Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fujitsu siemens toshiba - instalacja DOS i XP

25 Gru 2012 18:55 1335 2
  • Poziom 20  
    Mam dwa laptopy f-s amilo 1840 i toshiba. oba mają windows XP postawiony na NTFS, cd/dvd i nie mają flopa. Potrzebuję na obu zainstalowac dosa na przeznaczonej na to malutkiej partycji 8MB i 54MB. Musi byc dos, ew win98 w trybie konsoli. I juz drugi dzień nie daję rady. Postawiłem DOSA 7.1 poprzez instalator z płyty CD, stworzyłem go także poprzez formatowanie dysku tak aby był startowy dos - z płyty HBCD. I efekt tego jest taki, że jak przestawię partycję aktywną na tą małą - mam tego DOSa, a jak na dużą WinXP.

Ale w żaden sposób nie potrafię dodać tego dosa do ntldr.
    C:\="DOS" - nie działa, brak pliku hal.dll
    bootcfg z płyty inst. winxp - nie działa, nie wykrywa dosa.

Co najdziwniejsze, podczas instalacji DOS z płyty bootloader windowsa powinien ulec zniszczeniu i wtedy bym go przywrócił. A nie został nadpisany!

Aha - nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy. DOS myśli że instaluje sie na C: i wybiera partycje 8MB FAT, a na C jest zainstalowany XP i on ma 20gb.... Czyli one nie widzą sie nawzajem. Czy da się dosa na E: zainstalowac?

pozdr, Tomek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Użyj/zainstaluj jakieś narzędzie, które zapisze bootsektor partycji do pliku, np.:

http://www.softpedia.com/get/Others/Miscellaneous/tiny-hexer.shtml

File -> Disk -> Open drive - wybierz partycję na której zainstalowałeś DOS -> \\.\E: (\\.\PHYSICALDRIVEx, partition y), zostaw wartość domyślną: ładowanie jednego, pierwszego sektora.
    Zapisz sektor do pliku \bootsect.dos na partycję systemową Windows XP (tam gdzie jest \ntldr).
    Po restarcie wybierz: DOS

tom1eczek napisał:
    Co najdziwniejsze, podczas instalacji DOS z płyty bootloader windowsa powinien ulec zniszczeniu i wtedy bym go przywrócił. A nie został nadpisany!

Instalowałeś na inną partycję.

tom1eczek napisał:
    DOS myśli że instaluje sie na C: i wybiera partycje 8MB FAT, a na C jest zainstalowany XP [...]

Nie sugeruj się zbytnio literkami, XP ma swoje, DOS swoje...
  • Poziom 20  
    zadziałało w obu przypadkach bez pudła. Blisko byłem ale nie wpadłbym na to, że przez plik trzeba się odwołać.

Nie udała mi sie niestety ta sama sztuka bootowania z pełnym windowsem 98. I znowu windowsy walczą między sobą o to który będzie miał aktywną partycję. standardowa naprawa ntldr nic nie dała - Mogę prosić o wskazówke co zrobić?

Aha - pojawił się nowy kłopot: nie działają porty pcmcia pod dosem bo są niestandardowe. Na Fujitsu na którym są zainstalowane dobre drivery, karta doubleserial chodzi pod xp, a to znaczy, że działa. Chdzi również na windowsie 98. Niestety na windowsie nie chodzi soft - euroscan. Tylko dos.

Próbowałem softem cardware pod 2000/xp i pod dos - na toshibie nie zadziałał żaden, na Fujitsu dwa razy rozwalił dosa (7.1, na 6.22 brak autoexeca i dalej nie współpracuje), że ten się restartował.

Do pracy bezposrenio bez cardware (licencje, kody i na dodatek nie działa) potrzebuję drivery DOS:
    dla toshiby: ToPIC100 CardBus;
    dla fujitsu O2 micro OZ711 Card Bus.
    Może ktoś z Was ma.

W biosie Toshiby można ustawić tryb pracy PCMCIA:
    CardBus/16-bit - głównie tego używałem
    PCIC compatible
    Auto-select

Jak w toshibie satellite wyłączyć modem, podobno to jest klucz do sukcesu? Bios jest ubogi - niema.

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! Niewykonanie polecenia nagrodzę ostrzeżeniem. 3.1.13. (Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]