czym również kiedyś pracowałem. :) do zasilania dodawany zostawał przebieg prostokątny prosto z pinu mikrokontrolera, natomiast drugi używając wbudowanego komparatora starał się odgadnąć co się dzieje na zasilaniu. :) Efekty były kiepskie, ale do tego zastosowania może akurat ;)
    movzx
    Poziom 39  
    r06ert napisał:
    ale to zagadnienie stosunkowo drogie do tego zastosowania, chyba że opracuje się własne rozwiązanie
    Idziemy w dobrym kierunku :)
    Dioda i kondensator na wejściu, przed diodą odgałęzienie do pinu procesora i "odbiornik" PLC gotowy - koszt parę złotych, nawet jeśli trzeba będzie dołożyć jeszcze jakieś "dekoracje" z dodatkowych elementów.
    Potem wystarczy kluczować zasilanie. Tutaj przecież wystarczą pojedyncze bps.
    r06ert
    Poziom 25  
    I teraz jest jeszcze pytanie ;) załóżmy że będziemy to zasilać bezpośrednio z sieci 230V, po wyprostowaniu otrzymamy ok. 320V. Czy jak będę to kluczować powiedzmy z częstotliwością kilkuset Hz to czy UDT czy UKE mnie nie namierzą? ;)
    konrad.nowik
    Poziom 9  
    Nie jest to aż takie trudne do zrealizowania.

Zewnętrzne komparatory są dość szybkie i mogą z pewnością przekazać kod binarny (adres + zmienna) pozyskany z linii zasilającej do mikro-kontrolera sterującego diodą RGB

Jest też jeszcze inna metoda.
    Można zastosować układ RC którego dobroć byłaby dopasowana do częstotliwości nośnej nadajnika dołączonego do obwodu zasilającego lampki.
    Układ RC odbierałby informacje dla mikro-kontrolera sterującego diodą RGB, a sterownik po przez nadajnik dołączony do źródła prądowego wywoływałby odpowiednie bombki tworząc całą strukturę animacji. :)

Dodano po 5 [minuty]:

r06ert napisał:
    Czy jak będę to kluczować powiedzmy z częstotliwością kilkuset Hz to czy UDT czy UKE mnie nie namierzą?

To zależy jaką wartość częstotliwości zastosujesz, oraz jaka będzie wartość amplitudy samej nośnej. :)
    movzx
    Poziom 39  
    r06ert napisał:
    załóżmy że będziemy to zasilać bezpośrednio z sieci 230V
    Nie no, w żadnym wypadku :) Przyjąłem raczej równoległe zasilanie typu 5V DC.
    konrad.nowik napisał:
    Zewnętrzne komparatory są dość szybkie i mogą z pewnością przekazać kod binarny
    Aż tak nie trzeba sobie komplikować. Myślę że przy prądzie stałym nie trzeba komparatora, albo można użyć ten w procesorze.
    Dodatkowo przy zasilaniu prądem stałym nie trzeba się martwić o zakłócenia przewodzone, a przy potrzebnej maleńkiej przepustowości można kluczować z bardzo małą częstotliwością, wtedy emisja promieniowana będzie poniżej obszaru zainteresowania UKE.
    konrad.nowik
    Poziom 9  
    movzx napisał:
    Nie no, w żadnym wypadku Przyjąłem raczej równoległe zasilanie typu 5V DC.

dla kilku sztuk można śmiało stosować równoległe połączenie, jednak dla większej ilości "światełek"
    bardziej zalecane jest szeregowe połączenie ze względu na mniejszy prąd pracy (mniejsze przekroje przewodów zasilających)

movzx napisał:
    a przy potrzebnej maleńkiej przepustowości można kluczować z bardzo małą częstotliwością, wtedy emisja promieniowana będzie poniżej obszaru zainteresowania UKE.

To też jest zależne od ilości zastosowanych układów, chodź z drugiej strony jeśli chcesz to wszystko zasilać napięciem 5V , to dla takiej wartości emisja radiowa będzie znikoma nawet przy wyższej częstotliwości kluczowania.
    elektryk_pl
    Poziom 14  
    Moim zdaniem pomysł zamknięty, czyli nie kombinować, co najwyżej można zalać płytkę jakimś mazidłem żeby przetrwała dla potomności.
    Poniżej wklejam fotkę ładowarki baterii litowych.
    ŁADOWARKA BATERII LITOWYCH płaskich - Voltcraft (2832993389).
    Bombka RGB na choinkę
    Do końca świąt jeszcze kawałek, no i do przyszłego roku trzeba naładowane trzymać.
    No i przed uruchomieniem najpierw naładować.
    CiemnyLHS
    Poziom 10  
    Co do pomysłów na obudowę. Można wykorzystać przezroczyste kule do decoupage. To jest dwuczęściowa kulka z akrylu, zazwyczaj ma też u góry zawieszkę. Do kupienia od ręki na znanym portalu aukcyjnym.
    r06ert
    Poziom 25  
    Prawdę mówiąc nie wiedziałem że można takie bombki kupić z kilka groszy. :)

Mi jednak mimo wszystko chodzi po głowie jedna myśl. Od początku myślałem o tym, żeby mimo wszystko było zasilane bateryjne oraz żeby można było to jakoś zdalnie wyłączać. Czy miał ktoś do czynienia z jakimiś energooszczędnymi modułami radiowymi. Można również sam protokół napisać w ten sposób, że radio budzi się co jakiś czas i pyta czy są jakieś nowe dane dla niego. W pierwszej kolejności chciałbym jednak wyjść od znalezienia najbardziej oszczędnych modułów radiowych - odbiorników. Zasięg do max kilku metrów :)
    konrad.nowik
    Poziom 9  
    r06ert napisał:
    Czy miał ktoś do czynienia z jakimiś energooszczędnymi modułami radiowymi.

Co prawda do czynienia nie miałem, ale ostatnio u nas na osiedlu montują elektroniczne liczniki zużycia ciepła, ze zdalnym odczytem jego stanu.
    Sprawa jest o tyle ciekawa iż obsługa nie musi tak jak dawniej odwiedzać lokale, a jedynie pan, czy pani staje sobie na zewnątrz budynku i zdalnie uzyskuje taką informację.
    Sprawa jest o tyle ciekawa iż te liczniki są zasilane z niewielkiej baterii, a więc komunikację radiową też mają oszczędną.

W Twoim przypadku wystarczyłoby zbudować prosty układ RC (taki jak w miniaturowych samochodzikach, na tzw. baterię od zegarka na rękę)
    Może w google znajdą się jakieś szczegóły co do takich układów.
    r06ert
    Poziom 25  
    Gdzieś spotkałem w necie projekt prostego toru RF. Jak zapewniał autor odbiornik był bardzo oszczędny ale dokładnych danych nie podał. Całość zbudowana była na 2-3 tranzystorach oraz ATTiny. :) Nie miałem okazji przetestować tego rozwiązania, a i linka sobie nigdzie nie zachowałem :/
    movzx
    Poziom 39  
    Może pętla indukcyjna? :D Wtedy zużycie energii masz bliskie zeru.
    r06ert
    Poziom 25  
    A czy taka nie pobiera energii? :) Pewnie porównywalnie z jakimkolwiek układem RF :)
    movzx
    Poziom 39  
    r06ert napisał:
    A czy taka nie pobiera energii?
    Ale tylko część aktywna, leżąca pod choinką w charakterze prezentu ;)