Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FERGUSON ARIVA T65 - Co dokupić do niego?

26 Gru 2012 16:29 3066 9
 • Poziom 9  
  Witam w ten świąteczny wieczór.
  Mam następujący problem: chciałem kupić i zamontować rodzinie dekoder FERGUSON ARIVA T65 i mam pytanie jak w temacie co do niego dokupić? Na dachu jest antena siatkowa, ale już z forum wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, więc zastanawiam się nad tą anteną.
  Teraz dochodzę do sedna sprawy, czy ta antena będzie odpowiednia, jeśli rodzina mieszka w zachodniej części Radomia (wysoki dom jednorodzinny, raczej nic nie zasłania)?
  Jeszcze jedno pytanie, czy do tej anteny można podłączyć dwa dekodery dvbt?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  los_arturos napisał:
  Na dachu jest antena siatkowa, ale już z forum wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie ...

  Jeżeli na tej starej antenie odbierasz poprawnie sygnały z nadajników w Przysucha - to w 100% odbierzesz i zdekodujesz emisję DVB-T.

  Cytat:
  ... więc zastanawiam się nad tą anteną.

  Równiez może być w wersji bez wzmacniacza.

  Cytat:
  Teraz dochodzę do sedna sprawy, czy ta antena będzie odpowiednia, jeśli rodzina mieszka w zachodniej części Radomia (wysoki dom jednorodzinny, raczej nic nie zasłania)?

  Zobacz ile masz do nadajników w :
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1F .

  Cytat:
  Jeszcze jedno pytanie, czy do tej anteny można podłączyć dwa dekodery dvbt?

  Przy tak dużym natężeniu pola w.cz. - oczywiście, że TAK.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Właśnie odbiór analogowy jest taki sobie, ale w tej chwili nie dam sobie ręki uciąć czy jest dobrze ustawiona antena. Po prostu nie ja się tym zajmowałem. Odległość do nadajnika wynosi 36 km. Dzięki serdeczne za odpowiedzi
 • Poziom 23  
  los_arturos napisał:
  tej chwili nie dam sobie ręki uciąć czy jest dobrze ustawiona antena

  I bardzo dobrze bo może ci się przydać ta ręka do jej ustawienia lub poprawienia.
  Podłącz pod nią po prostu dekoder i sprawdź.
  Kto wie, może akurat będzie odbierać prawidłowo.
 • Poziom 9  
  Podłączyłem jeden i jest kiepsko, ogólnie tragedia, wiem, że jest do roboty ten temat, ale jak już mam w grudniu włazić na dach to już wejdę z dobra anteną ;)
 • Poziom 43  
  los_arturos napisał:
  ale jak już mam w grudniu włazić na dach to już wejdę z dobra anteną ;)
  Dobrą anteną jest antena siatkowa .Właź więc z nią lub bez niej bo to nikogo nie obchodzi. Naczytałeś się głupot o siatkowych.

  Post był raportowany jako Regulamin pkt 3.1.9 i pkt 3.1.11.
  [SP5ANJ]
 • Specjalista Sieci, Internet
  los_arturos napisał:
  Na dachu jest antena siatkowa, ale już z forum wiem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, więc zastanawiam się nad tą anteną...
  Naczytałeś się głupot i lobbystów... Zamienisz "siekierkę na kijek", ale to już twoja sprawa.
  Chyba, że antena jest uszkodzona mechanicznie - wtedy warto kupić naprawdę dobrą antenę do DVB-T - UHF-200 czy AX-1000.

  W 'siatkę' włożyć symetryzator zamiast wzmacniacza, wymienić kabel antenowy na taki o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB) w wykonaniu zewnętrznym - kolor czarny, wykonanie PE. Kabel antenowy jest najistotniejszy, niezależnie, jaką anteną będziesz miał na dachu. Wtyczkę antenową zasilacza antenowego zamienić na zwykła wtyczkę antenową, ale najlepiej w całości metalową.
 • Moderator
  Jestem jednym z tych którzy uważali, uważają i będą uważać, że ANTENA "SIATKOWA" jest totalnym szmelcem i będę to powtarzał przy każdej okazji w opozycji do dwóch kolegów powyżej. I tak długo jak oni będą głosili że jest to najlepsza antena....

  A wyzywanie "od idiotów" - co czytamy w podpisie - świadczy tylko o poziomie tych kto takie podpisy umieszczają.

  Oskarżanie mnie i kogokolwiek o LOBBING przeciw antenom siatkowym to nadużycie. Także określenie "głupoty" nie są podparte ŻADNYMI argumentami technicznymi, a tylko lobbingiem kilku sfrustrowanych pseudoinstalatorów, którzy zatrzymali się na poziomie techniki sprzed 30tu lat i nie potrafią niczego innego poznać.

  Moja opinia na temat tych anten jest niezmienna: to antena nieodpowiednia do zastosowań, jest anteną o składowych kompensowanych, posiada głębokie nierównomierności pasma i dopasowania w całym zakresie, w ramach jednego kanału zysk anteny może się różnić nawet o 20 dB. Do tego jest najczęściej niedopasowana, gdyż w punkcie podłączenia symetryzatora ma nie 300, a około 60 do 110 omów oporności falowej oraz składowa bierną od 130 omów xC do 58 omów xL. Należy zastosować symetryzator 1:1 a nie 4:1.
  Wystarczy każda taką "antenę" podłączyć do dowolnego wskaźnika sygnałów DVB-T i sprawdzić poprawność konstelacji. Jak ma ktoś taką możliwość to polecam, ciekawe doświadczenie...

  Miałem niepowtarzalną okazje pomierzyć jednej takiej "cudownej".....na poligonie antenowym pod Rosenheim i byłem mocno zdegustowany wynikami.
  Nie ma anten dobrych, są lepiej lub gorzej zrobione. I każdy rodzaj anteny dobiera się do określonych warunków.

  Z tego co widzimy na forum to ponad połowa wpisów jest typu: "Mam antenę siatkowa ze wzmacniaczem i kłopoty z odbiorem". I taka jest prawda...


  los_arturos; antena która chcesz zainstalować jest jak najbardziej odpowiednia i powinna prawidłowo odbierać sygnał z wszystkich czterech obiektów w zasięgu których jesteś: Przysucha, Ryki, Święty Krzyż i Raszyn.
  Warunkiem poprawnej pracy jest poprawna instalacja i zastosowanie właściwej jakości kabla antenowego.
  Przytycka/Traktorzystów:
  MUX1 k58 Raszyn 68 dB [E]
  MUX1 k50 Przysucha 89 dB [E] - wskazane zastosowanie tłumika.

  Przyjmuje się graniczną wielkość pola dla DVB-T w pasmie UHF na poziomie 58 dB [E]. Dla porównania dla analogu obowiązywało 82 dB (3,2 mV/m)[E].
 • Poziom 9  
  ok, zakupiłem antenę, dekoder, będę kierował antenę prawdopodobnie na Przysuchę, ze względu na to, że raczej nic w najbliższej okolicy nie zasłania widoków