Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 - Brak zaworu dolewania wody (niskie ciśnienie)

26 Gru 2012 03:21 21267 26
  • Poziom 9  
    Witam, szukałem na forum tematów na temat dolewania wody do kotła Viessman Vitopend 100 lecz nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. tzn odpowiedzi były, ale w moim piecu zwyczajnie nie mogę zlokalizować zaworu od dolewania wody do układu jaki opisują użytkownicy forum.

:cry:

Ciśnienie i tak miałem niskie, poniżej 0.8 bara (podczas pracy pieca), ostatnio postanowiłem odpowietrzyć jeden z grzejników, tak zrobiłem ale po chwili ciśnienie spadło do 0. Wyłączyłem piec z obawy o uszkodzenie, szukałem w Internecie jak podbić ciśnienie, próbowałem i nic. Włączyłem piec, 0.2 bara ciśnienia i po jakimś czasie pracy, ciśnienie wzrasta o 0.4 - 0.6 bara, czasami spada i piec nie grzeje.

Nie wiem czy takim czymś nie zepsuję pieca, ale co zrobić gdy na dworze zimno a grzać trzeba. Zwracam się więc z prośbą o pomoc w "dolaniu wody do układu".

Załączam poniżej zdjęcie pieca od dołu.

Link do dużej rozdzielczości: http://i.zencode.pl/i/v/50da5ce8d10a4.jpg
  • Specjalista - systemy grzewcze
    3. Instalację grzewczą napełniać za
    pomocą zaworu do napełniania
    umieszczonego na powrocie instalacji
    (wykonuje inwestor).
    Minimalne ciśnienie w instalacji
    > 0,8 bar.
    Tyle mówi instrukcja. Musisz zobaczyć wewnątrz obudowy na dole. Niemożliwe, by instalator pominął taki ,,szczegół".
    Świątecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów, Irek
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Szukaj gdzieś dobijania bo przecież kiedyś, gdzieś tą wodę musieli nabić do instalacji.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:

Wg tego pierwszego wpisu powinienem mieć zawór z lewej strony (u mnie na zdjęciu czarny otwór), ale nie ma tam nic za co można pokręcić. Hmm, jak to odkręcić?

Grzanie (działanie pieca) na niskim ciśnieniu 0.4-0.6 bara jest szkodliwe dla instalacji? Grzejniki niby w chwilę są gorące, ale strasznie słychać bulgotanie, powietrze itd. odpowietrzałem grzejniki.

----------------------------------------------

Patrzyłem teraz raz jeszcze z latarką i z prawej strony zauważyłem zawór, tzn bez żadnego pokrętła, ale wystaje taka głowica z końcówką na śrubokręt (coś jak do odpowietrzania), bardzo słabe dojście, na obrazku zaznaczyłem strzałką, za tymi rurami od wody jest mały zaworek.
    Próbować go kręcić czy to nie jest to? Czym mogę to zrobić bo nie mam jak kręcić dłonią śrubokręta bo mam obudowany piec kaflami i tylko od spodu pcham łapy :D

Jak już uda mi się odkręcić, to na maksa odkręcić? Jak długo napełnia się instalacja? Przy włączonym kotle z ustawieniami manometrów (grzejnik i woda) na 0?

Pozdrawiam.

• Poziom 22  
    Instalację można uzupełnić w każdej chwili. Natomiast nie wiem czy ten zawór, który opisujez służy do napełniania kotła.
  • Poziom 32  
    Sciągnij pokrywę z kotła i porób zdjęcia w środku pod różnym kątem to może coś wypatrzymy. Czy jest to kocioł 2-funkcyjny?
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Sciągnij pokrywę z kotła i porób zdjęcia w środku pod różnym kątem to może coś wypatrzymy. Czy jest to kocioł 2-funkcyjny?

Po zdjęciu pokrywy zbytnio nie widać przyłączeń rurek bo dół pieca mam obudowany kaflami na klej i nie chce tego rozwalać, pokrywa (blacha) z kotła zdjęta, widac bebechy ale nic szczególnego.

Na naklejce: Vitopend 100-W (Dwufunkcyjny kocioł gazowy).

Zrobiłem natomiast dokładniejsze zdjęcie tego "niby" zaworu, który myślę jest tym od dolewania wody. Znajduje się miedzy 2 rurami z prawej strony kotła. Próbowałem przekręcić śrubokrętem, ale słabe dojście mam i trzeba więcej siły użyć. Dłuższy śrubokręt muszę mieć, ale wole się upewnić, że to jest to i nic mi nie eksploduje :)

• Poziom 32  
    Może być to. Szkoda tylko że nie widzisz tego od środka bo byłbyś pewny. Jeżeli to kocioł 2F to dobijanie powinno być w kotle.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Może być to. Szkoda tylko że nie widzisz tego od środka bo byłbyś pewny. Jeżeli to kocioł 2F to dobijanie powinno być w kotle.

A na jakiej podstawie byłbym pewny? Jeśli powiesz mi co powinienem zobaczyć to przyglądnę się jeszcze raz. Lub podeślij jak masz gdzieś schemat tego bloku hydraulicznego to dojdę jakoś, który to wlew wody.
  • Poziom 32  
    Ja mam coś takiego ale inny kocioł
    Vitopend 100 - Brak zaworu dolewania wody (niskie ciśnienie) Vitopend 100 - Brak zaworu dolewania wody (niskie ciśnienie)
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Ja mam coś takiego ale inny kocioł

U Ciebie wody dolewa się przekręcając ten zawór na 2 zdjęciu z napisem "Vaillant" ?

Ja mam coś takiego ale nie będę kręcił dopóki mi nie potwierdzisz :)
    Jeśli to będzie to, to dolewanie wody mam robić przy włączony kotle (manometry grzejników i wody uzytkowej na 0) ? Czy w innej konfiguracji?

Lipa :( doczytałem właśnie, że ta duża śruba na pompie służy tylko do odpowietrzania jej. Już nie wiem całkowicie jak dolać wody do układu :) ciśnienie 0.2 bara obecnie
  • Poziom 32  
    To z napisem to jest pompa a bezpośrednio pod nią jest zawór od napełniania. Spróbuj odchylić ten cały panel sterujący co jest przed pompą i powinieneś zobaczyć tam zawór tylko oglądnij dobrze ten panel abys nie urwał zatrzasków.

Dodano po 2 [minuty]:

U mnie ten panel odchyla się do przodu w moim kierunku.
  • Poziom 9  
    U mnie również się odchyla, poniżej zdjęcie całości z przodu, po odchyleniu panelu.
    Czerwoną strzałką zaznaczyłem miejsce, z którego wychodzi wcześniej opisywany przeze mnie zawór, który chciałem kręcić. Czy to jest to?
    Nic więcej czym można pokręcić nie widzę.

• Poziom 9  
    Walker29 napisał:
    To co na zdjęciu to zawór do napełniania instalacji c.o.
    Aby ułatwić sobie zadanie zakup kluczyk do odpowietrzania instalacji(śrubokrętem możesz ten zawór uszkodzić i będzie lipa), ew. możesz mieć taki długi plastikowy kluczyk(czarnego koloru, który tam pasuje :)).

Kręcimy zaworem na wyłączonym kotle aż usłyszymy, że woda leci, nie odkręcamy go na maksa bo nie zdążysz zakręcić. Napuszczasz wody do 1. Po napuszczeniu wyadałoby uruchomić na moment kocioł(aby ruszyła pompa) i wyłączyć. Opdowietrzyć grzejniki i w razie konieczności czynność powtórzyć.

Kolega z tym Vaillantem to trochę przegiął. - brak podpobieństw.

A możesz mi dokładnie zaznaczyć w paincie jakimś na zdjęciu, które wstawiłem?
    Zaznacz proszę na czerwono ten zawór który powinienem odkręcić :)
  • Poziom 32  
    Jak nie ma nic innego to spróbuj tym przekręcić delikatnie, tylko wyłącz kocioł. Jak nie to musisz dorobić dobijanie do instalacji.
  • Poziom 9  
    Jesteście pewni że to ten zawór? Nie jestem w stanie go odkręcić śrubokrętem. Mam słabe dojście z powodu kafli pod spodem pieca, ale włożyłem rękę i no nie mam jak tego odkręcić..
  • Poziom 32  
    Tego nikt nie jest pewny bo w schematach jest w innym miejscu. Spróbuj dorobić inne dobijanie np. do grzejnika przez wężyk. Wstawiasz zaworek do nabijania z końcówką na węża zamiast korka do grzejnika i spokojnie sobie nabijesz wodę do układu.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Tego nikt nie jest pewny bo w schematach jest w innym miejscu. Spróbuj dorobić inne dobijanie np. do grzejnika przez wężyk. Wstawiasz zaworek do nabijania z końcówką na węża zamiast korka do grzejnika i spokojnie sobie nabijesz wodę do układu.

To wynajmowane mieszkanie :) nie będę tu robił przeróbek, ja tylko odpowietrzyłem grzejnik :) i głowię się od tygodnia jak dobić wody do układu bo spadło ciśnienie.
  • Poziom 32  
    Spróbuj zadzwonić na infolinie serwisu twego kotła i podaj im dokładną nazwę i rok produkcji to powinni pomóc.
    Jak wynajmujesz to dzwoń do właściciela że masz zimno.
  • Poziom 9  
    Dodzwonić się na infolinię Viessmana to nie lada wyczyn..
    Co do pieca to wyczytałem: Vitopend 100 WH1D (Gazowy kocioł dwufunkcyjny) 10/03/2010
  • Poziom 9  
    Walker29 napisał:
    Tak to ten zawór.

Domyślam się, że jak to każdy normalny zawór odkrecam go w lewo?
    Mocno, lekko, nie chcę ukręcić :) czy przy wyłączonym kotle po odkręceniu zaworu wskazówka od ciśnienia podskoczy gdy się napełni?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Odkręcić nieużywany zawór do napełniania w Vieśmanie to tez nie lada wyczyn :)
    sybyly napisał:
    Domyślam się, że jak to każdy normalny zawór odkrecam go w lewo?

Tak
    sybyly napisał:
    czy przy wyłączonym kotle po odkręceniu zaworu wskazówka od ciśnienia podskoczy gdy się napełni?

Walker29 napisał:
    Kręcimy zaworem na wyłączonym kotle aż usłyszymy, że woda leci, nie odkręcamy go na maksa bo nie zdążysz zakręcić. Napuszczasz wody do 1. Po napuszczeniu wyadałoby uruchomić na moment kocioł(aby ruszyła pompa) i wyłączyć. Opdowietrzyć grzejniki i w razie konieczności czynność powtórzyć.