Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz z kamery w każdym miejscu świata

krzychu.m 25 Gru 2012 09:19 2859 17
  • #1 25 Gru 2012 09:19
    krzychu.m
    Poziom 19  

Witam
    Jak wygląda przesył danych z kamery tak aby można było film na bieżąco oglądać na kompie. Powiedzmy mamy [...] kamerę mam ją umieszczoną powiedzmy kilometr od domu jaki sprzęt potrzebuję abym mógł oglądać obraz na żywo. Czy muszę wykupić jakąś kartę sim aby przesył był możliwy. Z racji z tego ze raczej jestem blady w tym temacie byłbym wdzięczny za wytłumaczeni tego tematu od A do Z tak jak to mówią łopatologicznie. :)

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    GM

0 17
  • #2 25 Gru 2012 09:53
    hery
    Poziom 17  

oczywiście musisz mieć dostęp do internetu, czyli np. jakaś karta sim w smartphonie lub notebooku. Do nadawania obrazu musisz mieć kamerę IP która działa jako serwer. Podłączasz ją do sieci a ona puszcza strumień danych. Sieć w tym miejscu musi mieć dość duży upload żeby sobie poradzić z streamem obrazu(wydaje mi się ze odpada dostęp poprzez GSM). Dodatkowo dobrze by było wykupić jakąś domenę, żeby dostęp do tej kamery był poprzez jakiś normalny adres, a nie IP. W skrócie to tyle

0
  • #3 25 Gru 2012 10:30
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    Witam
    Jak wygląda przesył danych z kamery tak aby można było film na bieżąco oglądać na kompie.

Istotne jest ile osób jednocześnie może oglądać obraz z kamery. Inne rozwiązania stosuje się w przypadku monitoringu a inne gdy obraz ma być publicznie dostępny na stronie WWW dla bardzo dużej ilości użytkowników.
    Dość istotne jest również łącze służące do przesyłania obrazu. Ono ma też wpływ na możliwe rozwiązania. Inne podejście stosuje się gdy mamy do czynienia z kablowym szerokopasmowym dostępem do Internetu a inne gdy kamera ma przesyłać obraz np. przez GSM.

Musisz więc dokładnie sprecyzować jaki dostęp do Internetu jest w miejscu instalacji kamery oraz co chcesz osiągnąć.

0
  • #4 25 Gru 2012 10:41
    krzychu.m
    Poziom 19  

Więc tak:
    1. chcę oglądać obraz osobiście tak jak napisałem w temacie z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu
    2. jeśli bym chciał aby użytkowników było np 10 to już muszę podejść do tego inaczej?
    3. technologia jak jest w miejscu zainstalowania kamery to CDMA przynajmniej jeśli chodzi o Orange
    4. a co chce osiągnąć to tu chyba pytasz o jakość obrazu ale to przypadkiem niezależny głównie od zastosowanej kamery?

0
  • #5 25 Gru 2012 11:08
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    Więc tak:
    1. chcę oglądać obraz osobiście tak jak napisałem w temacie z każdego miejsca gdzie jest dostęp do internetu
    2. jeśli bym chciał aby użytkowników było np 10 to już muszę podejść do tego inaczej?

Prawie każda kamera IP ma wbudowany serwer. Oznacza to że użytkownik może nawiązać z nią połączenie i oglądać obraz.
    1. Serwer w kamerze (zależne od typu kamery) może jednocześnie obsługiwać tylko od jednego do kilku użytkowników.
    2. Każdy użytkownik, który pobiera z kamery obraz obciąża łącze. Tak więc przy dwóch użytkownikach łącze musi mieć dwa razy większą przepustowość.
    3. Dostęp do internetu może być realizowany w różny sposób. Nie w każdym przypadku będzie możliwe nawiązanie połączenia z Internetu do kamery.
    Często więc stosuje się serwer pośredniczący. Kamera łączy się z nim i przesyła do niego obraz. Serwer w zależności od potrzeb powiela dane (obraz) i rozsyła je do poszczególnych użytkowników.

krzychu.m napisał:

3. technologia jak jest w miejscu zainstalowania kamery to CDMA przynajmniej jeśli chodzi o Orange

W przypadku dostępu do Internetu przez CDMA nie będzie możliwości nawiązania połączenia z Internetu do kamery. Nalezy również pamiętać, ze połączenie przez GSM ma zwykle bardzo małą przepustowość nie pozwalającą na przesyłanie obrazu z prędkościa 25 klatek na sekundę.[/quote]

krzychu.m napisał:

4. a co chce osiągnąć to tu chyba pytasz o jakość obrazu ale to przypadkiem niezależny głównie od zastosowanej kamery?

Zwykle o jakości obrazu nie decyduje kamera tylko przepustowość łącza.

Proponuję na początek najprostsze rozwiązanie. Czyli okresowe przesyłanie z kamery obrazków przez FTP na serwer wirtualny (może być nawet darmowy).
    Zapewne w kamerze największa prędkość jaką się uda ustawić to 1 klatka na minutę. Tak więc rewelacji nie będzie.

0
  • #6 25 Gru 2012 11:38
    krzychu.m
    Poziom 19  

A to dlaczego przez CDMA nie da się nawiązać połączenia jeśli chodzi o prędkość to dochodzi do 1Mb/s

0
  • #7 25 Gru 2012 11:42
    hery
    Poziom 17  

w teorii. A w praktyce to sam sprawdź ze trochę to odbiega od deklaracji...

0
  • #8 25 Gru 2012 11:45
    krzychu.m
    Poziom 19  

A nie taką wartość pokazuje mi http://speedtest.net.pl/ nieraz i więcej ale przeważnie mniej nie kierowałem się akurat tym co mówi dostawca tylko rzeczywistymi danymi.

0
  • #9 25 Gru 2012 16:16
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    A to dlaczego przez CDMA nie da się nawiązać połączenia jeśli chodzi o prędkość to dochodzi do 1Mb/s

Domyślnie operatorzy GSM blokują możliwość nawiązania połączenia z Internetu do urządzenia mobilnego. Zwykle przesyłanie danych przez GSM wiąże się z jakimiś opłatami za MB, limitami itp. Wspomniana blokada uniemożliwia celowe lub przypadkowe wysłanie użytkownikowi niechcianych danych, za które w taki czy inny sposób musiałby zapłacić.
    Myślę, że w przypadku CDMA jest podobnie. Tego jednak w praktyce nigdy nie sprawdzałem.
    Jest kilka sposobów rozwiązania opisanego problemu:
    1. W przypadku GSM za dodatkową opłatą operator może włączyć dla danej karty SIM dostęp do APNu bez wymienionej blokady. Być może dla CDMA istnieje podobna usługa.
    2. Urządzenie mobilne musi nawiązać połączenie z serwerem i utworzyć tzw. tunel. Wymaga to zastosowania specjalnego routera o rozszerzonych możliwościach.
    3. Kamera może automatycznie nawiązywać połączenie z jakimś serwerem i np. przez FTP przesyłać obraz.

0
  • #10 25 Gru 2012 20:06
    krzychu.m
    Poziom 19  

Więc tak nawiązując do mojego pytania z pierwszego postu o sprzęt to potrzebuje na pewno kamerę która ma serwer i na pewno kompa z dostępem do internetu. Zasadnicze pytanie brzmi co pomiędzy. Jeśli kamera nawiąże połączenie z serwerem FTP to czy potrzebuje jakiś ruter czy modem oraz czy do tego celu potrzebuje jakąś dodatkową kartę sim czy po porostu kamera śle w świat co nagra.

0
  • #11 25 Gru 2012 21:46
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    Więc tak nawiązując do mojego pytania z pierwszego postu o sprzęt to potrzebuje na pewno kamerę która ma serwer i na pewno kompa z dostępem do internetu. Zasadnicze pytanie brzmi co pomiędzy. Jeśli kamera nawiąże połączenie z serwerem FTP to czy potrzebuje jakiś ruter czy modem oraz czy do tego celu potrzebuje jakąś dodatkową kartę sim czy po porostu kamera śle w świat co nagra.

Napisałeś, że dostęp do Internetu ma być realizowany przez CDMA. Rozumiem, że odpowiedni sprzęt już masz lub dostaniesz go od operatora.

Na stronie http://gsmcamera.pl/viewer_1.html masz praktyczny przykład rozwiązania z zewnętrznym serwerem. Kamera USB jest podłączona do urządzenia o nazwie MK808. Prosta aplikacja przesyła obrazki przez HTTP na wirtualny serwer. Z niego są one rozsyłane do użytkowników. W przypadku kamery IP możesz osiągnąć podobny efekt przez FTP jednak prędkość pojawiania się kolejnych zdjęć będzie wielokrotnie mniejsza.

Zajrzyj również na http://telekamery.net/
    Tu zostały użyte specjalne kamery z wbudowanym modemem GSM (nie CDMA). Wystarczy włożyć do nich jedynie kartę SIM i podłączyć zasilanie.

0
  • #12 26 Gru 2012 09:54
    krzychu.m
    Poziom 19  

Z tym CDMA to chodziło mi o to ze to najlepszy standard jaki tu mam. A jeśli chodzi o sprzęt to ma PC z Orange Freedom Pro. I właśnie dlatego chciałem się dowiedzieć czy potrzebuje jeszcze jakąś dodatkową kartę sim.

0
  • #13 26 Gru 2012 10:02
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    A jeśli chodzi o sprzęt to ma PC z Orange Freedom Pro.

Czy masz sam modem USB czy router z wbudowanym modemem ?

0
  • #15 26 Gru 2012 10:24
    Pawel2420
    Poziom 30  

Ten router ma zarówno interfejs LAN jak i WiFi. Tak więc każda kamera IP będzie z nim współpracowała. Router musi być jednak umieszczony tam gdzie będzie zainstalowania kamera.

0
  • #16 26 Gru 2012 10:30
    krzychu.m
    Poziom 19  

A jaki zasięg chodzi o metry ma kamera? Jeśli chciał bym ten router pozostawić na miejscu to potrzebował bym drugi ruter i drugą kartę sim które by przekazywały sygnał z kamery do rutera który mam obecnie dobrze myślę czy nie.

0
  • #17 26 Gru 2012 10:47
    Pawel2420
    Poziom 30  

krzychu.m napisał:
    A jaki zasięg chodzi o metry ma kamera? Jeśli chciał bym ten router pozostawić na miejscu to potrzebował bym drugi ruter i drugą kartę sim które by przekazywały sygnał z kamery do rutera który mam obecnie dobrze myślę czy nie.

Zasięg WiFi w kamerze zależy od modelu. Zwykle jest to kilkadziesiąt metrów na otwartej przestrzeni (czasem kilkaset) i kilka metrów jeśli są jakieś przeszkody np. ściany.

Upraszczając nieco zagadnienie to można powiedzieć, że kamera przy pomocy tego routera przekazuje obraz do Internetu. Jego pobranie i wyświetlenie to zupełnie oddzielny problem. Nie ma znaczenia czy robi się to w odległości 5km od kamery czy 5000km.

Jeśli odległość od domu do miejsca instalacji kamery jest niewielka np. 1000m i po drodze nie ma żadnych przeszkód to można spróbować przesłać obraz przez WiFi i z domu "wpuścić" do Internetu. W takim przypadku drugi router nie będzie konieczny. Potrzebne jednak będą odpowiednio duże anteny i jakieś lepsze AP z WiFi.

0
  • #18 26 Gru 2012 11:25
    krzychu.m
    Poziom 19  

Co do AP to chodzi ci o ruter który mam w domu.

0