Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mostek prostowniczy 3 fazy. Czy dobrze schemat?

26 Gru 2012 16:59 10587 8
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Chciałbym zbudować w oparciu o diody mostek prostowniczy do zrobienia zasilacza.
    Na wejściu mam prąd trójfazowy (siłę o obniżonym transformatorem napięciu).

Standardowy schemat wygląda tak: Mostek prostowniczy 3 fazy. Czy dobrze schemat?

Ja w swoim schemacie dodałem jeszcze połączenie z "zerem", dlatego aby układ mógł pracować, gdy brak jest którejś fazy (np. przy podłączeniu tylko do jednej fazy), oraz żeby mógł prostować prąd jednopołówkowo po otwarciu kluczy W1, W2, W3 (zarówno przy 3 jak i przy 1 fazie).

Czy zaproponowane przeze mnie połączenie jest poprawne, czy można je jeszcze uprościć.

Szczęśliwego Nowego Roku ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Schemat ok. bierzesz pod uwagę że z jednej fazy będzie niższe napięcie i większe tętnienia (przy jedno i dwupołówkowym prostowaniu) oraz to że źródła trójfazowe "nie lubią" niesymetrycznego obciążania. A przy jednopołówkowym prostowaniu trzeba pracować znacznie poniżej nominalnego prądu transformatora.
  • Poziom 9  
    Dziękuję,
    tak, wiem, że z jednej fazy są większe tętnienia, natomiast nie zawsze jest do dyspozycji gniazdko siłowe, dlatego zależy mi na możliwości pracy także przy zwykłym 230V. Czy dobrze zauważyłem, że po podłączeniu 3 faz prąd przewodem zerowym nie płynie?

Mam jeszcze pytanie odnoście przełączania pomiędzy prostowaniem jednopołówkowym, a dwupołówkowym, w zaproponowanym przeze mnie schemacie użyłem 3 przekaźników (łączników). Czy da radę uzyskać ten sam efekt poprzez jakieś uproszczenie?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak wyłączysz W1 W2 i W3 to nie będzie prostownik jednopołówkowy
  • Poziom 9  
    tzn. że nie będzie on tożsamy z tym układem (prostownik 3F jednopołówkowy):

Mostek prostowniczy 3 fazy. Czy dobrze schemat?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Będzie tożsamy, nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o to że nie będzie to działało jak prostownik jednofazowy jednopołówkowy, są dla tego lepsze nazwy ten jest trzypulsowy, tamten sześciopulsowy. zmieni się napięcie i tętnienia. W tych układach napięcie nigdy nie schodzi do zera. Jeśli tak ma być to ok, ale jeśli ma być tak jak w jednofazowym jednopołówkowym to trzeba by jeszcze kilka diod rozłączyć.
  • Poziom 28  
    Takim prostownikiem 3-diodowym to sobie "zero" w instalacji upalisz.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    w układzie z pierwszego schematu będziesz miał napięcie stałe ok 400 V a w drugim przypadku ok 230 V, jest to układ 3f jednopołówkowy ale i tak pulsacja jest mniejsza niż z jednofazowego
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, nie mam więcej pytań. Niedługo zabiorę się za zrobienie takiego prostownika, dam znać czy działa.