Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma akustycznego?

MEGUSMAN 24 Gru 2012 16:45 2901 9
  • #1 24 Gru 2012 16:45
    MEGUSMAN
    Poziom 14  

Witam, ostatnio pracuję nad procesorem dźwięku za pomocą którego mogę ustalać głośność, balans, barwę dźwięku i td,.. wszystko to będzie wyświetlane na wyświetlaczu VFD firmy FUTABA 2*20znaków, dodatkowo chciałbym zastosować tu opcję typu, analizator widma akustycznego, znalazłem bardzo ciekawy projekt:
    http://mdiy.pl/analizator-widma-akustycznego-v2/
    Problem mój polega na tym że nie wiem z której strony to ugryźć i jak bo zazwyczaj wszystko realizuję na atmelach z rodziny MSC-51, a w tym projekcie użyty został kontroler typu ATMEGA8 który nie w ząb nie jest podobny do atmela nie wspominając już o tym czy w ogóle miałbym możliwość zaprogramowania takiej kości moim programatorem "WILLEM" i nie chciałbym się tu dodatkowo zagłębiać w tym kierunku, więc z atmega dałem sobie spokój i doszedłem do wniosku że mógłbym zrealizować taki projekt na takich kościach jak AT89C4051 i przetwornik A/C PCF8591 i tu rodzi się pytanie czy dobrze myślę że da się to zrobić na tych podzespołach czy się mylę, chodzi o to aby to działało w miarę sprawnie? Dodatkowo czy mógłby mi ktoś bardziej szczegółowo opisać działanie tego filtra zrealizowanego na koście LM324 w podanym projekcie, bo nie bardzo rozumiem dlaczego podpięte został pod dwa wyjścia przetworników do mikroprocesora? Czy jeden przetwornik określa słupek a drugi jego wysokość wyświetlania, czy jak?

0 9
  • #2 24 Gru 2012 22:06
    11111olo
    Poziom 43  

Atmel produkuje zarówno przestarzałe MCS-51 jak i nowsze AVR.

Nie wiem w czym problem z nowszymi mikrokotrolerami. Są zdecydowanie 4x szybsze a programowanie wcale nie jest trudniejsze.

Programator do nich też jest bardzo prosty.

0
  • #3 25 Gru 2012 00:44
    r06ert
    Poziom 25  

Zależy co kolega wymaga od tego analizatora widma. Co do tego PCF8591 niech kolega spojrzy na jego maksymalną częstotliwość próbkowania i przepływność magistrali I2C. Teraz niech kolega odniesie to do pasma sygnały który chce poddać analizie. ;) Ponadto jeżeli nie chce kolega się zagłębiać w temat to polecam po prostu zastosować gotowe rozwiązanie, jakiś kit czy gotowy i działający projekt z internetu.

Pozdrawiam. ;)

0
  • #4 25 Gru 2012 12:44
    MEGUSMAN
    Poziom 14  

No właśnie obawiam się że jednak ten PCF może nie wyrabiać. Posiadam programator WILLEM i adapter MSC-51/AVR i z tego co pisze to mogę również programować takie klocki jak: AT90S1200,AT90S2313,AT90S2333,AT90S4433,AT90S4414,AT90S8515,AT90S4434,AT90S8535 i czy mógłbym zaprogramować tym programatorem również Atmega8 bo niemalże identyczny jest AT90S4433 jeśli chodzi o wyprowadzenia?

0
  • #5 25 Gru 2012 12:54
    11111olo
    Poziom 43  

Nie. To co możesz zaprogramować to są od dawna nieprodukowane mikrokontrolery.

Jak masz port LPT to za parę złotych możesz mieć klon STK200.

Potem możesz zrobić USBASP lub lepiej od razu klon MKII - nie wymaga żadnego programatora bo programuje się przez USB.
    Więcej jest na stronie MANEKINENa.

0
  • #6 25 Gru 2012 13:03
    r06ert
    Poziom 25  

Prawdę mówiąc nie wiem czy tym WILLEMem można programować atmeg-i. To kolega jest użytkownikiem i sam powinien to wiedzieć, a jeżeli nie wie to zajrzeć do dokumentacji ewentualnie poszperać po forach. Druga sprawa to to czy oprogramowanie obsługuje te procesory. W skrajnym wypadku można kupić gotowy programator do AVRów za 40zł na USB lub samemu go zbudować za 5zł na LPT. :)

Poza tym AVR Classic czyli właśnie te z rodziny AVR90s posiadają wbudowany ADC więc po co kombinować :) ...osobną kwestią jest to, że również wbudowany przetwornik nie jest wiele szybszy. Wg dokumentacji przy pełnej rozdzielczości 10bitów maksymalnie wyciśniemy z niego 15kS/s co zgodnie z twierdzeniem o próbkowaniu da ograniczenie pasma od góry na poziomie 7,5kHz. Można poeksperymentować i zobaczyć co będzie się działa przy większej szybkości samplowania.

Jeżeli już kolega upiera się przy tych AVRach to polecałbym jakieś zewnętrzny ADC na SPI, a potem eksperymentalnie dobrać liczbę obliczanych punktów DFT przy zadowalającej szybkości odświeżania.

0
  • #8 25 Gru 2012 13:22
    MEGUSMAN
    Poziom 14  

Widziałem już ten projekt i nie jestem zainteresowany. Poszperam po necie i być może zrobię ten programator do ATMEGI8 na LPT, jakiego programu używacie do programowania tej kości? Do tej pory używamłem też kompilatora "Crimson Editor" czy będzie on dobry bo pisze w asemblerze,..? W ogóle co polecacie?Czy to będzie dobre:
    http://dybkowski.net/content/pl/node/16

0
  • #9 25 Gru 2012 13:44
    r06ert
    Poziom 25  

To co kolega używał to jest edytor kodu :) W dzisiejszych czasach asembler? ...serio? ;) Pomijam tematy tam gdzie to jest nie zbędę ze względu na założenia, ale niech kolega się nie katuje i przejdzie pół poziomu wyżej - do c.

Po Windowasa do C polecam WINAVR + eclipse. W razie czego pomogę w skonfigurowaniu. :)

0
  • #10 26 Gru 2012 18:08
    MEGUSMAN
    Poziom 14  

Tak Asembler :D A to dlatego że kiedyś gdzieś na necie wydłubałem kurs z EDW "Mikrokontrolery to takie proste" jest to bardzo szczegółowo z przykładami, opisane programowanie mikrokontrolerów z rodziny 51 i to wszystko w Asemblerze, więc zakupiłem WILEMA i zacząłem pogłębiać się w tym kierunku a było to dość dawno, około 6-7lat temu itd,.. Dobra będzie tych opowieści a posiadasz jakieś materiały, kursy do programowania AVR-ów w języku C?

0
  Szukaj w 5mln produktów