Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Strumieniowanie zdekodowanego sygnału DVB (-T, -S) poprzez DLNA w sieci WiFi

ghost666 27 Dec 2012 10:30 9039 23
Optex
    ghost666
    Translator, editor
    Witam,

posiadam telewizor LG wyposażony w DLNA (i gniazdko ethernetowe). Chciałbym na komputerze uruchomić serwer DLNA który udostępniałby strumień filmów z HDD (to akurat nie jest trudne) i sygnał z DVB (póki co -T, a docelowo też -S). Czy jest to w ogóle wykonalne? Jeśli tak to:

*jaką kartę DVB-T/-S potrzebuję do komputera?
    *jaki jest minimalny konfig tego komputera? (nie wiem na ile dekodowanie DVB i strumieniowanie jest zasobożerne)
    *jakie oprogramowanie do tego zastosować?

Jeśli potrzebne by były jeszcze jakieś informacje chętnie ich udzielę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeśli temat umieściłem w niepoprawnym dziale dziękuję moderatorowi za jego przeniesienie w poprawne miejsce.
  • Optex
    Pawel2420
    Level 30  
    DLNA w zasadzie nie uwzględnia strumieniowania w tam sensie jak napisałeś. Można jedynie udostępnić jakiś plik o skończonej długości. Pewny obejściem tego ograniczenia jest zadeklarowanie strumienia jako pliku o bardzo dużej wielkości. Zaznaczam jednak, że nie jest to rozwiązanie ale jedynie obejście ograniczenia. W wielu przypadkach nie musi to zadziałać.
    ghost666
    Translator, editor
    A ja właśnie szukam rozwiązania które by w moim przypadku zadziałało na 100%, nie specjalnie mam ochotę szukać i kombinować i próbować (wydając kasę i marnując czas), jeśli to niemożliwe niemożliwe o czym myślę to wypracuję sobie jakieś inne rozwiązanie. Od biedy uniezależnie DVB-T od DLNA, ale nie podoba mi się to bo generuje więcej kabli w domu niż to akceptowalne (dla mojej żony).
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    Sam Sung
    Level 32  
    Pawel2420 wrote:
    DLNA w zasadzie nie uwzględnia strumieniowania w tam sensie jak napisałeś. Można jedynie udostępnić jakiś plik o skończonej długości.
    Nie jest to prawdą, specyfikacja DLNA jak najbardziej przewiduje udostępnianie również live broadcast-u.
    Natomiast nie wiem jak wygląda wsparcie w gotowych programach. Być może go nie mają.

Generalnie to co napisałeś jest wykonalne, ale tak jak napisał kol. pandy - najprawdopodobniej nie istnieje gotowy software (nawet ze znalezieniem fajnego opensource'owego stacka UPnP/DLNA jest problem), ale gdyby nawet był, to sukces nie jest gwarantowany z uwagi na zastosowanie sieci WiFi.

"Dekodowanie" DVB najprawdopodobniej nie jest potrzebne, gdyż leci tam po prostu MPEG-TS z H264. Telewizor umie ten sygnał odbierać prosto z anteny, więc powinien go umieć odtwarzać też z sieci po DLNA (chociaż jest też możliwość, że TV ma jakieś sztuczne ograniczenia, więc trzebaby się upewnić, co on obsługuje w kontekście DLNA).
    Potrzebna byłaby więc karta DVB dająca dostęp do strumienia TS (np. z chipsetem B2C2 FlexCop) i współpracujący z nią serwer DLNA, który by dane z karty po prostu wysyłał w sieć bez żadnej obróbki (filtrowanie pidów programu załatwi tuner w karcie). Wymagania sprzętowe są więc minimalne. Niestety, problem tkwi w całej tej otoczce UPnP/DLNA - nie znam gotowego softu, który by to zapewnił. Nie jest to prosta w implementacji technologia, więc może jednak łatwiej będzie przeprowadzić kabel antenowy gdzieś w listwie przypodłogowej? ;)
    ghost666
    Translator, editor
    Listwa przypodłogowa jest do przebolenia, ale oprócz przeciągnięcia kabla horyzontalnie muszę zrobić to jeszcze wertykalnie, a to już jest większy problem, zważając na fakt że schody nie dotykają żadnej ściany. A pokój z TV jest nawet z oknem, ale oknem od najmniej wystawionej na sygnał DVB-T strony...

Cóż, nadal czekam na sugestie jak to zgrać :). Może ktoś coś wie.
    User removed account
    User removed account  
    ghost666
    Translator, editor
    Ale to nie jest temat o chowaniu kabli. Do TV mam podłączony tylko prąd. W tył jest wetknięty pendrive, na którym są filmy (planuje to przenieść na komputer i udostępniać po DLNA). Dodatkowo dojdzie router WiFi a telewizorem, podpięty pod ethernetowe gniazdko w TV, więc ilość kabli się nie zmieni - tylko zasilanie.
    User removed account
    User removed account  
    scalak77
    Level 13  
    Jeśli nawet udało by się przesłać przez DLNA strumień 1 kanału to jakby wyglądała zmienia kanału, nie wspominając że film może być nadawany w DD 5.1 a reklama w Stereo, format DLNA przewiduje przesył w czasie rzeczywistym ale bez zmian dźwięku czy formatu obrazu w strumieniu nagle podczas przesyłu. Strumień audio możesz wybrać w trakcje oglądania na inny, ale skąd TV ma wiedzieć że będzie reklama i zmiana formatu audio?
    Na obecną chwilę nie ma gotowego rozwiązania.

Z tego co wiem samo oprogramowanie DLNA ma możliwość wyboru formatu wyjściowego dla danego TV ale trzeba by było rozwiązać problem z zapisem do pliku który byłby widoczny w oprogramowaniu DLNA.

Jeśli budujesz serwer DLNA to miej na uwadze że TV przyjmie tylko DD 5.1 i niektóre model DTS 2.0, wszelkie inne formaty audio nie są dekodowane do Stereo tylko pokaże się informacja że audio nie jest obsługiwane. Sam mam TV od LG z serii xx375s (te z SAT i slotem na karty od płatnych TV SAT). Więc przy konfigurowaniu serwera DLNA ustaw sobie że ma on przekodowywać audio do formatu obsługiwanego przez TV.
    ghost666
    Translator, editor
    scalak77 wrote:
    Jeśli nawet udało by się przesłać przez DLNA strumień 1 kanału to jakby wyglądała zmienia kanału, nie wspominając że film może być nadawany w DD 5.1 (...)

Poprzez VLC lub sesję SSH z dowolnego urządzenia przenośnego.

Co do reszty zastrzeżeń to dziękuję za uwagi. Chyba odpuszczę sobie taki system, skoro to tak ułomne rozwiązanie.
  • Helpful post
    Bielak_solid
    Level 14  
    Co do strumieniowania DVB-T(S) mogę podrzucić kilka swoich obserwacji:

- istnieje bardzo fajne oprogramowanie UPnP MediaServer a mianowicie MediaTomb, potrafi on także strumieniować live streams o ile dobrze pamiętam,

- jeśli chodzi o WiFi to możesz mieć problem z przepustowością łącza - przy kanałach HD (DVB-S) bitrate jest bardzo duży

- odtwarzanie DVB-S na TV może stwarzać problemy ze względu na znacznie większy bitrate niż w przypadku DVB-T

- w Polsce w DVB-T stosuje się codec video h264, z którym nie powinno być problemu, daje dobrą kompresję przy niezłej jakości

- sporo sprzętu potrafi się przełączać między poszczególnymi ścieżkami w strumieniu (kanały na różnych pidach) więc oprócz ścieżek audio, video wystarczy strumieniować przynajmniej tablice PAT/PMT. TV powinien znaleźć automatycznie wszystkie dostępne kanały i umożliwić przełączanie się między nimi. Strumieniowanie całego transpondera DVB-S na WiFi to raczej nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście można rozbić taki strumień na podstrumienie z podmienionymi PAT/PMT zawierające jeden kanał i wówczas w kliencie DLNA/UPnP wybierać tylko plik odpowiadający danemu kanałowi. To samo dotyczy ścieżek audio (MPEG/DD/DD+)
    ghost666
    Translator, editor
    Bielak_solid wrote:
    Co do strumieniowania DVB-T(S) mogę podrzucić kilka swoich obserwacji:

- istnieje bardzo fajne oprogramowanie UPnP MediaServer a mianowicie MediaTomb, potrafi on także strumieniować live streams o ile dobrze pamiętam,

- jeśli chodzi o WiFi to możesz mieć problem z przepustowością łącza - przy kanałach HD (DVB-S) bitrate jest bardzo duży

- odtwarzanie DVB-S na TV może stwarzać problemy ze względu na znacznie większy bitrate niż w przypadku DVB-T

- w Polsce w DVB-T stosuje się codec video h264, z którym nie powinno być problemu, daje dobrą kompresję przy niezłej jakości

- sporo sprzętu potrafi się przełączać między poszczególnymi ścieżkami w strumieniu (kanały na różnych pidach) więc oprócz ścieżek audio, video wystarczy strumieniować przynajmniej tablice PAT/PMT. TV powinien znaleźć automatycznie wszystkie dostępne kanały i umożliwić przełączanie się między nimi. Strumieniowanie całego transpondera DVB-S na WiFi to raczej nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście można rozbić taki strumień na podstrumienie z podmienionymi PAT/PMT zawierające jeden kanał i wówczas w kliencie DLNA/UPnP wybierać tylko plik odpowiadający danemu kanałowi. To samo dotyczy ścieżek audio (MPEG/DD/DD+)

MediaTomb wydaje się być bardzo fajny i nie potrzebujący zbyt wiele zasobów. Cieszy mnie to bo może uda mi się wykorzystać jakąś starszą maszynę z moich do tego.

Co do prędkości transmisji to bym się o to nie obawiał chyba aż tak... WiFi pracuje z prędkością ~100mbit, więc nie wiem jak wielki musiałby być bitrate strumienia żeby to skutecznie przytykał...

Bielak_solid, dzięki za pomysły. Postaram się postawić serwerek korzystając z MediaTomb i na razie przestrumieniować zapisany plik mpeg, a potem dodam funkcjonalność DVB-T. Mogę liczyć na Twoją pomoc?
    ghost666
    Translator, editor
    User removed account
    User removed account  
    Bielak_solid
    Level 14  
    ghost666 wrote:
    Bielak_solid, dzięki za pomysły. Postaram się postawić serwerek korzystając z MediaTomb i na razie przestrumieniować zapisany plik mpeg, a potem dodam funkcjonalność DVB-T. Mogę liczyć na Twoją pomoc?

Jeśli tylko będę mógł to pomogę z chęcią.

Co do sprzętu to do strumieniowania strumieni bez transkodowania wystarczy celeron 400, powinien on również pozwolić na dynamiczną zmianę PAT (jeśli chcemy strumieniować jeden kanał).

VLC przy użyciu MediaTomb staje się zbędny gdyż MediaTomb sam potrafi strumieniować media.
    romulus73
    Level 27  
    Witam,
    kolego co do dlna domyślam się że to LG.
    Praktyka jest taka, zwykły router 802.11g daje radę przesłać plik w wielkości do 14gigabajtów mam tu na myśli film 1,5h w wersji .sbs 3D lub .mkv, a jest to mały rozmiar pliku (filmu kiepskiej jakości dla tych co oglądaj divx na starych LCD) próbowałem wysłać plik 24Gb ale router umarł, zakupiłem tp-linga w standardzie N i w tym wypadku wysyłam spokojnie filmy wielkości 40Gb.
    Dla dlna polecam plex serwer lub nero media.

@pandy kolego fizycznie zwykły routerek uzyskuje 35Mbps
    User removed account
    User removed account  
    ghost666
    Translator, editor
    romulus73 wrote:
    Witam,
    kolego co do dlna domyślam się że to LG.
    Praktyka jest taka, zwykły router 802.11g daje radę przesłać plik w wielkości do 14gigabajtów mam tu na myśli film 1,5h w wersji .sbs 3D lub .mkv, a jest to mały rozmiar pliku (filmu kiepskiej jakości dla tych co oglądaj divx na starych LCD) próbowałem wysłać plik 24Gb ale router umarł, zakupiłem tp-linga w standardzie N i w tym wypadku wysyłam spokojnie filmy wielkości 40Gb.
    Dla dlna polecam plex serwer lub nero media.

@pandy kolego fizycznie zwykły routerek uzyskuje 35Mbps

Czy ten polecany przez Ciebie soft umie strumieniować dane z karty DVB-T?
    romulus73
    Level 27  
    Z karty nie sprawdzałem,nie bardzo widzę sens skoro TV obsługuje DVB-S i T. Ale nawet połączenie telefonu z TV śle na ten drugi obraz przez DLNA, po sparowaniu przez SMART SHARE w TV dostałem monit aby obraz słać przez Windows Media Center jeżeli chodzi o przekaż internetowy ale z tego nie korzystam bo TV ma własna przeglądarkę.
    A ten soft to daje LG do TV. Kliknij na stronie LG swój TV i pobierz do niego pliki.
    Ja ślę tylko filmy 3D bo nie chce mi się latać z HDD z resztą ten służy do nagrywania audycji z TV.
    Co do prędkości Jeżeli obraz jest w 720p (chyba że mnie coś ominęło i zaczęto nadawać w 1080p) to wystarcza transfer 15Mbps mogę się mylić, jak wspomniałem wcześnie router nie daje rady z obrazem w 1080p w 3D. Jeżeli nie ślesz i nie będziesz słał w takiej rozdziałce to starczy Ci byle router.
    ghost666
    Translator, editor
    romulus73 wrote:
    Z karty nie sprawdzałem,nie bardzo widzę sens skoro TV obsługuje DVB-S i T. Ale nawet połączenie telefonu z TV śle na ten drugi obraz przez DLNA, po sparowaniu przez SMART SHARE w TV dostałem monit aby obraz słać przez Windows Media Center jeżeli chodzi o przekaż internetowy ale z tego nie korzystam bo TV ma własna przeglądarkę.
    A ten soft to daje LG do TV. Kliknij na stronie LG swój TV i pobierz do niego pliki.
    Ja ślę tylko filmy 3D bo nie chce mi się latać z HDD z resztą ten służy do nagrywania audycji z TV.
    Co do prędkości Jeżeli obraz jest w 720p (chyba że mnie coś ominęło i zaczęto nadawać w 1080p) to wystarcza transfer 15Mbps mogę się mylić, jak wspomniałem wcześnie router nie daje rady z obrazem w 1080p w 3D. Jeżeli nie ślesz i nie będziesz słał w takiej rozdziałce to starczy Ci byle router.

No ale anteny DVB-T nie podłączę bezpośrednio do routera, co nie? To jak mam przestrumieniować sygnał? wydaje mi się że muszę zdekodować go na komputerze i strumieniować w takiej formie...
    arcade_
    Level 10  
    A jak ty to widzisz miec podpiete TV+router i router+PC czy TV+router karta WiFi+PC ,bo ten drugi sposób odpada będzie ci sygnał rwało chyba ze bardzo dobrze masz opanowane ustawianie sieci WiFi manualnie i nie mieszkasz w blokowisku.
    Nie widze tego tak jak kolega wyzej będziesz latał i przezucał kanały na PC ?
    A DVB-T masz wbudowany więc po co ci strumieniować.
    WiFi daje rade nawet z 1080i ale nie zawsze w przypadku UPNP zwłaszcza pod Windows.
    wiktor_audax
    Level 12  
    Witam.
    Kolega wspomniał że telewizor ma podłączony do prądu...
    Po co WiFi, routery, problemy?
    Jak nie chce w domu więcej kabli to może:
    http://tinyurl.com/b76kb7l
    stosowałem to już kilka razy i bangla :)