Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nagłośnienie chóru w kościele

isia.s 26 Dec 2012 18:43 3252 5
    isia.s
    Level 10  
    Witam
    Jesteśmy niewielkim chórem ( maksymalnie w porywach 25 osób ) i używamy sprzętu, który jest dostępny w kościele a więc:
    - mikserek Rduch MX-6a
    - 4 mikrofony elektretowe tej samej firmy - tak przynajmniej wyglądają.
    Proszę o poradę odnośnie ustawień na mikserku.
    1. jaką czułość ustawić ?. Przeczytałam na forum, że większość mikrofonów ( nie domowych ) powinno mieć na wejściu -4dB w związku z tym GAIN powinno być ustawione na -4 dB ?

2. interesuje mnie ustawienie barwy dźwięku - tony wysokie i niskie w torze mikrofonowo-liniowym.
    Każdy głos: bas, alt, tenor i sopran ma swój własny mikrofon. Proszę o poradę jak ustawić potencjometr barwy dla każdego z głosów. Rozumiem, że każdy kościół jest inny i może to różnie wyglądać ale zależy mi na jakiś ogólnych zasadach. Czy np. dla basów ustawić dla tonów niskich max na -, a dla sopranów dla tonów wysokich max na +.

3. Mikser ma jeszcze coś takiego jak regulacja barwy sumy ( sopran, alt i bas ). Proszę o poradę jak to ustawić ?

Kościół nie jest jakiś super zabytkowy, nie jest to jakaś gotycka świątynia. Został zbudowany przed II Wojną Światową i ma niewielkie dwie nawy boczne. Chór śpiewa na "chórze" :-)

Nie mamy dodatkowych zestawów głośnikowych. Mikser jest podłączany do ogólnego nagłośnienia kościoła zrobionego na bazie sprzętu firmy Rduch.

Jeszcze jedno pytanie - mikser ma wyjście do nagrywania ( dwa cinche ), opisane jako wyjście "magnetofonowe" - czy można tam podłączyć komputer i nagrywać korzystając np. z programu Audiacity ?

Z góry dziękuję za pomoc. Rozumiem, że ustawienia wymagają doświadczenia, że czasem trzeba działać intuicyjnie. Są jednak pewne ogólne zasady, którymi pewnie należy się kierować. Interesują mnie wyłącznie ustawienia tylko dla chóru w warunkach "kościelnych".

z pozdrowieniami
    isia

ps.
    W przyszłości planujemy zakup mikrofonów pojemnościowych.
    Czytałam wiele wypowiedzi ( generalnie pozytywnych ) na temat mikrofonów:
    Audio-Technica AT2020
    Czy do nagłośnienia takiego jak opisuję wyżej wystarczą ?
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    1. Gain - czyli czułość ustawia się tak by nie przesterować przedwzmacniacza. Czyli nie liczbami, tylko miernikiem wysterowania w mikserze. W zależności od rodzaju źródła dźwięku, jego głośności i odległości mikrofonu od niego.

2. Najlepiej na 0. Ewentualnie można podciąć troszkę dół jak buczy, czy podbić okolicę 4-8khz zwiększając czytelność słów. ale tak 3dB to max. Maksymalny ruch gałki to przeważnie 15dB - bardzo dużo. Jak gram to najczęściej na chór troszkę ujmuję basu i troszkę podbijam właśnie 4-8kHz. W zależności od sali. Weź pod uwagę że głos ludziki zaczyna się w okolicy 100Hz. Kręcenie gałką basu która będzie w ok 80hZ na niewiele się zda. A nieużywane częstotliwości lepiej podciąć. Weź też pod uwagę pasmo przenoszenia głośników. Z pewnością zaczyna się gdzieś w okolicy 200Hz.

3. Mam zasadę że korekcją można więcej zepsuć niż poprawić. Zostaw na 0.

Tak możesz do tego wyjścia podłączyć komputer.

Mam AT2020 i bardzo sobie chwalę. Tu możesz ich posłuchać:
    [youtube]www.youtube.com/watch?v=LXR3Z8l6uHk[/youtube]
    isia.s
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. 6 stycznia śpiewamy - będę miała okazję poustawiać już jakoś sensownie.
    DjMapet
    Level 43  
    Jeśli koleżanka nie ma zbyt dużego doświadczenia w kręceniu gałkami, warto na jedną z prób lub koncert, zaprosić osobę dla której nie będzie to problemem. Może to być np. realizator dźwięku lub akustyk z jakiejś firmy nagłośnieniowej, z DK, lub jakiegoś zespołu.
    Samemu, siebie jest niezmiernie trudno ukręcić :-) a z treści postów wynika że koleżanka jest członkinią tego chóru.

Pozdrawiam.
    AnTech
    Level 31  
    Z własnej praktyki muzycznej mogę podpowiedzieć, że 20-25 osobowy chór nie potrzebuje żadnego nagłośnienia do śpiewania w kościele. Nie wiem skąd ta mania nagłaśniania wszystkiego co popadnie. Nie tędy droga do artystycznych przeżyć.
    Uwierzcie, 25 osób dysponuje wystarczającą siłą głosu aby wypełnić muzyką przestrzeń kościoła.
    Osobiście raczej pomyślałbym o sprzęcie do nagrywania, przydaje się do doskonalenia umiejętności.
    isia.s
    Level 10  
    Dziękuje bardzo za wszystkie porady. Nie zawsze jest 20 osób czasem dużo mniej i wtedy przy pełnym kościele śpiewa się bardzo trudno.

Koleżanka będzie uprzejma poprawić posty pod względem pisowni...
    Zdanie rozpoczyna...? Kończy...?
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

Poprawiłam.