Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł gazowy dwufunkcyjny do mieszkania 100m2

wajper23 25 Gru 2012 23:13 9522 4
  • #1 25 Gru 2012 23:13
    wajper23
    Poziom 2  

Witam,
    temat pewnie maglowany setki razy ale każdy przypadek jest inny więc proszę o pomoc w doborze kotła.
    Konkretnie to jestem zmuszony do wymiany kotła bo mój obecny staruszek Vaillant już niedomaga (~18 lat).
    -Mieszkanie o pow ~100m2 w budynku 6 piętrowym. Zamieszkuje kondygnacje 5 i 6.
    -Powiedzmy że 1,5 ściany "zimnej" (5 piętro 1 strona zimna, 6 piętro 2 strony zimne)
    -Okna drewniane dwukomorowe
    -2 łazienki (prysznic i wanna)
    -grzejniki stalowe
    -w umiarkowanej zimie (takiej jak obecna) grzeję na 50-60 st przez ok 6-8h na dzień. temp za dnia 20.5 w nocy 18.5

Czytając forum od paru dni nie mogę podjąć decyzji jaki kocioł wybrać.
    Zależy mi aby był ekonomiczny i niezawodny za rozsądne pieniądze (z instalacją ~3k PLN)
    Wstępnie wybrałem:
    1) Vaillant turboTEC VUW plus/pro
    2) De Dietrich ZENA MS 24
    Ale jestem otwarty na sugestie
    Dodatkowo chciałbym start cwu przy w miarę niskim przepływie(tak żeby nie trzeba było odkręcać kranu na max aby piec ruszył)
    Fajnym dodatkiem jest funkcja szybkiego startu ciepłej wody
    Najlepiej aby miał modułowe załączanie palników ( przy małym strumieniu aby nie grzał na max)
    Obecne sterowanie jest z termostatu w sypialni(najzimniejszy pokój).
    Piec wisi w łazience na ostatnim piętrze i wylot spalin jest włączony w kratkę wentylacyjną (co chyba nie w 100% jest zgodne ze sztuką).
    Co do kotłów kondensacyjnych mam mieszane uczucia bo nie jestem przekonany czy inwestycja się zwróci. Więc raczej obstaję przy "tradycyjnych" rozwiązaniach.
    Mieszkam we Wrocławiu więc z dostępnością i serwisem raczej nie powinno być problemów.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi, jeśli coś trzeba doprecyzować to pisać.

0 4
  • #2 26 Gru 2012 11:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

wajper23 napisał:

-w umiarkowanej zimie (takiej jak obecna) grzeję na 50-60 st

To jest dobra temperatura dla pracy kotła kondensacyjnego a nie tradycyjnego.

To jak bardzo opłaca się w tym wypadku zakup kotła kondensacyjnego zależy od tego ile rocznie gazu zużywasz.

2
  • #3 26 Gru 2012 12:48
    wajper23
    Poziom 2  

W 2011 wg wygiągów z banku zapłaciłem za gaz 2100zł

0
  • #4 26 Gru 2012 13:04
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Czyli jesteś w taryfie W2.
    Zmiana kotła na kondensacyjny nie przyniesie dodatkowych korzyści z tytułu zmiany taryfy. Kocioł kondensacyjny do wytworzenia takiej samej ilości ciepła zużyje około 10% mniej gazu czyli rocznie zmniejszy się rachunek o około 200zł.
    Sam musisz zadecydować czy warto inwestować więcej i ewentualnie ile więcej.

0
  • #5 26 Gru 2012 13:50
    wajper23
    Poziom 2  

Ok a jeśli miał bym wybierać to jakieś konkretne modele na moje potrzeby polecacie?

4