Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DBOX2 - Sagem Dbox - ustawienie dwóch satelit HOT Bird i Astra

24 Gru 2012 18:18 5244 9
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich,

Mam pytanie, czy ktoś przerabiał temat „zeza” na tunerze Dbox2. Mam ustawioną antenę na starym analogowym tunerze jest wszystko porządku, gdy podłączę DBOX –choć mam wgraną listę Astry i Hot Bird to odbiera tylko Hot Bird.
    Posiadam dwa konwertery połączone szeregowo tak że jeden przewód doprowadzony jest do dekodera – nie wiem czy to ma znaczenie jakiekolwiek.

Jestem całkowitym laikiem więc proszę o wyrozumiałość.

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 35  
    Jak na analogu może być odbiór, skoro nie ma już emisji analogowej?
    Szeregowe połączenie konwerterów?

Do tego celu stosuje się przełącznik diseqc.
  • Poziom 9  
    Witam,

Masz racje jest to tuner cyfrowy ale bardzo bardzo stary. Zaś mam połączone konwertery szeregowo, ponieważ jednym z nich jest z twz przełącznikiem diseqc.
    (Konwerter Astry połączony jest konwerterem Hot Bird-a[wejście, wyjście] a następnie do tunera). I to rozwizanie działa na starym tunerze.

Wydaje mi się że trzeba na DBOX -sie ustawić jakiś parametr ale ja się zupełnie nie znam, a jak ktoś przerabiał temat to wie gdzie co kliknać.

• Poziom 9  
    Koledzy nikt nie wie jak to ustawić?
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Najważniejsze pytanie co do dbox2:

Czy ten tuner ma oryginalne oprogramowanie Premirre World czy już coś z linuxem tj Enigma lub Neutrino?

Drugi co znaczy szeregowo połączone konwertery? Kiedyś w czasach analogu stosowano dziwaczne protezy z racji braku w wielu tunerach analogowych DiSEqC.
  • Poziom 43  
    papatek napisał:

Ty z tego na tym zdjęciu chcesz odbierać Astrę i Hotbirda lub do drugiego konwertera??
    Cytat:
    Dla takich są serwisy.
    LeDy - to jest najmniej istotne.
    Podejrzewam że nie potrafi skonfigurować tunera.
    DBOX2 może mieć oryginalny firmware (i chyba raczej nie będzie DiSEqC ale mogę się mylić, zresztą pierwsza rzecz jaką się robiło po kupnie dbox'a to instalacja enigmy lub neutrina). Ten sprzęt ma jakieś 8 - 12 lat i raczej zakładam że na 95% ma już alternatywny firmware.
  • Poziom 15  
    papatek napisał:
    Witam Wszystkich,

Mam pytanie, czy ktoś przerabiał temat „zeza” na tunerze Dbox2. Mam ustawioną antenę na starym analogowym tunerze jest wszystko porządku, gdy podłączę DBOX –choć mam wgraną listę Astry i Hot Bird to odbiera tylko Hot Bird.
    Posiadam dwa konwertery połączone szeregowo tak że jeden przewód doprowadzony jest do dekodera – nie wiem czy to ma znaczenie jakiekolwiek.

Dziękuję za pomoc.

Podstawowe pytanie to jakie masz wgrane oprogramowanie ?
    Z Neutrino lub Enigmą działa DiseqC - należy stworzyć odpowiednio listę kanałów np. programem Bouquet Wizard i wgrać do tunera przypisując odpowiednio 1 i 2 dla wejścia DiseqC.

K.
  • Poziom 9  
    Witam,
    dalej nie poradziłem sobie z konfiguracją, mam pytanie jak sprawdzić czy mam Neutrino lub Enigmą ? w ustawieniach DiseqC próbowałem ale mi się nie udało. Do tego jak wgrywam aktualną liste kanałów to nie mam dostępu do niektórych kanałów jak Superstacja, Fox, AXN ...

Przypuszczam że jest to spowodowane nieprawidłową konfiguracją.

Za pomoc z góry dziękuję
    papatek napisał:
    Witam,
    dalej nie poradziłem sobie z konfiguracją, mam pytanie jak sprawdzić czy mam Neutrino lub Enigmą ?

W dbox2 enigma to tylko Enigma 1. Owszmemogą być skórki ale struktura menu i filozofia GUI różni sie od Nutrino. Neutrino było pisane tak aby skonsumować jak najmniej zasobów - więc elementy GUI to prostokąty z listą opcji wybieranych numerkami, kolorowymi przyciskami.
    Enigma 1 zaś ma wiele kontrolek greficznych - np. checkboxy, listy rozwijalne w dół, przyciski z domyślnym focusem (notabene w E2 porzucono graficzne kontrolki GUI).

A teraz wracajac do problemy. Olać setting!!!!. Skąd masz pewność że jest aktualny? Zresztą po co setting? Ideą Enigmy i Neutrina tez są listy ulubionych. Skanujesz satelity jak leci i to co chcesz oglądać wstawiasz do ulubionych (może ich być więcej niż jedna). Tak jest najprościej i najwygodniej. Generalnie w Enigmie zapomnij o tym co nadal sie wciska na rynku tunerów sat - czyli archaiczna lista oparta na numerkach programów.

Obydwa firmware'y mają menu do konfiguracji anteny. Raczej nie masz zaawansowanej konfiguracji anteny więc jeśli są kreatory albo grupy stylów konfiguracji (sorry ale zboczenie używaniem E2 a z E1 nie mam już kontaktu od kilku lat). Wejdź na stony jak lyngsat.com, kingofsat.net - znajdż wykazy transponderów. Teraz wchodzisz w menu wybierasz ręczne skanowanie jednego transpondera, wpisujesz parametry - FEC możesz podawać jako auto. Dbox2 odbiera jedynie DVB-S QPSK. Ważne bowiem DVB-S2 + QPSKA jest niekompatybilne mimo iż ta sama na pozór modulacja. Patrzysz co zeskanowało i porównujesz z tym co podają te strony www. Sprawdź polaryzacje V i H w zakresie 10700 - 11500 i to samo ale w zakresie 12000 - 12750. Jak OK to sterowanie napięciem i 22kHz jest sprawne. Jeśli coś się zeskanuje ale zawartość jest z sąsiedniego transpondera (inna polaryzacja) albo nie może uzyskać zeskanowania poprawnego z górnej części zakresu masz uszkodzony stabilizator napięcia zasilania konwertera. Są spore szanse że jest tam LM317.

A jeszcze jedno. Obecne konwertery na rynek europejskie maja dwie wartość LOF: 9750MHz i 10600MHz. Stare konwertery (obecne jeszcze w czasach kiedy dbox2 wchodził na rynek) mogą być jednopasmowe z LOF 9750MHz, albo dwupasmowe ale z drugim LOF 10700 lub 10750. Jeszcze starsze odzyskane ze złotych czasów analoga mają LOF 10000 albo inne nietypowe aby odbierać inne zakresy (np. z rynku skandynawskiego). Prosty konwerter jest obecnie tani i wg mnie nie warto na siłę oszczędzać na konwerterze - tym bardziej że są przypadki że niektóre starsze konwertery (uniwersalne 9750/10600) nie potrafią się dogadać z niektórymi tunerami (najczśćiej nie działą przełączania zakresów sygnałem 22kHz).

Reasumując - test jest prosty. Porzuć wgrywanie settingów bo to nie ma sensu w przypadku tych tunerów. Zrób testy obierania. skanowana ręcznego 4 transponderów DVB-S. Szybko sprawdzisz przełączanie satelitów (toneburst albo DiSEqC 1.0). Jak tuner jest OK to ew. możesz poprawić ustawienie anteny.

Na koniec kilka moich słów rozsądku. Czy jest sens reanimować dbox2? Jeśli ew. naprawa przekracza 50PLN wg mnie nie warto. To tylko DVB-S. Niestety kanały SD będą migrowane na transpondery DVB-S2. Może warto poszukać kogoś kto chce odsprzedać pre-paid TnK HD, lub n na kartę z tunerem BSKA. Nie przerabiaj go samodzielnie - nie warto - skorzystaj z oferty z allegro (jaki sens inwestować w sprzęt do przeróbki dla przerobienie jednego tunera?).
    Za niewielką kwotę zyskasz tuner z linuksem ale już na E2, odbierający DVB-S2.
    Wsparcie dla nieparowanych kart jest OK. Czyli oferty prepaidowe Smart HD+ (TnK i TnK HD są już wycofane z rynku) zaś pozostałości z n na kartę mają w ofercie kanały wymagające parowania sprzętowego.

Jak nie zależy Tobie na linuksowym tunerze to lepiej rozejrzeć się za tanią Ariva combo. Mają one nieparowany Conax. Nagra MA (czyli albo SECA albo Nagravision zależnie od typu dedykowanego tunera) po dawnej Cyfrze+ czeka tylko na wyłączenie (albo koniec tego roku albo jesień przyszłego roku).

Jeśli jednak upierasz się przy linuksie to rozglądnij się za chińskimi klonami Dreambox'a DM800HD SE. A karta SIM A8P. Ponadto Chińczycy już oferują klony pod własną marką Sunray i mają wbudowana potrójna głowicę sat / kabel / naziemna plus karta WLAN. Te ich głowice pasują do oryginalnych dreamboxów HD (800HD, 800HD SE, 8000HD, 7020HD). Alternatywą są tez tunety GigaBlue z b. wydajnymi czterordzeniowymi procesorami Broadcom w cenie niższej niż oryginalny DM800HD SE. Trzymaj się z daleka od wynalazków jak np. IPBOX, Cuberevo itp.