Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat do awaryjnego zasilania domu

mauri_b 26 Gru 2012 11:56 4455 7
  • #1 26 Gru 2012 11:56
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Poszukuję agregatu pradotwórczego do awaryjnego zasilania domu jednorodzinnego.
    Instalacja elektryczna jest przygotowana na ręczne przełączenie zasilania awaryjnego na cały dom (przełącznik manualny w tablicy bezpieczników).
    W domu są typowe urządzenia AGD, oświtlenie głównie ledowe, plus pompa ciepła 10kW (pobór mocy ok. 2,5kW, 3 fazowa, z ogranicznikiem prądu rozruchowego poniżej 16A - tak podaje producent). Agregat miałby stać w garażu.
    Wg mojej oceny musiałby to być agregat ok 8 do 10 kVA ze stabilizacją napięcia, ale może to za dużo?
    Oglądałem różne agregaty na allegro - ceny od 2000 zł - ale te to na 100% chińszczyzna. Nie oczekuję jakiegoś wypasu, ale czegoś, co mi kilka razy w roku pozwoli przetrwać na własnym zasilaniu przez 1 góra 2 dni i nie rozwali mi elektroniki :)
    Z góry dziękuję za porady.

0 7
  • #2 26 Gru 2012 12:26
    tomjed
    Poziom 27  

Kolega chce zasilać pompę ciepła za kilka (kilkanaście) tyś chińskim agregatem... Gratuluję, ja bym się nie odważył. "Uwalisz" połowę elektroniki w domu, to Ci przejdzie...Ja bym się rozejrzał za jakimś wojskowym agregatem, tylko nie wiem, czy są małej mocy trójfazowe, o ile Twoja pompa na pewno potrzebuje trzech faz. i Nie wiem po co Ci aż 8-10 kVA?

pzdr

0
  • #3 26 Gru 2012 12:31
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Przecież napisałem, że te za 2 tyś. to chińszczyzna, więc nie mam zamiaru tego pakować do domu. 8 - 10kVA, bo ma zasilać cały dom. Chodzi mi o agregat, który jest bezpieczny dla elektroniki.

0
  • #4 26 Gru 2012 13:29
    kierbedz4
    Poziom 33  

Musisz się rozejrzeć za jakimś wojskowym agregatem.Zbędny sprzęt wojskowy oraz agregaty prądotwórcze ich sprzedaż na znanym portalu internetowym prowadzi Carioca.

0
  • #5 26 Gru 2012 18:11
    tomjed
    Poziom 27  

mauri_b napisał:
    Przecież napisałem, że te za 2 tyś. to chińszczyzna

No czytać umiem, ale z Twojego postu wynikało, że chcesz taki nabyć. Dobrze jednak, ze jest inaczej. Taki duży agregat, który będzie dawał naprawdę te 8-10 kVA będzie wielki gabarytowo. Musisz też liczyć sie z dużym zużyciem paliwa w przypadku tak dużego agregatu. Stąd moje pyt, czy potrzeba aż 8-10 kVA. Wiadomo, że agregatu używa się w sytuacjach awaryjnych, więc nie musi na nim pracować wszystkie urządzenia elektryczne, tylko te niezbędne. Rzadko zdarza się syt z przed dwóch lat, gdy pewne obszary Polski nie miały prądu przez miesiąc. Ale jakby nawet, to zużycie paliwa będzie bardzo duże jak na dom. Reasumując moim zdaniem wystarczy agregat wojskowy o mocy 4kVA, bo jest on w przystępnej cenie, wykonanie wojskowe, czyli jak dbasz, to nie zajedziesz. Możesz go chwilowo przeciążyć (ale piszesz, że Twoja pompa ma ograniczenie prądu rozruchowego, więc to zbędne), a i konsumpcja paliwa na poziomie do przyjęcia. Nie wiem tylko, czy jest wykonanie 3 fazowe, bo 1 fazowe jest na pewno. A i te agregaty zasilały radiostacje, tak że są bezpieczne dla elektroniki.

pzdr

0
  • #6 29 Gru 2012 21:31
    kkknc
    Poziom 42  

Jeżeli jest ci potrzeba 8-10Kw to taki bierz zawsze się znajdzie coś, co można z niego zasilić. A siedzenie w domu przy świeczkach jak na zewnątrz pyka agregat niskiej moc zasilający tylko kotłownie to troszkę lipa. Agregat i tak zajmuje miejsce, więc ten większej mocy nie zajmie go dużo więcej. Z ogromnym zużyciem paliwa to kolega tomjed mocno przesadził. Większe silniki są najczęściej bardziej ekonomiczne od małych a zużycie paliwa silnika podaje się w g/kWh, więc ten mały agregat obciążony mocą 4KW spali tyle samo, co ten większy obciążony mocą 4kW. Poszukaj jakiegoś z demobilu albo firmowej używki. Poza tym czy to będzie duży silnik bęzynowy np. od Wołgi, (ruski generator z demobilu) czy ekonomiczny diesel nowszej generacji ( z jakiejś używanej firmówki)to różnica w koszcie paliwa, jeżeli będziesz to używał 5h w roku wyniesie powiemy 80zł jak to przeliczysz na dni w roku to wyjdzie różnica 20groszy na dzień.

0
  • #7 13 Sty 2015 00:10
    Maxiiiii
    Poziom 11  

Odświeżę troszkę temacik i żeby nie zakładać nowego tematu zadam pytanko tutaj bo lepszego wątku nie znalazłem.
    Pytanie oczywiście dotyczy agregatu. Problem zrodził się w chwili gdy na zewnątrz było bardzo zimno więc do pieca wrzuciłem sporo węgla aby w domku było przytulnie ciepło i wtedy nagle przerwa w dostawie prądu. W piecu woda zaczęła się gotować, a że piec mam w kuchni (malutki) to nie bardzo wchodziło w grę wywalanie żaru i wynoszenie go z domu. Na szczęście po kilku minutach włączyli prąd, ale do czego zmierzam, otóż chciałbym abyście doradzili mi niezbyt drogi o mocy do 2kW jedno fazowy agregat. Dlaczego 2kW? Wiem że do zasilania pompy c.o wystarczy dużo mniejszy ale jak już mam kupować to coś z zapasem mocy bo różnie to bywa (biwaki itp.) Chciałbym też, aby agregat miał stabilizację napięcia by bez obaw podłączyć sprzęt elektroniczny typu TV, komputer, ładowarki itp. bo też różnie to bywa a jak już kupować to tak by później nie mieć wyrzutów sumienia typu "bo mogłem kupić lepszy" Wiem że niezbyt drogi z takimi wymaganiami to zazwyczaj można chiński bubel kupić no ale jednak może ktoś zna lub ma urządzenie o w/w specyfikacjach. Z góry dzięki za każdą radę lub namiary na konkretny model. Pozdrawiam.

0
  • #8 14 Sty 2015 22:03
    tomjed
    Poziom 27  

Jak już pisałem wojskowy PAB-2. Nie do zajechania jak się dba. O szczegółach tech nie będę pisał jak również dlaczego ten, a nie inny. Na portalu aukcyjnym znajdziesz sobie. Jago koszt to ok 1000PLN. Jeśli chcesz do pieca to rozejrzyj się po okolicy, wśród kolegów informatyków za zasilaczem UPS. Polecam Ci APC np Smarta 1400. Ma on dwa aku po 17Ah co w teorii daje ok 400Wh. Niech Twoja pompka pobiera 50W, to i tak do wypalenia wsadu da radę. No chyba, że nie będzie prądu ze 3 dni, to wtedy tylko agregat. Jeszcze raz przestrzegam przed kupowaniem agregatu chińskiego. Za jego cenę można kupić porządnego PAB-2. Na zakończenie dodam, że mój znajomy kupił sobie "marketowy" agregacik za 1000PLN. Razem z żona prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, więc się chłop "zabezpieczył". Pech chciał, że tuż przed świętami wyłączyli "prąd". Zadowolony odpalił nowiutkie cudo. Jak goście zobaczyli, że jest prąd powłączali urządzenia w pokojach... Agregat przysiadł, podniósł napięcie, ale...No właśnie wielka lodówka "side by side" nie dała rady... A tu wigilia i święta... Koszt naprawy lodówki 1000PLN, ale to nic w porównaniu do tego, że zostawił swoją żonę z kompletem gości na święta bez lodówki...

To tak dla przestrogi...

0