Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal FL92 - Brak obrazu na matrycy oraz brak dzwięków BIOS przy starcie

1Vegeta1 25 Gru 2012 10:42 4209 29
  • #1 25 Gru 2012 10:42
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Witam!
    Mam problem ze swoim Compalem FL92, otóż przy próbie startu mam czarny obraz na matrycy i nie słychać tych "piknięć" przy starcie. Dodam też, że wcześniej miałem biały obraz i również brak piknięć dopiero od jakiegoś czasu mam ciągle czarny. Podłączałem już wszystko z 5 razy rozkręcałem matrycę sprawdzałem podłączenie wszystkich taśm i kabelków i nie znalazłem nic niepokojącego. Mam też podłączony dysk twardy bez wgranego systemu, ale chyba powinien coś pokazać czy dać jakiś znak w postaci dźwięku? Co to może być?

• #2 25 Gru 2012 11:15
    yang32
    Poziom 36  

W tych laptopach grafika jest wadliwa i to ona zapewne jest uszkodzona i jest przyczyną takiego zachowania się laptopa.

• #3 25 Gru 2012 11:21
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Też myślałem nad grafiką, ale dlaczego nie słychać tych "piknięć" przy starcie? Nawet kiedy wyciągne obie kości RAM to jest to samo, żadnej różnicy... Oprócz tego, że wtedy nie moge wyłączyc laptopa przyciskiem POWER bo nie reaguje (bez RAM'u)

• #4 25 Gru 2012 11:27
    yang32
    Poziom 36  

Grafika może się na różne sposoby uszkodzić i w zwiazku z tym laptop może różnie reagować. Sam jak nie masz doświadczenia i sprzętu, nie jesteś w stanie wykonać diagnozy laptopa by potwierdzić lub zaprzeczyć mojemu podejrzeniu.
    Musisz wysłać laptopa do dobrego serwisu po konkretną i pewną diagnozę.

• #5 25 Gru 2012 11:39
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Jeżeli to grafika i diagnoza w serwisie by to potwierdziła to nie chce wydawać 400zł na ożywienie karty, w dodatku serwis może zastosować "naprawę" piekarnikową dać krótką gwarancję i zedrzeć mnóstwo kasy z klienta. Już tak miałem z PS3 oddałem do "profesjonalnego" serwisu gdzie pojeździli opalarką po układzie BGA...

• #6 25 Gru 2012 11:43
    foldback
    Poziom 29  

Aby potwierdzić uszkodzenie grafiki podgrzej rdzeń układu graficznego do temp. ok 220 stopni. Jeśli laptop uruchomi się normalnie to do wymiany układ GPU G84-600-A2 na karcie grafiki. Szukaj serwisu, który zamontuje nowy poprawiony układ bez wady fabrycznej najlepiej z 2010r i daje gwarancję od 5 miesięcy do roku.

• #7 25 Gru 2012 11:45
    yang32
    Poziom 36  

Ja np. prowadzę serwis i nigdy bym czegoś takiego klientowi nie zrobił, chyba że na konkretne żądanie klienta i nie za 400 zł !!! To prawda, że wiekszosć serwisów ( raczej pseudo serwisów) tak robi, ale są porządne serwisy i robią uczciwie spoją pracę.
    Nie można tak uogólniać. Za 450 u mnie masz gwarancję nówki układu z robocizną i gwarancją 12 mies. Diagnoza jest darmowa.

Jeśli podgrzejesz układ nie wiadomo czym, (piekarnik, suszarka do włosów, opalarka itd - moja propozycja naprawy jest nie aktualna. Poza tym, nawet jeśli po podgrzaniu laptop nie wstanie, to nie jest 100 % pewne że to nie grafika. Jak pisałem grafiki różnie się uszkadzają.

• #8 25 Gru 2012 13:16
    foldback
    Poziom 29  

1Vegeta1 napisał:
    Jeżeli to grafika i diagnoza w serwisie by to potwierdziła to nie chce wydawać 400zł na ożywienie karty, w dodatku serwis może zastosować "naprawę" piekarnikową dać krótką gwarancję i zedrzeć mnóstwo kasy z klienta. Już tak miałem z PS3 oddałem do "profesjonalnego" serwisu gdzie pojeździli opalarką po układzie BGA...

Ile dostałeś gwarancji na tą naprawę ? Wyznacznikiem fachowo wykonanej naprawy czyli nowy układ + poprawne wlutowanie zgodnie z warunkami przewidzianymi do montażu BGA (odpowiednia chemia, odpowiednie temp, i stanowisko ESD ...).
    Nowy poprawiony układ z 2011 roku to koszt ok 200 zł do tego dochodzi robocizna czyli rozebranie laptopa, diagnoza, wymiana BGA, krótki test poprawności wlutowania, czyszczenie systemu chłodzenia, wymiana thermopadów + nowa pasta termoprzewodząca, test laptopa po złożeniu pod obciążeniem w aplikacjach 3D. Czyli przeważnie cena takiej usługi wacha się w granicach 200 -250 zł do tego dochodzi 23% VAT potwierdzeniem tak wykonanej usługi jest zazwyczaj długa gwarancja.
    Najprościej zaoszczędzić na układzie graficznym (układ zostaje potraktowany w sposób przez ciebie opisany np. piekarnikiem( jak taka partanina może mieć cokolwiek wspólnego z naprawą to nie wiem) - stąd taki serwis daje krótką gwarancję najczęściej 2 tygodnie do miesiąca. Kolejna ciekawa opcja to gwarancja 3 miesiące ale karta graficzna nie może być obciążona grami itp :D
    Czasami układ np. zostanie wymieniony na nowy, ale serwis oszczędza na materiałach np. najtańsza biała pasta termo przewodząca, pozostałości starej zeschniętej pasty, pozostałości topnika, ślady przegrzania - źle dobrana temp. , pod układem często wyrwane pady lub zdrapana solder maska. Ciężko to sprawdzić np. gdy będziesz miał plomby gwarancyjne w tym przypadku też jest ważny okres gwarancji i renoma serwisu.

• #10 26 Gru 2012 10:57
    foldback
    Poziom 29  

Dwie przedstawione karty to używki. Brak gwarancji (o ile 7 dni można nazwać gwarancją), w przypadku ATI chyba trzeba będzie pokombinować z chłodzeniem i sterownikami. Uważam, że zakup tych kart jest bardzo ryzykowny mogą działać jak również mogą paść po miesiącu jak to używki - taka ruletka nikt Ci nie zagwarantuje ile karta będzie działać. Nie wiadomo też w jakich temperaturach pracowała karta np. niedrożne chłodzenie a to bardzo skraca żywotność. Osobiście wolałbym naprawić i mieć rok gwarancji niż wywalić 200 zł w błoto.

• #11 26 Gru 2012 11:41
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedzi, ale jakoś nie bardzo mi się widzi wydawać 450zł na grafikę skoro dałem mniej za całość (420zł za płyte główną, 1GB RAM, nowy dysk Toshiba 250GB 7200RPM, cała obudowa, procesor t8100 2x2.1 ghz, matryca, ogólnie wszystko)

• #12 26 Gru 2012 12:35
    yang32
    Poziom 36  

Kupując używkę za 150 - 200 zapłacisz w sumie więcej niż 450. Po prostu te karty są z wadliwym układem i co z tego że kupisz za 200 jak po kilku dniach, miesiącach padnie i będziesz musiał kupić jeszcze raz ? Wymiana na pozbawiony wady układ 12 mies gwarancji i spokój. Ale jak chcesz ryzykować, to kup używkę.

• #13 26 Gru 2012 17:58
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Czyli z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że obie te karty będą działać w Compalu. Ale czy nie będą wymagały upgrade'u BIOS'u lub wgrania VBIOS'u?

• #14 26 Gru 2012 21:13
    yang32
    Poziom 36  

Karta musi być do Comapla - inna nie będzie działać.

• #15 26 Gru 2012 22:16
    1Vegeta1
    Poziom 12  

A dlaczego tylko od Compala? Czyli kierując się Twoim tokiem myślenia:"Jeżeli laptop posiada kartę np 8600m gt na złączu MXM to wejdzie do niego TYLKO 8600m gt i nic innego nie ma prawa działać" Otóż tak nie jest (na szczęście) mój brat posiada laptopa Fujitsu Siemens Amilo Xi1546 ze złączem MXM III i WYMIENIŁ oryginalnie zamontowanego w nim Radeona x1800 na Geforca 9700m gt z Acera i jakoś miało to prawo zadziałać, tak więc proszę Cię nie pisz takich bzdur. Oto dowód http://allegro.pl/nowa-karta-ati-3450-256mb-ddr2-compal-fl90-fl92-fv-i2872779164.html lub http://allegro.pl/grafika-ati-hd2400-256mb-compal-fl90-fl92-acer-gw-i2867594247.html Z gwarancją rozruchową działa w Acerach, Compalach itd. Jest ktoś kto odpowie na moje pytanie związane z 9600m gt?

• #16 26 Gru 2012 22:28
    yang32
    Poziom 36  

Bo tylko od Compala - Compale tak mają. I nie musi być taka sama - moze być inna na MXM II, ale tylko od Compala. Dlaczego ? Bo Compal przerobił lekko biosy kart do swoich laptopów i karta tylko z tak przerobionym biosem jest obsługiwana przez laptopa. Kup sobie inną, a się przekonasz. Mam serwis i robię laptopy od 10 lat, a Ty mi piszesz że bzdury wypisuję, bo Ty wiesz lepiej - no nie rozśmieszaj mnie.
    I po co tu jesteś jak wiesz lepiej od nas co i jak będzie działało ?
    Sam wypisujesz bzdury porównując FS z Acerem i Compala z innymi laptopami. To nie jest to samo!

• #17 27 Gru 2012 09:06
    1Vegeta1
    Poziom 12  

A na innym forum pytałem czy karty Compala mają BIOS i dostałem odpowiedź, że nie mają BIOS'u dlatego wejdzie każda karta, która nie posiada własnego BIOS'u. Tutaj natomiast piszesz, że tylko te od Compala. To dlaczego karta z Compala JHL90 (9600m gt) nie działa w innych Compalach skoro to ta sama rodzina laptopów?

• #18 27 Gru 2012 09:32
    yang32
    Poziom 36  

Karty mają swoje oprogramowanie, po którym laptop je rozpoznaje. I Bios Laptopa może mieć zaprogramowane konkretne modele z którymi współpracuje. Osobiście kilkakrotnie próbowałem zamontować kartę graficzną z Acera w Compalu i nigdy mi się nie udało tak by działała.

• #19 27 Gru 2012 10:03
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Ale dałoby radę wrzucić do niego tego 9600m gt z Compala JHL90? Na zagranicznych forach piszą, że nie działa ale to przecież też Compal i raczej powinien współgrać z FL92... Jaka jest Twoja opinia? Bo mam możliwość jej taniego nabycia właśnie tej z JHL90.

• #20 27 Gru 2012 10:20
    yang32
    Poziom 36  

To niestety jest loteria - karta może być zgodna, ale może jej nie być w biosie laptopa i laptop może jej nie rozpoznać. Nie próbowałem z tą kartą, więc ciężko mi powiedzieć czy tak czy nie. To że się komuś nie udało, to może być efekt starego biosu czy braku umiejętności wgrania sterowników. Grunt by laptop się z kartą uruchomił - bez tego ani rusz. Ale że się da na pewno to nie mogę tak napisać.

• #21 27 Gru 2012 14:13
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Nawet jeśli będzie wymagała modyfikacji BIOS'u to ja nic nie zrobie bo mam czarny ekran przy starcie ;( Sprawdziłem sobie wygląd mojej karty i wygląda nie ciekawie, jakaś naklejka na niej ma kolor taki jakby była pieczona (coś jak chleb) . Ogólnie moja karta wygląda mniej więcej tak jak ta z aukcji http://allegro.pl/karta-graficzna-mxm-geforce-8600m-gt-256mb-fl90-i2896677168.html Na zdjęciu zaraz nad prawą górną śróbką są takie dwie kulki i moje wyglądają tak samo, co to wogóle jest?

• #22 27 Gru 2012 14:17
    yang32
    Poziom 36  

Ta karta wygląda jak nowa i ma klej na rogach układu. Te dwie kulki na rogach układu to jest klej i jak wyglądają na nieruszone to nikt nic nie robił z kartą i jest jak z fabryki. Cokolwiek by ktoś chciał robić z kartą, grzać ja czy coś, te kulki się rozpłyną.

To nad śrubą to nie wiem co to jest, bo zdjęcie jest słabej jakości i nie widać. Pewnie jakieś układy.

• #23 27 Gru 2012 14:47
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Niżej w aukcji są lepsze zdjęcia całej karty jak i chipu no i na tym pierwszym zdjęciu całej karty wyraźnie widać nad prawą śrubką do mocowania chłodzenia 2 kulki, wokół których jest pomarszczony ?laminat? nie wiem jak to nazwać.

• #24 27 Gru 2012 14:57
    yang32
    Poziom 36  

Faktycznie nie zobaczyłem niżej. Karta była grzana bo nie ma na rogach kulek kleju a jedynie ślad po nich. A to nad śrubką to jest jakiś element - układ w silikonie. Ta się czasem robi jak mogło by być zbliżenie do innego elementu lub element mógłby się naelektryzować. To jest taka dodatkowa izolacja.

• #25 27 Gru 2012 15:01
    1Vegeta1
    Poziom 12  

Czy te 2 elementy nad tą śrubką mają jakiś wpływ na działanie karty?

• #26 27 Gru 2012 15:06
    yang32
    Poziom 36  

Gdyby nie miały, to by ich tam nie było. Na zdjęciach nie widać co to jest, ale skoro ktoś położył na tym sylikon dla zabezpieczenia tych elementów, to raczej coś istotnego.

• #27 27 Gru 2012 15:12
    1Vegeta1
    Poziom 12  

OK to już przynajmniej wiem na czym stoję. Dzięki Ci za odpowiedzi i poświęcony czas :)
    Szczęśliwego Nowego Roku życzę!

• #28 22 Sty 2015 16:07
    papieju
    Poziom 15  

yang32 napisał:

Bo tylko od Compala - Compale tak mają. I nie musi być taka sama - moze być inna na MXM II, ale tylko od Compala. Dlaczego ? Bo Compal przerobił lekko biosy kart do swoich laptopów i karta tylko z tak przerobionym biosem jest obsługiwana przez laptopa. Kup sobie inną, a się przekonasz. Mam serwis i robię laptopy od 10 lat, a Ty mi piszesz że bzdury wypisuję, bo Ty wiesz lepiej - no nie rozśmieszaj mnie.

Kotlet odgrzany, ale wsadzałem do FL90 kartę z HP 8530p w postaci Radeona HD3650 i zaskoczyła od kopa. Laptopa działa poprawnie, a ten Radeon pasuje niemal idealnie - nawet kości pamięci ma w tym samym miejscu, więc chłodzenie pięknie pasuje - z jednej strony tylko minimalnie przeszkadza element na karcie w pobliżu chipu grafiki, ale da się zamontować tylko trzeba uważać, albo delikatnie podpiłować radiator - co kto woli. Podejrzewam, że w FL92 też zaskoczy, bo układy graficzne są te same

• #29 26 Lut 2016 00:05
    dARYl
    Poziom 1  

@papieju, masz może zdjęcie tej karty albo jakieś dodatkowe informacje o niej? Widzę, że występują dwa modele w tym laptopie: 109-B37631-00E i 109-B37631-00F

• #30 26 Lut 2016 08:35
    papieju
    Poziom 15  

Z tego co pamiętam to na 100% działająca ATI ma oznaczenie:
    M/O:000011563193
    ff.4V805.001G842030BBKS.1A
    W 8530p z tego co udało mi się zaobserwować były co najmniej 3 rodzaje ATI (miałem wszystkie w ręku) i działa w Compalu tylko ta. Tamte mają nieco inne oznaczenia.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson