Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł gazowy dwufunkcyjny do mieszkania 100m2

wajper23 25 Dec 2012 23:13 12618 4
    wajper23
    Level 2  
    Witam,
    temat pewnie maglowany setki razy ale każdy przypadek jest inny więc proszę o pomoc w doborze kotła.
    Konkretnie to jestem zmuszony do wymiany kotła bo mój obecny staruszek Vaillant już niedomaga (~18 lat).
    -Mieszkanie o pow ~100m2 w budynku 6 piętrowym. Zamieszkuje kondygnacje 5 i 6.
    -Powiedzmy że 1,5 ściany "zimnej" (5 piętro 1 strona zimna, 6 piętro 2 strony zimne)
    -Okna drewniane dwukomorowe
    -2 łazienki (prysznic i wanna)
    -grzejniki stalowe
    -w umiarkowanej zimie (takiej jak obecna) grzeję na 50-60 st przez ok 6-8h na dzień. temp za dnia 20.5 w nocy 18.5

Czytając forum od paru dni nie mogę podjąć decyzji jaki kocioł wybrać.
    Zależy mi aby był ekonomiczny i niezawodny za rozsądne pieniądze (z instalacją ~3k PLN)
    Wstępnie wybrałem:
    1) Vaillant turboTEC VUW plus/pro
    2) De Dietrich ZENA MS 24
    Ale jestem otwarty na sugestie
    Dodatkowo chciałbym start cwu przy w miarę niskim przepływie(tak żeby nie trzeba było odkręcać kranu na max aby piec ruszył)
    Fajnym dodatkiem jest funkcja szybkiego startu ciepłej wody
    Najlepiej aby miał modułowe załączanie palników ( przy małym strumieniu aby nie grzał na max)
    Obecne sterowanie jest z termostatu w sypialni(najzimniejszy pokój).
    Piec wisi w łazience na ostatnim piętrze i wylot spalin jest włączony w kratkę wentylacyjną (co chyba nie w 100% jest zgodne ze sztuką).
    Co do kotłów kondensacyjnych mam mieszane uczucia bo nie jestem przekonany czy inwestycja się zwróci. Więc raczej obstaję przy "tradycyjnych" rozwiązaniach.
    Mieszkam we Wrocławiu więc z dostępnością i serwisem raczej nie powinno być problemów.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi, jeśli coś trzeba doprecyzować to pisać.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    wajper23 wrote:

-w umiarkowanej zimie (takiej jak obecna) grzeję na 50-60 st

To jest dobra temperatura dla pracy kotła kondensacyjnego a nie tradycyjnego.

To jak bardzo opłaca się w tym wypadku zakup kotła kondensacyjnego zależy od tego ile rocznie gazu zużywasz.
    wajper23
    Level 2  
    W 2011 wg wygiągów z banku zapłaciłem za gaz 2100zł
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Czyli jesteś w taryfie W2.
    Zmiana kotła na kondensacyjny nie przyniesie dodatkowych korzyści z tytułu zmiany taryfy. Kocioł kondensacyjny do wytworzenia takiej samej ilości ciepła zużyje około 10% mniej gazu czyli rocznie zmniejszy się rachunek o około 200zł.
    Sam musisz zadecydować czy warto inwestować więcej i ewentualnie ile więcej.
    wajper23
    Level 2  
    Ok a jeśli miał bym wybierać to jakieś konkretne modele na moje potrzeby polecacie?