Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LAP Samsung R510 - Wymiana ogniw w baterii, reset sterownika

28 Gru 2012 06:00 11064 12
  • Poziom 37  
    Witajcie.

Nigdy nie próbowałem naprawiać baterii, stąd moje podstawowe pytanie.
    Bateria od Samsunga R510. Ładuje się do 100%, laptop na niej działa z pół godziny.
    Windows informuje, że mam 'rozważyć wymianę baterii'.
    Wnioskuję, że wymiana ogniw powinna pomóc, ale wolę zapytać ekspertów czy reset sterownika będzie potrzebny. Sterownik, to M37512.

Pozdrawiam.

P.S. Ogniwa są produkcji Samsunga, 6 sztuk (Li-ion podaje bateryMon) o oznaczeniu 'ICR18650-22F'.
    Znalazłem ogniwa po 18,50. 6 sztuk wyjdzie z przesyłką 121, a nowa bateria na aukcji jest z przesyłka za 140.:) Gdzie tutaj sens naprawy?
  • Poziom 37  
    Widzę małe zaintersowanie moim 'przypadkiem'.;)
    W takim razie zapytam, czy można ogniwa Samsunga wymienić na inne i stracić na jakości.
    Lub inaczej: kup se PRL gotowca.;)

• Poziom 32  
    Każda bateria regenerowana z dobrymi ogniwami jest lepsza niż zamienniki bez rodowodu. Dlatego zawsze polecam regenerację. Nawet jeśli koszt ogniw jest zbliżony do ceny zamiennika to i tak warto. Samsungi 22P-F są bardzo dobre.
  • Poziom 37  
    Wiesławie, oryginały (te Samsunga) niestety wytrzymały tylko 2 i pół roku.
    A co powiesz na LG LGDB318650 2600mAh. Są po 8zł. Rozumiem, że nie warto, skoro są 3 razy tańsze od Samsunga. No chyba, że się mylę.

• Poziom 32  
    Nie ma oryginalnych ogniw LG o pojemności 2600 mAh, a jeszcze po 8 pln za ogniwo. To że samsungi wytrzymały 2 i pół roku, a pewnie zanim zrobiono z nich baterię leżały co najmniej pół roku czyli razem 3 lata to raczej normalne. Zamienniki wytrzymują od 3 do 6 miesięcy. Zatem wniosek sam się nasuwa.
  • Poziom 15  
    Witam. Ja ze swojej strony mogę napisać, że regeneracja baterii w Samsungu nawet nie wymaga resetowania sterownika.
    Kupiłem ogniwa o pojemności 2500 mAh. Bateria na szczęście jest mało klejona bo ma więcej zatrzasków więc nie było problemów z rozebraniem. Ogniwa pozgrzewałem tak jak w oryginale korzystając ze zgrzewarki własnej produkcji opisanej w innym temacie mojego autorstwa. Pozgrzewane ogniwa wymieniłem w baterii połączyłem z elektroniką zachowując kolejność od minusa przez odczepy do plusa. Założyłem baterię do laptopa podłączyłem ładowarkę i po kilku sekundach zainicjowało baterię rozpoczynając ładowanie. Dodam, że bateria po wymianie ogniw nie jest rozpoznawana przez laptopa mimo że jest naładowana. Dopiero ładowanie ją inicjuje. W pierwszej fazie wyświetlało, że bateria jest pusta i do pełnego naładowania zostało 22min. Zaznaczam, że ogniwa są fabrycznie naładowane.
    Pojemność baterii pokazywało taką jaką miała fabryczna czyli około 47000 mWh a procent zużycia 0%. Ucieszyłem się że już jest ok. Ale niestety po naładowaniu wyświetliło że bateria ma około 16000 mWh co stanowi około 67% zużycia. Na szczęście Samsung wyposażył BIOS w istotną funkcję: kalibracja baterii. Ta funkcja rozładowuje baterię do momentu wyłączenia zmieniając zapis w baterii co do aktualnej pojemności. Zatem jak wykonałem około 10 kalibracji za każdym razem korzystając z laptopa na baterii do 10% przechodząc później do kalibracji uzyskałem wynik bardziej niż zadawalający. Obecnie bateria ma pojemność 51840 mWh czyli więcej niż wcześniej zapisana w baterii fabrycznej a to jeszcze nie koniec kalibracji jakie chcę wykonać...

Podsumowując. Baterię w Samsungu można zregenerować we własnym zakresie bez konieczności ingerencji w elektronikę baterii. Dodam, że koszt ogniw firmy Samsung to 18zł za sztukę a tu jest ich 6. czyli jedyne 108zł.

• Poziom 23  
    Jeżeli kontroler nie jest zablokowany, wsad jest ok, bateria jest w miarę nowa oraz ma małą liczbę cykli, to zawsze wystarczy podmienić ogniwa i skalibrować baterię. Żadnej Ameryki nie odkryłeś :) Inna sprawa, że to narzędzie pod BIOSEM w Samsungach do kalibracji często zbyt głęboko rozładowuje baterie przez co laptop nie chce podjąć jej ładowania. Spotkałem się już z tym kilkukrotnie.
  • Poziom 8  
    Witam!
    Udało mi się rozebrać baterie od Samsung R510.
    Są trzy sekcje, jedna ma ponad 3.5V znaczy się ok.
    Ale dwie pozostałe są w gorszym stanie, ale może nie w tragicznym ok. 1.8V

Próbowałem opisów z internetu, mroziłem baterie w zamrażalce.... niestety nie pomogło.

Laptop wskazuje na całkowity brak ładowania baterii.
    I teraz tak sobie myślę że może jest jakaś metoda oszukania sterownika i zmuszenie go do ładowania - jak to zrobić

Jak myślicie, te dwie sekcje uda się przywrócić do życia?
    Pozdrawia
    Piotr

• Poziom 23  
    Ogniwa mają zbyt duże różnice, nadają się do wymiany. Ogniwa z napięciem 1.8V nadają się już do wyrzucenia. Nawet jak je podładujesz, to inaczej będą pracowały niż sekcja z napięciem 3,5V przez co kontroler znowu się zablokuje.

Sterownika nie oszukasz. Bateria musi w pełni komunikować się z laptopem aby laptop mógł ją ładować i rozładowywać.
  • Poziom 8  
    Ja mam taki pomysł, mam starą ale dobrą baterie od Dell.
    Tam też są akku od Samsunga.
    Tę baterię od Samsunga RF510 udało się rozebrać bez większych problemów, ponacinałem blaszki i teraz będę próbować przenieść ogniwa od Della.
    Ogniwa używane ale zaletę jest to że są połączone a ja nie mam zgrzewarki, więc cześć łączeń wykonam lutownicą - i tu pytanie czy to jest bezpieczne? czy nie wybuchną mi ogniwa? czy ten element na ogniwie to termistor i wystarczy go tylko taśmą klejącą przyłapać? Zależy mi na bezpieczeństwie, żeby laptop nie wybuchł na kolanach.
    Proszę o dobre rady...
    Pozdrawia
    Piotr

• Poziom 23  
    Jeżeli będziesz lutował do blaszek, to nie powinno się nic wydarzyć. Staraj się ogniw nie przegrzewać i unikaj zwarcia. Rozgrzana blaszka może stopić izolacje ogniwa przy plusie. Tak, doklejony element do ogniw to termistor, możesz go przykleić taśmą.

Powodzenia w całym przedsięwzięciu przełożenia ogniw no i nie zapominaj o elektronice :)
  • Poziom 8  
    Same problemy, bez sprzętu trudno.
    Technicznie udało mi się połączyć ogniwa
    LAP Samsung R510 - Wymiana ogniw w baterii, reset sterownika

Musiałem użyć przewodów i teraz nie da się zamknąć obudowy.
    Nie wiem nawet czy odważę się je teraz ładować bo nie jestem pewny termistora czy się nie odkleił. Boje się żeby ogniwa nie eksplodowały...

Pozdrawia
    Piotr