Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki silnik i zasilanie wybrać do pojazdu RC

Bufukaj 27 Dec 2012 01:35 3075 3
    Bufukaj
    Level 10  
    Witam.

Zacząłem szukać odpowiedzi na moje pytanie na elektrodzie ale niestety nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Mój projekt to zdalnie sterowany samochodzik RC zbudowany na klockach LEGO przypominający po trochu to co można zobaczyć w MindStormach - "serce" pojazdu zamknięte jest w plastikowej obudowie z odpowiednimi gniazdami do których dołączane są silniki, światła, serwomechanizm. Dzięki czemu mamy pełna dowolność jeżeli chodzi o kształt takiego pojazdu i jesteśmy ograniczeni tylko swoją wyobraźnią i zasobem klocków.

I tutaj pojawia się problem, taki jak w tytule. Najłatwiej byłoby wybrać jakieś specjalne silniki modelarskie i odpowiedni do nich pakiet zasilania lecz sam projekt ma charakter edukacyjny (czyli programowanie uC, transmisja radiowa itp) i liczę się troszkę z kosztami. Ale po kolei.

Zasilanie.

Tutaj mam największy problemu.
    Cały pojazd będzie sterowany za pomocą jakiejś ATmegi nisko woltowej (3,3 V), do tego obsługa modułu radiowego (3,3V zasilanie), silniki (o tym później), serwomechanizm i jakieś światła)
    Wstępnie dorwałem jakiś pakiet NiCd na giełdzie i postanowiłem wyciągnąć z niego dwa ogniwa i na tym zbudować akumulator, jednak waga tego rozwiązania jak i jego rozmiar kompletnie dyskwalifikuję tę opcję (a i jeszcze wymogi co do ładowania takich pakietów - efekt pamieci itp).

Później pomyślałem o bateriach z komórek Li-Ion - nie planuję korzystać z jakichś strasznie mocnych silników, są lekkie, małe i łatwo dostępne. Połączyłbym takie w odpowiedni sposób (oczywiście jednego rodzaju), by uzyskać coś w okolicach 12-15V i jazda. Później doczytałem, że z wydajnością prądową może być nie za ciekawie (ale to się tyczyło dużo większych projektów) więc czy np. akumulatorki od kamer załatwiłyby tę sprawę? Li-Ion mają tam dużo większą pojemność. A może jakieś inne rozwiązanie?

Na taki akumulator mogę poświęcić około 25 zl

A teraz kwestia silników. Tutaj sprawa wydaję się prostsza. Rozważałem dwie opcje: albo wyskrobać jakiś z drukarki, napędu optycznego (zamówić coś podobnego w sklepie elektronicznym), albo skusić się jednak na jakiś tani modelarski (ale i tak wyjdzie ponad budżet).

Na dwa silniki miałbym tak do wydania też około 20 zł.

Będę bardzo wdzięczny za wszelka pomoc.

Pozdrawiam.
    McMonster
    Level 32  
    Bufukaj wrote:

Później pomyślałem o bateriach z komórek Li-Ion - nie planuję korzystać z jakichś strasznie mocnych silników, są lekkie, małe i łatwo dostępne. Połączyłbym takie w odpowiedni sposób (oczywiście jednego rodzaju), by uzyskać coś w okolicach 12-15V i jazda. Później doczytałem, że z wydajnością prądową może być nie za ciekawie (ale to się tyczyło dużo większych projektów) więc czy np. akumulatorki od kamer załatwiłyby tę sprawę? Li-Ion mają tam dużo większą pojemność. A może jakieś inne rozwiązanie?

Do 25 zł bez problemu znajdziesz gotowe pakiety modelarskie 7,4 V lub 11,1 V, do czego potrzebujesz 12-15 V?

Quote:
    A teraz kwestia silników. Tutaj sprawa wydaję się prostsza. Rozważałem dwie opcje: albo wyskrobać jakiś z drukarki, napędu optycznego (zamówić coś podobnego w sklepie elektronicznym), albo skusić się jednak na jakiś tani modelarski (ale i tak wyjdzie ponad budżet).

Ja bym po prostu wydłubał z czegoś. Ale nawet kupić można 6-woltowe za jakieś 5 zł sztuka. Do takiego zastosowania więcej nie trzeba. Zresztą przykładów na forum nie brakuje, przeszukaj dział DIY pod hasłem "line follower".
    Bufukaj
    Level 10  
    Napięcie tego pakietu podałem tak w "zapasie" (nie wiedziałem jakie silniki jeszcze użyje ;P). A czy mógłbys polecić mi jakiś pakiet modelarski czy w tej cenie raczej nie ma co oczekiwać i większośc będzie pracowala podobnie?