Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Webasto thermo top c wyłącza się

blackp7 26 Dec 2012 11:37 5103 5
    blackp7
    Level 1  
    Witam. Zamieszczam te informacje w celu pomocy innym z podobną usterką.
    Piecyk to thermo top c. Kupiłem go używanego. Problem polegał na wyłączaniu się piecyka po ok 5min pracy, czasami dłużej,czasami krócej. Charakterystyczne po zatrzymaniu piecyka było jasne dymienie podczas przewietrzania. Piec ponownie dało się normalnie uruchomić natomiast problem znów się pojawiał. Po wielu sprawdzeniach, pompki paliwa, wody, wentylatora, czyszczeniu pieca oraz kontroli żarnika, oględzinach sterownika(czy jaka ścieżka nie zerwana) wszystko wyglądało na sprawne. Po podłączaniu na krótko tych elementów wszystko chodziło.
    Mając się już poddać zamówiłem interfejs do diagnozy. Po diagnostytce pokazało jeden błąd- przerwa pracy dmuchawy spowodowana spadkiem napięcia poniżej 10,5v lub zwarcie wentylatora.
    Zabrałem się za demontaż wentylatora okazało się że jest cały zabrudzony, zaklejony jakimś syfem. Podejrzewam, że samo czyszczenie pomogło by, lecz podczas rozbiórki uszkodziłem go. Po zakupie nowego za 380zł webasto hula, że aż miło. I tu rada, jeśli ktoś chce dostać się do silnika wentylatora, śruby znajdują się pod plastikowym wiatrakiem, który nabity jest na ośce. Trzeba go podważać delikatnie najlepiej podgrzewając opalarką i powinien zejść. Ja niestety zacząłem wybijać ośkę i uszkodziłem stojan.
    Życzę powodzenia w naprawie.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    KStanek
    Level 22  
    Witam. Nie trzeba nic podgrzewać tylko delikatnie podważać równomiernie z każdej strony. Pod wiatraki są 3 śruby trzymające silnik i trzy śruby mocujące podstawę silnika do komory przewietrzania. Jako ciekawostkę podam ze miałem uszkodzony silnik. Błąd 'zwarcie dmuchawy' prąd pobierany przez silnik do 13A wiec ok. 180W mocy. Rozebralem uzwojenia zwarte. Rozebralem i przeliczyć zwoje wyszło po 20zw na klatkę. Przewód oryginalny to 0,35mm nowym nawijałem 0,40mm podwójnie emaliowany. Schemat zwojenia. Jest 8 działek na komutatorze i 8 klatek.

Komutator. . . . . . . Klatki
    8. . . . . . . . . . . . . . 5,6 - 2,3
    7. . . . . . . . . . . . . . 4,5 - 1,2
    6. . . . . . . . . . . . . . 3,4 - 8,1
    5. . . . . . . . . . . . . . 2,3 - 7,8
    4. . . . . . . . . . . . . . 1,2 - 6,7
    3. . . . . . . . . . . . . . 8,1 - 5,6
    2. . . . . . . . . . . . . . 7,8 - 4,5
    1. . . . . . . . . . . . . . 6,7 - 3,4

Pobór prądu w stanie jałowym ok 1,2A po zamontowaniu w obudowie z wiatrakiem prąd wzrasta do ok 2A.

Za nowy wentylator liczyli mi ok 300 do 700 złotych.

Części potrzebne drut nawojowy na aukcji kupiony za 20zl za 100m wraz z przesyłką. Potrzeba ok 14m.

Nastepny błąd 'zwarcie palnika' - przyczyną - spadające napięcie zasilania. Nie mógł rozpalić się żarcik przez zasniedziałą instalacje - co skutkowało spadkiem napięcia powodując błąd.

W razie problemów mogę pomoc w miarę wiedzy i doświadczenia w naprawie tych urządzeń ;-)
    termostatt
    Level 2  
    mój problem polega na tym że moje webasto thermo top też wyłącza się po 5 min i gdy się wyłączy potem załączy się i dym przez chwilę proszę o pomoc
    termostatt
    Level 2  
    podłączone na krótko bo chcę do garażu zamontować webasto thermo c
    KStanek
    Level 22  
    Objaw jak by nie mógł się rozpalić. Potem przy ponownym uruchomieniu wywala to co się nie spaliło. Trzeba by podłączyć Thermo Test. Zobaczyć kiedy rzuca palenie.