Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę]Waga z systemem GSM (mobilna waga z raportami SMS o aktualnych pomiarach)

Elliopoul 25 Dec 2012 16:49 15333 36
 • #1
  Elliopoul
  Level 9  
  Witam!

  Niestety jestem zielony w tym temacie a wiem ze elektrodzie zawsze pomoc znajdę! Potrzebuję takiego sprzętu, lecz niestety nie mam odpowiedniej wiedzy żeby samemu zrobić.

  Specyfikacja:

  Potrzebuję takiego urządzenia typu ,,waga'' - chodzi o ważenie ula pszczelego, który wraz z czasem przybiera na wadze. Posiadam pasiekę wędrowną i z dala od domu na długi okres czasu pozostawiam wszystkie ule i chciałbym monitorować wagę ula (czy przybiera na wadze czy też nie).
  Działanie takiej wagi powinno być takie, że okresowo (np. 1x dziennie) taka waga dokonuje pomiaru a następnie za pomocą systemu GSM wysyłała SMS z pomiarem na telefon. Zasilanie za pomocą akumulatorów (brak dostępu do prądu) ew. dodatkowe ładowanie za pomocą jakichś układów paneli słonecznych.

  Przepraszam bardzo za brak technicznego języka i mam nadzieję że wszystko ująłem. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i jakiekolwiek odpowiedzi!
  Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Teoria mówi tak...
  1. musisz jakoś mierzyć ciężar ula (ulu ? ;-) ) , prawdopodobnie tensometr, wyjścia chyba analogowe, czyli rezystancja proporcjonalna do ciężaru. Nie miałem jeszcze styczności, więc nie będę się mądrował.
  2. musisz wysłać dane via sieć GSM. Są gotowe moduły, sam walczyłem (z powodzeniem) z SIM300, do tego kartę jakąś tanią, tak żeby było co najmniej 30 SMS miesięcznie za ludzkie pieniądze.
  3. Potrzebujesz zasilania, jeśli w grę wchodzi zadziałanie systemu raz dziennie, to pokusiłbym si nawet o zastosowanie baterii - np. 3x R20 itp.
  4. Wszystkim tym musi zarządzać mikrokontroler, na który to musisz napisać oprogramowanie. Program będzie dość prosty, urządzenie musi wybudzać się raz na dobę, zmierzyć ADC, uśrednić pomiar, albo jakoś wykluczyć zakłócenia, następnie musi wysłać Ci SMSa o treści "Ul numer 2 wazy dzisiaj 10,1 kg".

  tyle mówi teoria ;-) Nie wiemy jak jesteś obyty z wymienionymi tematami.
 • #3
  Pawel2420
  Level 31  
  Ile waży ul i jakich zmian jego wagi należy się spodziewać ?
 • #4
  Elliopoul
  Level 9  
  Ul sam w sobie waży ok. 50kg i można się spodziewać ok 30-40 kg które mogą przybyć - także waga sama w sobie powinna być do 100kg.

  Powiem szczerze że jestem całkowicie zielony z elektroniki (chodzi mi o głębsze tematy bo taką wiedzę domowo-praktyczną posiadam) co do pisania jakichś programów to nigdy nie praktykowałem lecz jeżeli ktoś mi da wskazówki i będzie na tyle cierpliwy żeby dać mi instrukcję krop po kroku to z chęcią sam się podejmę do wykonania tego.

  Mam na tu fundusze, chęci - ale od strony merytorycznej liczę na waszą pomoc! Chciałbym żebyście mi pomogli typu:

  1. Kup produkt X
  2. Kup produkt Y itp...

  Kuniarz - koncepcję całej wagi pojmuję i tak też to widziałem. Dokładnie taki układ taki opisałeś w pełni by spełniał wszystkie funkcje.

  Od czego zacząć??
 • #5
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Myślę, że zacząć należy od... kalkulacji.

  Przejrzałem pobieżnie oferty i znalazłem tensometr do 100kg za trochę ponad 300 zł brutto. Moduł SIM600 (lepszy odpowiednik chyba już nie dostępnego SIM300) to wydatek rzędu 100 zł, reszta elektroniki, obudowa = kolejna stówa.
  Tak więc jedna sztuka gotowego systemu kosztuje Cię 500 zł, zakładając, że sam to wymyślisz i zbudujesz.

  Kwestia budowy prototypu.
  Jeśli póki co jesteś zielony, ale masz czas i dużo samozaparcia, to moja propozycja "kup produkt X" jest następująca:
  Kup:
  - zestaw uruchomieniowy z Atmega8, na początek jak znalazł
  - programator USB-ASP
  - książkę Marcina Wiązani o programowaniu w Bascom
  Na zestawie uruchomieniowym na podstawie książki będziesz w stanie zmontować i oprogramować różne układy. Jeśli przebrniesz przez etap migania diodą, to następnie musisz przyłożyć się do komunikacji RS232, pomiarów przez ADC, obsługi wejść i wyjść. To wszystko będzie potrzebne w tym projekcie.

  Następnie, za kilka miesięcy, możesz zabrać się za budowę Twojej wymarzonej wagi. Trzeba kupić na próbę moduł komunikacyjny GSM, czujnik tensometryczny, trochę płytek uniwersalnych, drobnicy elektronicznej

  Dalej opiszę w skrócie, bo nie wiem, czy jeszcze masz zapał ;-)

  - montaż na płytce uniwersalnej
  - napisać program
  - testować, testować
  - poprawić błędy
  - zaprojektować płytkę
  - wykonać płytkę
  - zmontować "na gotowo"
  - poprawić błędy ;-)
  - testować
  - powielić odpowiednią ilość razy
  - cieszyć się z systemu.

  Część budowy prototypu można zlecić, koszt rzędu 2 tys zł.
 • #6
  Pawel2420
  Level 31  
  Zważenie ula to tylko pozornie banalna sprawa. Jeśli ktoś ten ul co pewien czas poniesie i postawi na wadze to nie ma problemu. Jeśli jednak cała operacja ma odbywać się bezobsługowo przez długi czas to sprawa znacznie się komplikuje ze względu na konieczność kalibracji tensometrów.
  Proponuję zadzwonić do jakieś firmy zajmującej się produkcją wag tensometrycznych np. do http://radwag.pl Być może mają jakieś rozwiązanie pozwalające na ciągły pomiar ciężaru.
  Większość wag wyposażonych jest w jakiś interfejs komunikacyjny. Tak wiec z wysłaniem wyników pomiarów przez GSM nie będzie problemów. Tu wybór gotowych urządzeń jest bardzo duży.
  Proponuję rozważyć również jakieś alternatywne rozwiązania jeśli tym pomiarem wagi coś nie wyjdzie. Przychodzi mi do głowy np. pochłanianie wiązki mikrofal przez zawartość ula. W praktyce mierzy się w ten sposób głownie ilość wody. Tak sobie myślę, że czym więcej miodu w ulu tym więcej wody. Być może jakiś standardowy mikrofalowy miernik wilgotności uda się zastosować.
 • #7
  Elliopoul
  Level 9  
  Oczywiście że mam samozaparcie! Ile by to nie zeszło - chce wykonać to sam, chociażby dla czystej satysfakcji i żeby wyszło to o czym myślę. Dziękuję za wszystkie rady!

  Co do samego w sobie ważenia - Czyli pomiar czujnikiem tensometrycznym może być skomplikowany? Nie działa to tak, że podczas gdy czujnik jest w pozycji neutralnej (nie obciążonej) to informacje jakie wysyła, to np ,,0'' a gdy działa jakaś siła na niego to ta wartość jest inna? Bo rozumiem działanie normalnej wagi że ona taruje się przy włączaniu w celu ułatwienia nam ważenia. Czy waga nie ma punktu odniesienia do tej wartości ,,0''?

  Kuniarz - czyli przed samą w sobie wagą, po prostu nabyć doświadczenie poprzez naukę programowania?

  Polecaną książkę mam (wersja elektroniczna).

  Jaki zestaw uruchomieniowy dokładnie kupić? Bo występuje kilka wersji (na allegro. Niestety nie mam u siebie zadnego sklepu z takim asortymentem)

  Jaki programator? Bo tutaj także różnorodność...
 • #8
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Gratuluję samozaparcia ;-)

  Zestaw uruchomieniowy polecam ZL2AVR, to dokładnie taki jak opisywany w przytoczonej książce. Oczywiście uprzedzając głosy oburzenia : wiem, że to niezbyt wysoka półka i procesorek już wiekowy, ale naprawdę nic więcej tutaj nie jest potrzebne.

  Programator : USB-ASP, do tego darmowy programik Khazama Programmer.

  Spróbuj zmontować coś prostego - obsługę przycisków, miganie diodą itp. Jak już ten etap będziesz miał za sobą, pomyślimy co dalej.

  Niestety nie mam pojęcia o tensometrach, nie wiem jak się zachowują obciążone kilka miesięcy, czy się nie "roztarują".
 • #9
  Elliopoul
  Level 9  
  Samozaparcia mi nie braknie :) Książkę którą mam to - Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku bascon. To jest ta książka o której wspominałeś?

  Programator o którym napisałeś to taki jak ten?: http://allegro.pl/usb-asp-isp-avr-programator-atmega8-atmega128-usb-i2860224822.html


  Gdzie zaopatrujecie się w ogóle a akcesoria tego typu? Macie jakieś sklepy czy też wszystko przez internet zamawiacie??

  A co z zasilaniem?


  Znalazłem u producenta akcesoriów pszczelarskich dokładnie to o co mi chodzi! Nie widziałem że nawet jest coś takiego w sprzedaży! Mimo to cena zdecydowanie odstrasza! No i gdzie satysfakcja z tego że samemu coś się zrobiło? Jednak może parametry takiego sprzętu na coś się przydadzą? Podaję link: http://www.lyson.com.pl/p3029608_waga-ulowa-z-systemem-gsm.html

  Tutaj zamontowane są cztery, nieznane dla mnie czujniki nacisku ;o
 • #10
  encore
  Level 19  
  Zeba taka waga funkcjonowala dobrze to trzeba zastosowac nie jeden ale 4 czujniki tensometryczne. Na jednym ul bedzie niesabilny na wadze, bedzie sie bujal.
  4 sensory to juz wydatek przynajmniej 1000zl. Do tego cala reszta. Na koncu cena wyjdzie ponad 2000-2500zl jezeli ma to byc porzadna konstrukcja. Widzialem wage produkcji Lysonia za 3000zl.
  Impreza jest srednio oplacalna, sam liczylem ze da sie zrobic dobra wage ponizej 1000zl ale uswiadomilem sobie ze to tylko byly moje pobozne zyczenia. Niestety taki zaawansowany sprzet nigdy nie da sie tanio zbudowac.
 • #11
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Elliopoul wrote:


  Tak, programator będzie dobry.

  Tak sobie teraz pomyślałem, że w wagach łazienkowych za 5 dych są 4-ry czujniki. Może tędy droga, żeby to zrobić tanio ? Trzeba tylko poznać zasadę działania tych czujników w wagach i dorobić resztę systemu.
 • #12
  Elliopoul
  Level 9  
  Mimo ceny - jeżeli wyjdzie nawet podobna wolałbym zrobić ją sam, dostosować do własnych potrzeb i cieszyć się z własnej konstrukcji. Obudowa wagi to najmniejszy problem ponieważ mam warsztat stolarski i zaplecze do obróbki metalu dla własnych potrzeb. Czekam na aukcję z tym zestawem uruchomieniowym ZL2AVR bo ma być za 149zł także cena wydaje się racjonalna.

  Jak sobie poradzić z tym odczytem wagi... Może trzeba się zwrócić do firmy jakiejś produkującej wagi? Nie mam zielonego pojęcia... czekam na waszą pomoc!

  Z załączonym wcześniej przeze mnie linku do wagi od Łysonia, widać cztery takie czujniki wagi zapewne ich rozłożenie na czterech narożnikach daję odpowiednią stabilizację ważonego ula...

  Kuniarz - mógłyś dać jakieś dokładniejsze info o tym module GSM?
 • #13
  Pawel2420
  Level 31  
  Tak tylko dla przypomnienia ...
  Tensometr pozwala określić zmianę wywieranej siły. Tak więc aby określić ciężar ula trzeba wykonać dwa pomiary jeden bez obciążenia i drugi z obciążeniem.
 • #14
  Elliopoul
  Level 9  
  W takim razie jak to możliwe że jednak ktoś wagę takiego typu już zrobił?
 • #15
  paavo91
  Level 19  
  Skoro jesteś początkujący, może warto po części skorzystać z gotowego rozwiązania?
  Tensometry to nie taka prosta sprawa, jak sam się już dowiedziałeś od kolegów a inne czujniki mogą być drogie i kłopotliwe w montażu.

  Nie lepiej kupić taką wagę? http://ewagi.pl/produkt,TSC_HS_100kg,732.html

  Cena nie jest jakaś ogromna. Ul powinieneś na tym postawić, jeśli nie to coś się wykombinuje zawsze. Do tego moduł GSM i nawet arduino jeśli będzie opornie szło w innym języku. Waga posiada interfejs rs232, więc łatwo odebrać dane. Kwestia tylko je wysłać - i tu już będziesz miał małe wyzwanie jak dla początkującego.

  Całość powinna się zmieścić w 1000zł nie licząc akumulatora.
 • #16
  Elliopoul
  Level 9  
  Dokładnie o takie coś mi chodziło! Nie chciałem koniecznie robić wszystkiego od zera - podkreślałem to że jestem zielony ponieważ nie ma mi kto pomóc i nie chciałem zgrywać największego mądrali jednak z braku laku muszę liczyć sam na siebie z wykonaniem lecz liczę na waszą pomoc i cały czas ją otrzymuję z czego jestem niezmiernie wdzięczny!

  Usadowienie ula na takie wadze to nie będzie problem, bo można bez problemu powiększyć jej platformę.

  W takim razie jest możliwość włączania takiej wagi okresowo czy musi też ona być włączona cały czas, jedynie informacje wysyłane okresowo? Czyli za pomocą złącza rs232 będzie odbywał się przekaz informacji o wadze?


  Do takiej wagi przyjeżdżałbym raz na ok 10dni - także mógłbym mieć drugi zestaw zasilający na wymianę który bym ładował w domu. Także zasilanie takiego systemu powinny wystarczać na ok. 10dni
 • #17
  paavo91
  Level 19  
  Szczegółów odnośnie wagi nie znam. Musiałbym ją mieć "na stole" żeby coś powiedzieć o przesyłaniu danych ale raczej to żaden problem.

  Jeśli tylko będziesz chciał to możesz przecież zasilać taką wagę okresowo załączając tranzystor lub przekaźnik za pomocą procesora, szczegóły zbadasz sam ;)

  W razie czego służe pomocą via email.

  Pozdro.
 • #18
  Pawel2420
  Level 31  
  Elliopoul wrote:
  podkreślałem to że jestem zielony ponieważ nie ma mi kto pomóc i nie chciałem zgrywać największego mądrali jednak z braku laku muszę liczyć sam na siebie

  Nie znasz się więc nie masz najmniejszych szans zrobić tego od początku. Oczywiście jak chcesz to możesz brnąć w te tensometry. Pamiętaj jednak, że nie mierzą one ciężaru. Wagę przedmiotu można jedynie obliczyć na podstawie dwóch pomiarów dokonanych w krótkim czasie. Jednego bez obciążenia i drugiego z obciążeniem. Tak więc waga automatyczna powinna zawierać jeszcze mechanizm podnoszący ul.
 • #19
  encore
  Level 19  
  Po co podnosic ul? Wystarczy mierzyc przyrosty wagi w czasie.
 • #20
  Elliopoul
  Level 9  
  paavo91 - podałeś mi linka do wagi TSC HS 100kg i napisałem do tej firmy z zapytaniem czy jest taka możliwość ważenie, że przedmiot ważony nie będzie zdejmowany w ogóle z wagi i będzie w czasie przybierał na wadze a waga będzie wyłączana i okresowo włączana a odczyt z wagi po włączeniu będzie dawał właściwą wagę przedmiotu ważonego a nie wytarowaną wartość 0.00kg po włączeniu wagi. Dostałem błyskawicznie odpowiedź, że taka możliwość istnieje właśnie w tym modelu. Także myślę że sprawa znacznie się ułatwiła z najcięższą stroną tego projektu... o kroczek już bliżej. Myślę że to idealna opcja żeby skorzystać z gotowego sprzętu do ważenia i ruszyć z resztą - tj. modułem GSM oraz mózgiem całej operacji
 • #21
  paavo91
  Level 19  
  Ciesze się, że pomogłem ;)
  Nie wiem jak jest z obsługą dwóch urządzeń po uart. Bo waga jest po uart i z tego co widzę taki popularny moduł gsm również. W razie czego możesz użyć ATmega128 to chyba ułatwi sprawę.
 • #22
  Elliopoul
  Level 9  
  Paavo91 - teraz to mi zrobiłeś małe zawirowanie i nie mam pojęcia na czym stoję :) można jaśniej?

  Ok... Powiedzmy że część odpowiedzialna za ważenie samo w sobie już jest. Waga TSC HS 100kg wysyłająca info o pomiarze poprzez RS232. Jaki kolejny krok?
 • #23
  Pawel2420
  Level 31  
  encore wrote:
  Po co podnosic ul? Wystarczy mierzyc przyrosty wagi w czasie.

  W długim czasie zmienia się wiele parametrów wpływających na pracę tensometru. Można je oczywiście skompensować ale w praktyce nie jest to takie proste.
 • #24
  paavo91
  Level 19  
  Elliopoul wrote:
  Paavo91 - teraz to mi zrobiłeś małe zawirowanie i nie mam pojęcia na czym stoję :) można jaśniej?

  Ok... Powiedzmy że część odpowiedzialna za ważenie samo w sobie już jest. Waga TSC HS 100kg wysyłająca info o pomiarze poprzez RS232. Jaki kolejny krok?


  Tak najprościej:
  Moduł GSM otrzymuje od Ciebie SMSa, bo chcesz zmierzyć wagę. Komunikuje się z procesorem. Procesor na chwilę "rezygnuje" z "gadania" z modułem GSM bo musi "dogadać się" z wagą. Można to zrobić pewnie za pomocą 1 UARTa ale trzeba będzie multipleksować a to kolejny "wodotrysk" jak dla nowicjusza. Dlatego mając 2xUART jest o tyle prościej bo są jakby 2 osobne drogi komunikacji. Też pewnie znajdzie się ktoś i powie, że z multipleksowaniem będzie łatwiej w Bascomie. Możliwe, ja Bascoma używam rzadko.

  Nie mam dużego doświadczenie z UARTem(RS232), bo używam rzadko i tylko do prostej komunikacji z terminalem. Jeśli powiedziałem coś źle to proszę mnie poprawić.
 • #25
  Elliopoul
  Level 9  
  Do tej pory jedynie Kuniarz dał mi rady związane z programowaniem samym w sobie i mówił on, żebym zrobił to w Bascom. Nie mam doświadczenia, dlatego też zamierzam nabyć literaturę, zestaw startowy i programator i w wolnych chwilach zagłębiać się w temat
 • #26
  Elliopoul
  Level 9  
  Poszperałem troszkę i dotarłem do producenta z Węgier tych wag co oferuje Łysoń ;)
  http://kaptarmerleg.info/?page_id=25

  Czyli jeżeli komunikacja z wagą samą w sobie będzie odbywała się poprzez kabel RS232 to poprzez ten kabel będzie waga włączana i wyłączana, czy też będzie tylko odbywał się odczyt informacji?

  Co do zbierania sprzętu do programowania...
  Oprócz książki Marcina Wiązani o programowaniu w Bascom będzie niezbędny zestaw uruchomieniowy ZL2AVR taki jak na tej aukcji:
  http://allegro.pl/zestaw-uruchomieniowy-avr-zl2avr-z-atmega-8-kit-i2708133180.html

  aukcja już zakończona a sprzedawca powiedział że ją wznowi. Z tego co szperałem po internecie cena 149zł wydaje się niezbyt wygórowana... prawda?
 • #27
  paavo91
  Level 19  
  Przez RS-232 tylko komunikacja. Włączanie wagi to inna kwestia.

  Co do zestawów: nie wiem co chcesz robić. Czy chcesz sobie zrobić to jedno urządzenie, czy myślisz poważnie o budowaniu urządzeń(nawet prostych do zastosowania w domu)?
  Zależy też jak stoisz z kasą. Jak nie masz kasy to możesz zacząć od początku kupując sam procesor i programator oraz płytkę stykową co wyjdzie taniej. Trochę się narobisz, podenerwujesz ale doświadczenie jednak zostaje.

  A jeśli bym już miał brać gotowca to wziął bym tańszą opcję(wcale nie gorszą):
  http://allegro.pl/plyta-kit-evb-avr-atmel-atmega8-isp-bascom-lcd-i2869450107.html

  Brakuje np. wyświetlacza ale możesz go kupić za 10zł.

  Wybór należy do Ciebie, tutaj nie miejsce na dyskusje o tym, powinieneś pytać w innym dziale :)
 • #28
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Jakieś postępy w projekcie, czy Kolega już zamrugał LEDem na zestawie ? ;-)
 • #29
  eksplorator74
  Level 10  
  Witam
  Foto ze strony firmy co robi coś takiego mam pytanie czy znajdzie sie osoba która zaprogramuje procesor ??
  tu by to wyglądało tak waga sklepowa z funkcja która nie pozwoli sie jej wyłączyć i będzie podawała informacje o wadze na rs232 teraz jest potrzebny układ który przetłumaczy te info z wagi na telegram dla gotowej bramki GSM.

  może zastosować ten moduł GSM jest tam funkcja przesyłania Wartość chwilowa w sms-ie "STAN" tylko teraz skomunikować wagę i moduł
  moduł http://allegro.pl/modul-powiadomienia-i-ster-gsm-ropam-4-0-ps-2768-i3089772338.html
  waga http://allegro.pl/show_item.php?item=3143602771


  link do strony http://kaptarmerleg.info/?page_id=25
  Honorarium do uzgodnienia

  [Zlecę]Waga z systemem GSM (mobilna waga z raportami SMS o aktualnych pomiarach) [Zlecę]Waga z systemem GSM (mobilna waga z raportami SMS o aktualnych pomiarach)