Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca - Latajace kropki

garfields 24 Gru 2012 13:25 1365 7
  • #1 24 Gru 2012 13:25
    garfields
    Poziom 14  

Witam
    Mam problem z matryca:B156XW02. Otoz gdy wlaczam laptopa:uruchamiam bios / grub - kropek nie ma
    uruchamiam Arch / Windows 7 - kropki są( mozna tak powiedziec ze lataja). Zrobilem zrzut ekranu, odpalilem na innym komputerze kropek nie ma. Laptop pochodzi 5 min i wszystko wraca do normy, czyli obraz wyswietlany jest normalnie. To wina matrycy?
    Prosze o podpowiedz

0 7
  • #2 24 Gru 2012 13:27
    miecho18
    Spec od komputerów

Wrzuć zdjęcie jak to wygląda.
    Na zewnętrznym monitorze problem również występuje?

0
  • #3 24 Gru 2012 13:33
    garfields
    Poziom 14  

Wlasnie problem polega na tym ze 5 min pochodzi obraz idealny, Jak jest w temperaturze pokojowej, to OK. Ale wyjde na dwor, zalapie troche wilgoci i problem powraca, chwile pochodzi i znow OK

0
  • #4 24 Gru 2012 13:35
    miecho18
    Spec od komputerów

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

0
  • #5 24 Gru 2012 13:40
    garfields
    Poziom 14  

Na zewnętrznym jest OK

0
  • #6 24 Gru 2012 13:41
    miecho18
    Spec od komputerów

Cytat:
    Wrzuć zdjęcie jak to wygląda.

I podaj markę i model laptopa.

0
  • #8 25 Gru 2012 15:50
    psycode
    Poziom 16  

opisywany laptop ma na pokładzie grafe Intel GMA HD. Z intelami nie było chyba takich problemów z kulkami jak w nvidii i ati, prawda?

więc obstawiałbym 3 rzeczy:

1. taśma łącząca płyte główną z matrycą. Przewody mogły się przetrzeć lub urwać w miejscu newralgicznym czyli przy lewym zawiasie.
    Kiedy widzisz te kropki, spróbuj energicznie otwierać szeroko i przymykać klape - patrząc czy to ma jakiś wpływ na obraz. Ewentalnie rozbierz laptopa i przyjrzyj się taśmie.
    Miałem ostatnio problem z natruy "niemożliwych". Obraz na LCD był rozmazany. Taśma wyglądała na całą. Gniazdo przy płycie również, a kiedy wziąłem miernik i sprawdzałem przepływ pinów w tym gnieździe, okazało się że jeden skrajny narożnikowy pin, nie przewodzi, a jak go ruszyłem to wypadł i musiałem zrobić obejście kabelkiem - pomogło, obraz wrócił do normy.

2.ukruszenie rdzenia chipsetu lub układu graficznego (nie wiem czy grafa jest u Ciebie osobno, czy zintegrowana w chipset)
    i niekoniecznie zasadność ma tutaj argument, że skoro na zewnętrznym jest ok, to na pewno rdzeń jest cały.
    jeśli grzebałeś w laptopie, lub robił to poprzedni właściciel, to rozbierz i przyjrzyj się narożnikom rdzenia dokładnie.
    miałem ostatnio bardzo podobny problem. po paru minutach, pokawiała się zielona kaszka, która zachowywała/rozmieszczała się dynamicznie. Czasem to znikało, czasem wracało. Wygrzewałem BGA (układ graficzny) i nic to nie pomagało. Dopiero potem zauważyłem, że rdzeń jest lekko ukruszony (co musiałem zrobić przy czyszczeniu chłodzenia)

3. Uszkodzenie logiki matrycy (elektronika). Jeśli masz dostęp do laptopa z podobną przekątną ekranu to jest bardzo bardzo prawdopodobne, że bez problemu można podpiąć jego matryce w miejsce Twojej (podączenia są dość uniwersalne). Wtedy wykłuczyłbyś logike.

opisywany przez Ciebie przypadek nie można raczej rozwiązać tak "na oko". Trzeba podjąć wspomnianie przeze mnie działania, aby stopniowo wykluczać poszczególne możliwe przyczyny.
    Jeśli masz pojęcie podstawowe o elektronice, masz dryg do majsterkowania i ciepliwość to śmiało bierz się za sprawdzanie. Ale jeśli jesteś w tym zielony, to poproś o pomoc kolege.
    Rozebranie laptopa w mak, nie jest takie trudne, ale żeby nie połamać elementów obudowy i nie urywać tasiemek, oraz złożenie wsztkiego z powrtoem, wymaga pewnej wiedzy i wprawy.

0