Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opticum Ax1000 - Poprawność podłączenia dwóch odbiorników do anteny

26 Gru 2012 22:20 4308 18
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałbym się zapytać drogich forumowiczów - znawców tematu - o poprawność
    instalacji antenowej. Otóż posiadam antenę kierunkową:
    opticum Ax1000 (http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-Opticum-AX-1000-Triplex-DVB-T-ze-wzmacniaczem-20dB/282) wraz ze wzmacniaczem.
    Chcę za pomocą tej anteny odbierać sygnał telewizyjny w dwóch odbiornikach.
    W związku z tym zakupiłem taki oto "rozczielacz sygnału":
    http://www.eltrox.pl/rozgaleznik-sygnalu-tv-naziemnej-axing-bve-201-p-166.html

I teraz sedno sprawy:
    1. Zasilanie wzmacniacza. Wiem, że wzmacniacz mogę zasilać z dekodera DVB-T (mam taką możliwość). Zatem czy będzie to poprawnie funkcjonować, gdy oba odbiorniki (telewizory) będą włączone i będą wystawiały oba napięcie zas. wzm. antenowy? Czy nie będzie jakiejś "kolizji"?
    2. Odbiór analogowej i cyfrowej. Dla niektórych to pytanie może wydać się głupie - ale niestety muszę je zadać, wiem, że niedługo zniknie tel. analog. Czy przy takim "sprzęcie" można odbierać jednocześnie telewizję analogową (na jednym tel.) i telewizję cyfrową (na drugim tel.)? Jeżeli tak, to muszę zadać podobne pytanie do pierwszego. Czy będzie jakaś kolizja przy jednoczesnym podłączeniu tel. z odb. cyfrowym (na wyjściu dek. wystawia napięcie zas. wzm. ant.) oraz tel. z odb. analogowym ("wyposażonym" dodatkowo w zas. http://www.eltrox.pl/zasilacz-antenowy-zs12v100ma-z-separatorem-p-5129.html )?
    3. Poprawność schematu i możliwość odbioru.
    Do najbliższego nadajnika mam dokładnie 39.6km (Szczecin Kołowo).
    Załączam mapkę z profilem terenu).
    Opticum Ax1000 - Poprawność podłączenia dwóch odbiorników do anteny
    Czy przy takim schemacie i takiej konfiguracji, jaką po krótce przedstawiłem
    jest możliwość (przynajmniej teoretyczna) dobrego odbioru sygnału MUX 1/2/3.
    Dodam, że aktualnie mam "starą antenę siatkową + plus słabej jakości stary kabel" i odbieram tylko MUX 1 (zazwyczaj tnie obraz), MUX 2 w ogóle, MUX 3 (od czasu do czasu - ale raczej rzadko). Mam nadzieję, że przy nowej konf. to się zmieni. Dodam, że zastosuję teraz kabel: YWDXPek 75-1.05/4.8 (przewód K100) - niestety może go być do 20m, gdyż mam dość obszerny dom.

Bardzo proszę o odpowiedź (chociaż częściową) znawców tematu.
    Z góry serdecznie dziękuję i przepraszam za ewentualne błędy.
  • Poziom 35  
    Chcąc przesyłać napięcie stałe do wzmacniaczy musisz zastosować elementy które producent przystosował to w/w możliwości. W/w rozgałęźnik nie umożliwia przesyłu napięcia stałego może jedynie wprowadzić zwarcie w momencie podłączenia drugiego TV.
  • Poziom 23  
    2.Można.Nie będzie też żadnych konfliktów.Też odbieram jeszcze analog wraz z cyfrowymi MUXami.
    3.Schemat Dipola
  • Poziom 9  
    kizek napisał:
    Chcąc przesyłać napięcie stałe do wzmacniaczy musisz zastosować elementy które producent przystosował to w/w możliwości. W/w rozgałęźnik nie umożliwia przesyłu napięcia stałego może jedynie wprowadzić zwarcie w momencie podłączenia drugiego TV.

A czy mógłbyś podać jakiś przykład rozgałęźnika, który umożliwi poprawną pracę?
    Wybacz ale ja niestety jestem laikiem ...
  • Poziom 9  
    1 Do odp. powyższej.
    Czyli tam gdzie nie ma nrysowanego kond. podłączam wyjście (odbiornik) zasilający.
    Wtedy drugi nie musi wystawiać nap. zasilającego...
    2. Jeszcze takie krótkie pytanko.
    Zakupiłem dwa wtyki.
    http://www.wasserman.pl/pl/p/Wtyk-antenowy-prosty-na-kabel-/1814
    Ktoś może wie jak go podłączyć do kabla koncentrycznego (może to zbyt szczegółówe pytanie...)?
    Rozumiem, że rdzeń wkładam pod śrubkę i go "przyciskam" dokręcając ją.
    A co z tym drucikami? Ucinam? czy jakoś zawijam też? tak jak ma to miejsce w:
    http://tunery.tv/tunerytv-montaz-wtyku-f-,58.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    netfreex napisał:
    1. Zasilanie wzmacniacza. Wiem, że wzmacniacz mogę zasilać z dekodera DVB-T (mam taką możliwość). Zatem czy będzie to poprawnie funkcjonować, gdy oba odbiorniki (telewizory) będą włączone i będą wystawiały oba napięcie zas. wzm. antenowy? Czy nie będzie jakiejś "kolizji"?
    Nie powinno się tak robić, bo można uszkodzić któryś z odbiorników. Odbiorniki są wprawdzie zabezpieczane na zawarcie, ale w praktyce różnie to bywa. Musiałbyś poza tym użyć rozgałęźnika SAT przepuszczaniem napięcia i diodami zabezpieczającymi.
    Ogólnie, ja bym tak nie zrobił.

Zastosować zasilacz antenowy rozgałęźnik - AL-105Alcada. Ewentualnie, normalny zasilacz typu "buła" plus separator napięcia - rozgałęźnik AZS-04/2 'F' AMS.
    Ewentualnie, znowu zasilacz "buła'" plus separator zasilania AZS-03 AMS przy jednym z TV, a do tego rozgałęźnik RSI-03 TV/FM z przejściem zasilania na jednej gałęzi.

netfreex napisał:
    2. Odbiór analogowej i cyfrowej. Dla niektórych to pytanie może wydać się głupie - ale niestety muszę je zadać, wiem, że niedługo zniknie tel. analog. Czy przy takim "sprzęcie" można odbierać jednocześnie telewizję analogową (na jednym tel.) i telewizję cyfrową (na drugim tel.)?
    Można, ale problem w tym, że czasami trudno jest tak zrobić instalację, aby poprawnie pracował analog i cyfra, zwłaszcza w takich warunkach, jak z Kołowa. Zwłaszcza, że to tylko kwestia pół roku. Ja bnym dał do drugiego odbiornika dekoder DVB-T, co by znakomicie uprościło instalację.

netfreex napisał:
    Czy będzie jakaś kolizja przy jednoczesnym podłączeniu tel. z odb. cyfrowym (na wyjściu dek. wystawia napięcie zas. wzm. ant.) oraz tel. z odb. analogowym ("wyposażonym" dodatkowo w zas. http://www.eltrox.pl/zasilacz-antenowy-zs12v100ma-z-separatorem-p-5129.html )?
    A to wyżej było opisane. Powinien być jeden punkt zasilający.

netfreex napisał:
    3. Poprawność schematu i możliwość odbioru.
    Do najbliższego nadajnika mam dokładnie 39.6km (Szczecin Kołowo).
    Przy odbiorze DVB-T mogłoby się może w ogóle udać na antenie pasywnej.

netfreex napisał:
    Czy przy takim schemacie i takiej konfiguracji, jaką po krótce przedstawiłem
    jest możliwość (przynajmniej teoretyczna) dobrego odbioru sygnału MUX 1/2/3.
    Tak. Z tym, że mux-3 z Kołowa jest nadawany z małą mocą, to z nim może być różnie. Ale to tylko próby mogą pokazać.

netfreex napisał:
    Dodam, że aktualnie mam "starą antenę siatkową + plus słabej jakości stary kabel" i
    Więc na początek wymień kabel antenowy, bo to podstawa dobrego odbioru. Ale, jak masz AX-1000 to zakładaj ją.

netfreex napisał:
    Dodam, że zastosuję teraz kabel: YWDXPek 75-1.05/4.8 (przewód K100) -
    Ja bym go nie zastosował, a już na pewno nie na zewnątrz. Kabel do DVB-T powinien być o dużym współczynniku ekranowania (>95dB), na zewnątrz w wykonaniu z PE (kolor czarny). Do wewnątrz w kolorze białym.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi. Rozjaśniło mnie ;)
  • Poziom 9  
    Dobra. Upraszczając i podsumowując to (ograniczający tylko do dwóch cyfrówek):
    Zakup:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm
    i podłączenie do jednego z wyjść (tam gdzie nie ma kondens. na oznaczeniu) odbiornika wystawiającego napięcie zasilające a do drugiego odbiornik, który takiego nap. nie będzie wystawiał, natomiast na wejściu antenę ze wzmacniaczem o którym pisałem powinno zafunkcjonować? Zależy mi możliwie najprostszej konfiguracji, bo w tym wszystkim ugrzęznę :P

Dzięki wielke za odp.
  • Poziom 23  
    Zafunkcjonuje.Inaczej nikt by niedziałających rozwiązań nie podsyłał.
  • Poziom 35  
    Jeżeli tuner ma opcje podania napięcia stałego do zasilania wzmacniacza np. 5 woltów to poco montować zasilacz?
  • Poziom 37  
    netfreex napisał:
    A czy proponujecie jakiś szczególny typ zasilacza do tego jednego odbiornika, czy może być zasilacz typu buła z separatorem napięcia?
    Pisałem wyżej: jeśli masz kasę i chcesz mieć zrobione naprawdę dobrze to AL-105 Alcada .
    Trochę gorsza opcja: separator + zasilacz.

Zasilacze antenowe z plastikowymi, czarnymi wtyczkami antenowymi (separatorami) to bardzo często bardzo duża degradacja jakości sygnału DVB-T, co bywa przyczyną kłopotów w odbiorze, głównie słabych mux-ów, jak mux-3 z Kołowa.

kizek napisał:
    Jeżeli tuner ma opcje podania napięcia stałego do zasilania wzmacniacza np. 5 woltów to poco montować zasilacz?
    Albowiem większość dekoderów wyłącza podawanie napięcia po włączeniu czuwania. Co oznacza, że taki dekoder musiałby być włączony cały czas, a to niepotrzebne zużycie prądu, kiedy nikt nie ogląda DVB-T.
  • Poziom 9  
    Do: _cheetah_
    Bardzo dokładnie przeczytałem Pana wypowiedź odnośnie zasilacza (tą i tą poprzednią). Problem właśnie "rozbija się o to", że nie mogę aktualnie użyć zasilacza przed "rozdzielaczem sygnału", gdyż kable "rozchodzą" się na strychu (muszą narazie) a tam nie mam jeszcze instalacji elektrycznej. Dlatego też chcę zasilić wzm. ant. przy jednym z odbiorników (tak jak wcześniej pisałem). Zauważyłem (i zrozumiałem - jeżeli błędnie to proszę mnie poprawić), że ten zasilacz, który polecasz nie będzie odp. tej sytuacji (ma dwa wyjścia jeżeli dobrze widzę). Kiedyś chyba widziałem coś podobnego, ale z jednym wyjściem, być może taki będzie odpowiedni? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Odnośnie tego przewodu (koncentryka).
    To ten przewód, o którym pisałem mam już pod tynkiem. Ale jeżęli dokupię (kilka metrów, niedużo) przewodu zewnętrznęgo (będzie na zewnątrz budynku podł. do anteny) i go podebnę jako wejście do rozdzielnika, natomiast do wyjścia te przewody, o których pisałem (K100) będzie wszystko OK rozumiemem?

Takie krótki pyt. odnośnie podł. wtyku F.
    Na niektórych stronach czytałem, że "folię" pod oplotem (drucikami) też trzeba owinąć, a na innych, że trzeba jej się pozbyć - tzn. odciąć? Jaka jest prawda? Czy jest jakaś reguła?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
  • Poziom 37  
    netfreex napisał:
    Dlatego też chcę zasilić wzm. ant. przy jednym z odbiorników
    A więc przy odbiorniku montujemy separator napięcia (np. taki lub taki), do tego dajemy taki zasilacz, a sygnał na strychu rozgałęzimy takim rozgałęźnikiem. Sprzęty przykładowe.

netfreex napisał:
    Ale jeżęli dokupię (kilka metrów, niedużo) przewodu zewnętrznęgo (będzie na zewnątrz budynku podł. do anteny) i go podebnę jako wejście do rozdzielnika, natomiast do wyjścia te przewody, o których pisałem (K100) będzie wszystko OK rozumiemem?
    Jak najbardziej prawidowo to będzie. Kupując kabel czarny kup od razu pasujące do nie złącza F. Kabel Triset-113PE lub Dugitsat-113PE przykładowo.

netfreex napisał:
    Na niektórych stronach czytałem, że "folię" pod oplotem (drucikami) też trzeba owinąć, a na innych, że trzeba jej się pozbyć - tzn. odciąć? Jaka jest prawda? Czy jest jakaś reguła?
    Wywijamy tylko i wyłącznie druciki oplotu, nigdy folię. Folię pozostawiamy na kablu.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie Wam wszystkim.
    Już teraz znam odpowiedzi na wszystkie pytania, które mnie nurtowały. Pozdrawiam serdecznie.