Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmywarka Bosch SPV53M50EU - czy warto kupić?

krisus86 27 Sty 2013 15:09 29493 64
  • #31 27 Sty 2013 15:09
    krisus86
    Poziom 9  

O tym skróceniu programu też gdzieś czytałem i mam lekki metlik w głowie

• #32 27 Sty 2013 15:34
    kamel2000
    Poziom 8  

Tyle to było kilka lat temu. Teraz jak jest 65 to jest naprawdę dobrze.

Czyli jest bardzo ciepło w zmywarce :) a nie chłodno.

kamel2000 napisał:
    czy jest 45 czy 60 na wlocie nie ma to negatywnego wpływu na kondensację i suszenie.
    A suszenie przez wymiennik ciepła?

Można powiedzieć że wymiennikiem ciepła to jest cała zmywarka a nie jej jedna ścianka wymiennika.
    Metal chłodzi się szybciej i para wodna zawsze będzie kondensować się na ściankach a nie na naczyniach.
    Chłodniejszy wymiennik w jakimś procencie podniesie efektywność suszenie ale uchylenie drzwiczek i eliminacja pary wodnej podnosi tą efektywność o kilkaset procent :)
    Jeśli nie podchylamy to układ wystudza się nam kilkadziesiąt minut i wszystko też jest suche.

I nikt tu nie szuka problemów a raczej kompromisów...

• #33 27 Sty 2013 15:38
    Callahan
    Poziom 17  

Powiem tak:
    eco 50 to jest 50 stopni, a nie 45.
    Jesli wodę dostarczysz o wyższej temperaturze to i tak program eco trwa zasadniczo 2:50 i 1:25 z vario speed.
    W programie ekspresowym 45st 1/2h domywa wszystkie talerze, które zostały starte wilgotnym zmywakiem z resztek jedzenia. Nie domywa kubków z zaschniętym osadem po herbacie.
    Mam 3 osobową rodzinę i używamy wyłącznie zmywarki w trybie wcześniej opisanym.
    SPV53 różni się od spv43 obecnością programu 70st C.
    Na dłużej leżące(>2dni) naczynia masz program 12 minut zimna woda-żeby je odświeżyć (4L wody) żeby się nie zaśmierdziały.
    O 6L nic nie wiem-na jedno napełnienie zmywarka zużywa 4L.

• #34 27 Sty 2013 15:39
    movzx
    Poziom 39  

kamel2000 napisał:
    Tyle to było kilka lat temu. Teraz jak jest 65 to jest naprawdę dobrze.

Czyli jest bardzo ciepło w zmywarce :) a nie chłodno.

kamel2000 napisał:
    czy jest 45 czy 60 na wlocie nie ma to negatywnego wpływu na kondensację i suszenie.
    A suszenie przez wymiennik ciepła?
    Kolego, cytuj jakoś po ludzku bo można zgłupieć ;)
    Ja nie szukam problemów, tylko wskazuję pytającemu z jakimi konsekwencjami musi się liczyć jeśli kupi model z danym rozwiązaniem i/lub będzie tak czy inaczej użytkował.
    Wolę nie wołać od razu "Będzie pan zadowolony!". W końcu nikt tutaj nie odpowiada potem za swoje słowa, ale jakoś tak głupio decydować za kogoś czy chce iść na ten kompromis czy nie.

Callahan napisał:
    Powiem tak:
    To ja powiem inaczej: nieprawda.
    To do ilu dokładnie stopni grzeje zmywarka w danym programie to słodka tajemnica producenta. Wynika to z bardzo wielu czynników, a nikt nie będzie zmieniał nazwy programu z tego powodu.

No i chyba warto wyraźnie powiedzieć/przypomnieć, że deklarowane zużycie wody, klasa mycia i energetyczna dotyczą tylko jednego programu.
    W pozostałych może być już zupełnie inaczej (zwykle sporo większe zużycie).

• #35 27 Sty 2013 16:07
    krisus86
    Poziom 9  

Analizując Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że program eco 50 stopni trwa te 3 godziny, to nawet jeżeli ulegnie niewielkiemu skróceniu do 2,5 godziny to się nic wielkiego nie stanie tak mi się wydaje. Pozatym uważam, że lepiej byłoby ustawić na zaworze temperaturę wyższą o 5 stopni niż ta ustawiana w zmywarce. Woda która wpłynie do zimnej zmywarki i tak ulegnie ostudzeniu o te kilka stopni- tak uważam. W przypadku składania naczyń z 2 dni oczywiście zapewne pasowałoby puścić mycie wstępne na te 4 litry i tego nie kwestionuję. Czas mycia wstępnego i zasadniczego mnie nie interesuje. W domu nie ma nocnych marków którzy potrzebują mieć czyste naczynia "na już" bo żerują w nocy :). Jednak mam pytanie do użytownika- szczególnie tego boscha. Czy w tym modelu jest możliwość włączenia programu mycia wstępnego i następnie mycia zasadniczego w programie eco 50? Czy te programy nie wykluczają się wzajemnie. Pytam bo w przypadku mojej pralki ( whirlpool ) po załączeniu prania wstępnego nie ma możliwości prania zasadniczego w programie eco. Jak to jest w przypadu zmywarki?

• #36 27 Sty 2013 16:14
    Callahan
    Poziom 17  

Nie ma czegoś takie jak zmywanie wstępne w obrębie programu. Eco 50 może trwać fabryczne 2:50 lub 1:25 z vario speed. Nikt nie włącza zmywarki z funkcją vario speed bez jej aktywacji - przecież ta funkcja kosztuje ok 150zł.
    Zmywanie wstępne to program 12 minut zimną wodą-odrębny.
    Zobaczysz sam - nie będziesz potrzebował zmywania wstępnego zimną wodą. Dwa razy z tego skorzystałem przez rok.

• #37 27 Sty 2013 16:15
    movzx
    Poziom 39  

krisus86 napisał:
    W przypadku składania naczyń z 2 dni
    Ciągle nie mogę pojąć jak chcesz tego dokonać, skoro zmywasz teraz 3 razy dziennie :)
    krisus86 napisał:
    Czy w tym modelu jest możliwość włączenia programu mycia wstępnego i następnie mycia zasadniczego w programie eco 50?
    Najpierw włączasz jeden program a potem drugi. Nie ma tak dobrze że sobie programujesz kolejkę :)
    Callahan napisał:
    Nikt nie włącza zmywarki z funkcją vario speed bez jej aktywacji
    I znowu "będzie pan zadowolony" :D Jakby nikt nie włączał "bez" to funkcja byłaby wbudowana na stałe w program.
    A dlaczego tak nie jest - to może warto tylko napomknąć ile więcej prądu i wody zużyje zmywarka z włączonym VarioSpeed.

• #38 27 Sty 2013 16:19
    Callahan
    Poziom 17  

[quote="movzx"]

kamel2000 napisał:

Callahan napisał:
    Powiem tak:
    To ja powiem inaczej: nieprawda.
    To do ilu dokładnie stopni grzeje zmywarka w danym programie to słodka tajemnica producenta. Wynika to z bardzo wielu czynników, a nikt nie będzie zmieniał nazwy programu z tego powodu.

Nie masz racji, nie ma słodkich tajemnic. 50 to 50, chyba,że włączysz dodatkowe suszenie (+5st C) i nie wciskaj teorii spiskowych
    Można nie uzywać funkcji vario speed-ale po co za nią płacić? To jest dodatek dlatego nie wystepuje w kazdym modelu, na marketiungu się nie znasz?

• #39 27 Sty 2013 16:21
    movzx
    Poziom 39  

Callahan napisał:
    Nie masz racji, nie ma słodkich tajemnic. 50 to 50, chyba,że włączysz dodatkowe suszenie (+5st C) i nie wciskaj teorii spiskowych
    To nie jest teoria, tym bardziej spiskowa - po prostu wiem że jest inaczej :)

Callahan napisał:
    To jest dodatek dlatego nie wystepuje w kazdym modelu, na marketiungu się nie znasz?
    Autor tematu podkreśla że zależy mu na oszczędności wody i energii. A jak sobie włączy variospeed to zdziwi się że ma zużycie większe niż w deklaracji.

• #40 27 Sty 2013 16:22
    krisus86
    Poziom 9  

Zmywam 3 razy dziennie po kilka talerzy, sztućców i kubków. Do zmywarki wchodzi podobno 9 kompletów naczyń. Jakoś znając domowe realia nie wyobrażam sobie tego, że uskładam tego tyle wciągu jednego dnia. Dlatego trzymam się opcji uruchamiania zmywarki raz na 2 dni. Pozatym trzymam się ogólnie przyjętej opinii, że mycie na pełnym załadunku jest bardziej ekonomiczne niż na 1/2 załadunku.

• #41 27 Sty 2013 16:24
    Callahan
    Poziom 17  

movzx napisał:
    Callahan napisał:
    To nie jest teoria, tym bardziej spiskowa - po prostu wiem że jest inaczej :)

Na przestrzeni lat-gdy popatrzysz na zmywarki temperatury się zmieniają.
    Po prostu wiesz, czyli tak sobie załozyłeś po prostu.
    50 to 50 w przypadku urządzeń B/S/H.
    Autor niech nie kupuje urzadzenia z vario speed o ile nie chce tego używać, przepłaci te oszczedności założone.

• #42 27 Sty 2013 16:27
    movzx
    Poziom 39  

krisus86 napisał:
    Zmywam 3 razy dziennie po kilka talerzy, sztućców i kubków. Do zmywarki wchodzi podobno 9 kompletów naczyń.
    Gary drogi kolego, gary! :D Ręcznie umyjesz?
    Bo norma załadunku wedle której podaje się pojemność, z jakiegoś osobliwego powodu nie przewiduje mycia garnków w zmywarce - a można nimi załadować całą "czterdziestkę piątkę" bez żadnego problemu.
    Ja też byłem na radosnym etapie liczenia ileż to upchnę do zmywary i ileż oszczędzę, dlatego rozumiem twój entuzjazm i uprzedzam po raz kolejny że życie zweryfikuje.

Callahan napisał:
    Nie założyłem, wiem.
    A zmywarki z variospeed mają też lepszą i cichszą pompę, więc dopłata może być korzystna bez korzystania z samej funkcji.

• #43 27 Sty 2013 16:28
    krisus86
    Poziom 9  

Chyba się nie rozumiemy. Odpowiedz prosto, a nie ogólnikami typu "50 to 50". W czym zaszkodzi mi jak puszczę do zmywarki wodę o temp. 55 czy 60 stopni a mam nastawiony program na 50 stopni? Bo wg mnie w niczym.

• #44 27 Sty 2013 16:31
    Callahan
    Poziom 17  

movzx napisał:
    krisus86 napisał:
    Zmywam 3 razy dziennie po kilka talerzy, sztućców i kubków. Do zmywarki wchodzi podobno 9 kompletów naczyń.
    Gary drogi kolego, gary! :D Ręcznie umyjesz?
    Bo norma załadunku wedle której podaje się pojemność, z jakiegoś osobliwego powodu nie przewiduje mycia garnków w zmywarce - a można nimi załadować całą "czterdziestkę piątkę" bez żadnego problemu.
    Ja też byłem na radosnym etapie liczenia ileż to upchnę do zmywary i ileż oszczędzę, dlatego rozumiem twój entuzjazm i uprzedzam po raz kolejny że życie zweryfikuje.

Callahan napisał:
    Nie założyłem, wiem.
    A zmywarki z variospeed mają też lepszą i cichszą pompę, więc dopłata może być korzystna bez korzystania z samej funkcji.

Cichszą, lepszą pompę??? Co ty człowieku za bzdety wypisujesz??? w zmywarkach wąskich masz pompoogrzewacz 651956-z vario speed i bez tego.
    Odpocznij kolego.

• #45 27 Sty 2013 16:36
    krisus86
    Poziom 9  

A ileż tych garów będzie? jeden czy 2 dziennie? Pozatym gdzieś czytałem że zmywarka nie domywa tak dobrze garnków i raczej nastawiam się na to, że będą myte ręcznie.

• #46 27 Sty 2013 16:39
    Callahan
    Poziom 17  

krisus86 napisał:
    A ileż tych garów będzie? jeden czy 2 dziennie? Pozatym gdzieś czytałem że zmywarka nie domywa tak dobrze garnków i raczej nastawiam się na to, że będą myte ręcznie.

Nie wiem jakie te zmywarki,ale zmywarki bsh domywają i garnki i talerze. Nie wiem gdzie tych bzdur usłyszeliście.

Jak jest woda o twardości 0 (np po stacji uzdat.) to może nie domywać garnków ze stali nierdzewnej. Wszystko.

• #47 27 Sty 2013 16:42
    movzx
    Poziom 39  

Callahan napisał:
    Cichszą, lepszą pompę???
    A do reszty moich wypowiedzi odniesiesz się, czy będziesz rzucał numerami? :)
    krisus86 napisał:
    zmywarka nie domywa tak dobrze garnków i raczej nastawiam się na to, że będą myte ręcznie.
    Szybko wpadniesz na to jaki jest "sens" mycia czegokolwiek ręcznie mając zmywarkę na podorędziu.

• #48 27 Sty 2013 16:45
    Callahan
    Poziom 17  

movzx napisał:
    Callahan napisał:
    Cichszą, lepszą pompę???
    A do reszty mojej wypowiedzi odniesiesz się, czy będziesz rzucał numerami? :)

Nie pisz, że pompy z vario speed i bez są różne, bo nie są. To te same pompoogrzewacze. Maja jeden nr ori i to te same urządzenia fizycznie. Wprowadzasz człowieka w błąd nieprawdziwe uzasadniając zakup.
    Mam zmywarki, heh, codziennie na podorędziu, i wiem jak myją.

• #49 27 Sty 2013 16:45
    movzx
    Poziom 39  

Callahan napisał:
    Nie pisz, że pompy z vario speed i bez są różne, bo nie są. To te same pompoogrzewacze. Maja jeden nr ori i to te same urządzenia fizycznie. Wprowadzasz człowieka w błąd nieprawdziwe uzasadniając zakup.
    Ponowię więc pytanie - czy nadal twierdzisz że program "eco 50" ma temperaturę równo 50 i czy nie jest to wprowadzanie człowieka w błąd?
    Czy twierdzenie że funkcja variospeed nie wpływa na oszczędność wody i energii (a na tym zależy autorowi tematu) nie jest wprowadzaniem w błąd?
    Nie szastaj frazesami bo jak widzisz sam mijasz się z prawdą dość mocno.

• #50 27 Sty 2013 16:47
    Callahan
    Poziom 17  

W granicach błędu,program eco50 ma 50st C w trakcie mycia i w fazie płukania z nabłyszczaniem 65st C.
    Program szybko 45st C: zmywanie 45st C, płukanie 55st C.
    Opisano w instrukcji str 21,22.
    Funkcja vario speed podnosi zuzycie wody i energii-napisano w instrukcji obsługi.
    Dlatego niech jej nie kupuje.

Ps.: Ta zmywarka ma funkcję pracy z ciepłą wodą-można to ustawić, parametr A w menu użytkownika.
    Na dodatek ma zużyć w programie eco w czasie 185min(czyli bez vario) 6 litrów wody na całe mycie. I ma dwa wymienniki :-)

• #51 27 Sty 2013 17:27
    krisus86
    Poziom 9  

Nie wiem, o co wy się kłócicie. Na stronie producenta pisze, że ta zmywarka ma program Turbospeed 20 minut, a jako funkcję dodatkową VarioSpeed. Wynika z tego, że nic nie muszę dokupywać. A jeżeli funcja VarioSpeed ma zwiększyć zużycie energii i wody ( a wydaje mi się że tak będzie) tylko po to żeby skrócić czas mycia to mnie to nie interesuje. Jak już wczesniej wspomniałem- zmywarka będzie chodzić w nocy- godzina krócej czy dłużej nie gra roli- ma być oszczędna na tyle żeby jednocześnie dobrze zmywała.

Dodano po 14 [minuty]:

Przepraszam- z funkcji dodatkowych w szczegółowej specyfikacji technicznej jest wymieniona tylko połowa załadunku, a więc nie ma VarioSpeed. Uważam, że taka funkcja nie byłaby mi i tak do niczego potrzebna.

• #52 27 Sty 2013 18:04
    Callahan
    Poziom 17  

Być może to już offtopic,ale ta zmywarka na bank ma vario speed, a w tym publicznym opisie jest błąd. Ma poza tym strefę intensywną.

• #53 28 Sty 2013 13:45
    krisus86
    Poziom 9  

Być może masz i rację. Ja już nie wiem. Na stronie boscha w ogólnym opisie produktu pisze: 3 funkcje dodatkowe: Strefa Intensywna, VarioSpeed Plus, HalfLoad, po czym w szczegółowej specyfikacji technicznej pisze: Funkcje dodatkowe - połowa załadunku. Trochę jest to namieszane, że wkońcu człowiek nie wie. Poniżej link do strony:
    http://www.bosch-home.pl/produkty/zmywarki/zm...ni-zintegrowane/SPV53M50EU.html?source=browse
    Widziałem dziś w sklepie tabletki do zmywarki po nieco ponad 30 groszy za sztukę firmy "Claro" 3 w 1. Jeżeli ktoś tym myje to również proszę o opinię czy się sprawdzają. Wogóle to jestem ciekaw co jest lepsze- tabletki "wszystko w jednym" czy oddzielnie sól i tabletki. Bo nad nabłyszczaczem sie zastanawiam czy używać tak jak pisałem to na początku tego forum. Obawiam się, że nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie. Może napiszę teraz coś głupiego i uczestnicy tego forum mnie wyśmieją ale poruszę ten temat. Gdzieś przeczytałem, że zamiast nabłyszczacza do zmywarki można w jego miejsce nalać odrobinę octu lub spirytusu ;). Podobno mają podobne właściwości jak nabłyszczacz tyle że nie są szkodliwe. Ktoś tego próbował? Czytałem również, że jako jeden ze sposobów czyszczenia zmywarki jest właśnie nalanie octu i puszczenie zmywarki bez załadunku. Dlatego zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Ocet ma właściwości rozpuszczania kamienia i zastaniam się czy dłuższe jego używanie nie spowodowałoby uszkodzenia zmywarki, a tego bym przecież nie chciał. Może to co napisałem jest da Was głupie ale jestem ciekaw opinii bo ogólnie mało znalazłem na ten temat w internecie.

• #54 08 Lut 2013 21:06
    krisus86
    Poziom 9  

Callahan napisał:
    Nie ma czegoś takie jak zmywanie wstępne w obrębie programu. Eco 50 może trwać fabryczne 2:50 lub 1:25 z vario speed. Nikt nie włącza zmywarki z funkcją vario speed bez jej aktywacji - przecież ta funkcja kosztuje ok 150zł.
    Zmywanie wstępne to program 12 minut zimną wodą-odrębny.
    Zobaczysz sam - nie będziesz potrzebował zmywania wstępnego zimną wodą. Dwa razy z tego skorzystałem przez rok.

Zmywarka już zakupiona w dość atrakcyjnej cenie bo za 1633 zł w sklepie internetowym neonet.pl i trafiłem na promocję bezpłatny transport kurierem do domu. W innych sklepach model ten kosztuje 1700 - 2000 zł i trzeba jeszcze doliczyć koszty transportu. Czas realizacji zamówienia miał trwać 2 tygodnie, a trwał dokładnie tydzień, więc jestem mile zaskoczony. Dodatkowo w ramach promocji firma Bosch dała zapas tabletek na miesiąc zmywania.
    Zacytowałem wypowiedź użytkownika "Callahan" ponieważ zawiera ona błąd. W instrukcji obsługi pisze, że w przebieg programu Eco 50 i Intensywny wchodzi zmywanie wstępne, więc nie jest to odrębny program i od początku o to mi chodziło żeby nie był. To taka uwaga a propo programu "zmywanie wstepne".
    Jeżeli chodzi o ciepłą wodę to tak jak prawie od początku wiedziałem zmywarka ta ma możliwość jej podłączenia i jest to uzasadnione jeżeli cytuję: "woda pochodzi z energetycznie korzystnego podłączenia np. do kolektorów słonecznych. Dzięki temu oszczędzana jest energia i czas. Nie zaleca się podłączenia ciepłej wody pochodzacej z bojlera elektrycznego". Temperatura wody od 40 do 60 stopni po ustawieniu, że będzie dostarczana ciepła woda do zmywarki. Teraz czeka mnie montaż zmywarki. Odezwę się za jakiś czas jakie są efekty.

• #55 08 Lut 2013 22:48
    movzx
    Poziom 39  

krisus86 napisał:
    Zacytowałem wypowiedź użytkownika "Callahan" ponieważ zawiera ona błąd. W instrukcji obsługi pisze, że w przebieg programu Eco 50 i Intensywny wchodzi zmywanie wstępne, więc nie jest to odrębny program i od początku o to mi chodziło żeby nie był.
    Wezmę tu stronę kolegi Callahan - przez myśl by mi nie przeszło żeby integralną część programu (mycie wstępne) nazywać "programem mycia wstępnego".
    Twoja niewiedza w temacie zmywarek nie oznacza że inni piszą źle.

• #56 08 Lut 2013 23:49
    Callahan
    Poziom 17  

Jeśli uda Ci się napompować wymiennik octem to na pewno pomoże, ale jeśli nie to wsadź pomiędzy bajki te sposoby z octem. Bzdura. Zmywarka za wymiennikiem się nie za kamieni, co najwyżej zatłuści po 5 latach używania najniższych temperatur, ale pierwsze użycie max temp sprawę załatwia. Także bajki mamy.

I nie wyobrażam sobie używać naczyć płukanym octem, smród niesamowity albo innym tłuszczem Zrobisz tak raz i biegiem pogonisz do shopu po nabłyszczacz i będziesz główkował jak wylać ocet z zasobnika nabłyszczacza.
    Na dodatek serwis z automatu odrzuci Ci gwarancję jak zobaczy coś takiego w zasobniku.
    I na koniec: przez pół roku od daty zakupu istnieje coś takiego w bsh jak instruktaż, bezpłatna wizyta technika.

• #57 10 Lut 2013 15:38
    krisus86
    Poziom 9  

Wezmę tu stronę kolegi Callahan - przez myśl by mi nie przeszło żeby integralną część programu (mycie wstępne) nazywać "programem mycia wstępnego".
    Twoja niewiedza w temacie zmywarek nie oznacza że inni piszą źle.[/quote]

A czyż nie o to mi chodziło? Może mnie nie zrozumiałeś? Przecież na panelu zmywarki nie mam osobnego przycisku żeby włączyć dodatkowo program wstępny jako odrębny. Mycie wstępne zgodnie z instrukcją stanowi między innymi część całego cyklu w ramach programu np. ECO 50. I o to mi od początku chodziło. Pytałem o to dlatego, że w mojej pralce jeżeli chcę włączyć program ECO to nie mogę włączyć programu prania wstępnego- który jest pod osobnym przyciskiem. I oto mi od początku chodziło bo przecież o tym pisałem w forum więc moja sugestia jest taka że to raczej ty i użytownik Callahan nie zrozumieliście o co mi chodzi.
    Z octem to ta zapytałem z ciekawości. Nie zamierzam stosować.

Mam teraz za to inny problem. W szczegółowej specyfikacji technicznej pisze, że do zmywarki można puścić wodę ciepłą o temp. max 60 stopni. I w sklepie też mnie zapewniano że jest to zmywarka, do której można podłaczyć ciepła wodę. Również w mailu od boscha tak mi odpowiedziano. Tymczasem teraz wykonuje ustawienia parametrów tej zmywarki i szukam żeby ustawić parametr "A" na ustawienie 01 ( ciepła woda ) i stwierdzam z rozczarowaniem, że go nie ma. Pomóżcie. Czy to oznacza, że ktoś się pomylił lub wprowadził mnie w błąd i nie można podłączyć ciepłej wody? W odpowiedzi zwrotnej pracownik boscha napisał mi że nic się nie ustawia a wodę można podłączyć ciepła. W instrukcji pisze że się ustawia- a w zmywarce nie ma tego parametru. Więc o co chodzi?

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

Chyba już wiem o co chodzi z tą ciepłą wodą. W instrukcji obsługi pisze, ze moja zmywarka preferuje wodę zimną, a jeżeli woda ma być ciepła to tylko do 60 stopni. I to by się zgadzało z tym co mi pracownik boscha napisał w mailu. Tylko niektóre modele boscha mają możliwość zdefiniowania zasilania ciepłą wodą- te z serii SMS, SMI i SMV- tak pisze na poniższej stronie internetowej:
    http://mojazmywarka.pl/?p=266
    Czyli moja SPV nie ma możliwości zdefiniowania podłączanej wody, co nie oznacza że nie mogę jej podłączyć. bo poisaliście ze SPV-ce mozna zafundować ciepłą wode. I to by się wszystko zgadzało. Jeżeli się mylę to dajcie znać. Kupiłem już zawór mieszający z nastawą temperatury wyjściowej na zmywarkę w zakresie 35 - 60 stopni i będę zapodawał zmywarce ciepłą wodę tak na około 50 stopni.

• #58 11 Mar 2013 16:09
    krisus86
    Poziom 9  

Pierwsze mycia w zmywarce za mną. Ustawiłem wszystko zgodnie z instrukcją. Jestem mega zadowolony z efektów mycia. Narazie używam tabletek "Finish all in one" dołączonych jako gratis do zakupu zmywarki, które dobrze zmywają do twardości wody 21 dH. U mnie jest w okolicach 13 - 15 dH więc nie muszę stosować dodatkowo soli do zmiękczania wody. Wszystko czyściutkie i suche bez zacieków. Dokupiłem już całe następne opakowanie tabletek Finish po 50 groszy za sztukę. Obawiałem się, że pierwsze mycie to będzie porażka, ale się pomyliłem. Muszę stwierdzić, że opłacało się kupić tą zmywarkę i szkoda, że nie było jej w domu wcześniej. Tak jak pisałem o moich planach tak je stosuje w rzeczywistości i się sprawdza- używam zmywarki średnio co 3 do 4 dni zanim ją zapełnię. Nie pcham do niej garnków i patelni, bo rozsądniej jest je umyć ręcznie niż zawalić cały dolny kosz dwoma dużymi garnkami i włączać zmywarkę codziennie tracąc tabletki i energię. Nawet w prasie piszą, że to właściwe i rozsądne podejście. Ja myję tylko kubki, słoiki, sztućce i talerze, które przed włożeniem do zmywarki wycieram mokrą gąbką aby usunąć większość resztek jedzenia i żeby nie miało się już co rozładać i śmierdzieć po 4 dniach od składania brudnych naczyń. Wypraktykowałem, że to jest dobre rozwiązanie. Polecam niezdecydowanym, którzy będą czytać to forum, że zakup zmywarki to dobre rozwiązanie. Stanowi ona wyraźne odciążenie od obowiązków domowych.

• #59 25 Mar 2013 19:12
    kris8888
    Poziom 28  

movzx napisał:
    A tak niskie zużycie polega na przechowywaniu tejże wody po myciu w zbiorniku. W twoim przypadku przez 2 dni. Smacznego.

Tak dla ścisłości woda jest przechowywana, ale z ostatniego płukania, a nie z mycia. I jest uzywana tylko do płukania wstępnmego w kolejnym cyklu. Tak przynajmniej podaje moja instrukcja , mam akurat Siemensa. Co nie zmienia faktu, że ta woda idealnie czysta nie jest i jeśli ma stać w płaszczu wodnym zmywarki przez kolejne 2 - 3 dni to pewnie potrafi już nieco "zakwitnąć".

Dlatego moim zdaniem takie zmywarki, które odzyskują wodę z ostatniego płukania do płukania wstępnego w kolejnym myciu to lepiej jednak używać praktycznie codziennie. Chociażby po to, żeby w płaszczu wodnym nie powstawały jakieś osady. A jeśli zmywarka ma zostać wyłączona na kilka dni lub dłuzej to warto już chyba przeprowadzić tą samą procedurę co przy deinstalacji (jest opisana w instrukcji) żeby spuścić wodę z płaszcza.

Ja mam akurat funkcję VarioSpeed i własnie mnie interesuje to o ile podwyższana jest temperatura mycia i o ile wzrasta zużycie wody po wybraniu tej funkcji. Czy ktoś może to już przetestował? Zalózmy, że VarioSpeed właczone razem z programem Eco50. Niestety instrukcja w tej kwestii milczy.

Aż się dziwię, że autor tematu jest w stanie z swoją nową zmywarką 45cm wytrzymać 3-4 dni bez zmywania i to przy 3-osobowej rodzinie. Ja mam zmywarke 60cm (4 osoby) i jest pełna praktycznie codziennie. Tylko, że myję równiez gary i patelnie, ręczne mycie jest moim zdaniem kompletnie bez sensu, jeśli jest dostępna zmywarka. I nie opłukuje niczego wstępnie pod bieżącą wodą (nawet instrukcja tego nie zaleca) bo to jest nieekonomiczne. Nie zdażyło mi się na razie, żeby coś z zmywarki było wyciagane niedomyte.
    Znajomi mają 45cm i przy 4 osobowej rodzinie zmywarkę muszą właczać dwa razy dziennie. Żałują teraz, że nie kupili 60cm.
    Ja nie testowałem na razie podłączenia do ciepłej wody, bo wodę mam jednak z wodociągu miejskiego i podgrzanie m3 nie jest u mnie aż takie tanie. Myślę, że ten przepływowy podgrzewacz w zmywarce jest i tak dość wydajny i w moim przypadku nie byłoby tu żadnych oszczedności.

• #60 26 Mar 2013 18:16
    krisus86
    Poziom 9  

Moim zdaniem nie masz się co dziwić, że myję co 3-4 dni bo przecież napisałem, że garnków i patelni nie myję w zmywarce bo uważam to za bezsensowne i nieekonomiczne. Patelnia i garnek zawalą mi cały dolny kosz i faktycznie musiałbym myć codziennie. A przecież zmywarka pobiera prąd (0,78 kwh na cykl w programie eco czyli jakieś 40 groszy przy obecnej cenie prądu) i do tego trzeba doliczyć tabletkę 50 groszy za sztukę i odrobinę wody czyli już robi się złotówka. Wolę za tą złotówkę mieć 2 tabletki w których umyję co 3-4 dni załadowaną na maksa zmywarkę talerzami, słoikami, sztućcami, kubkami itp. czyli duperelami z którymi naprawdę trzeba się bawić nad zlewem przy myciu ręcznym, a garnek i patelnię umyć sobie ręcznie. Przy codziennym myciu roczny koszt łatwo policzyć wyniesie 360 zł. Przy myciu co 3 dni wyjdzie około 120 zł. Różnica 240 zł rocznie czyli już po 7 latach mam zaoszczędzone na taką nową zmywarkę jak kupiłem zadając sobie tylko odrobinę tego trudu i poświęcając 5 minut dziennie na umycie garnka i patelni. Tak samo jeżeli chodzi o płukanie naczyń przed włożeniem do zmywarki. Przecież ja nic takiego nie pisałem. Pisałem, że przecieram talerze wilgotną gąbką żeby zrzucić z nich resztki jedzenia. Jeżeli masz inne zdanie to ok. każdy robi tak jak uważa, że jest najlepiej. Ja mam swoje zdanie i tego się trzymam. Rozmawiam ze znajomymi i robią podobnie. Uważam, że postępując w ten sposób uzyskam po części zakładane przed zakupem oszczedności w zużyciu wody. A zmywarka przecież nie jest zakupem jednorazowym. Po 10 latach i tak trzeba będzie kupić nową bo takie są dzisiaj realia.