Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Berlingo 1.9D DW8 2004 - Świece żarowe nie załączają się.

Klawish89 28 Dec 2012 10:51 7824 6
 • #1
  Klawish89
  Level 14  
  Dzień dobry

  Problem w samochodzie polega na tym, że od czasu do czasu podczas próby uruchomienia silnika nie załączają się świece żarowe - kontrolka nie świeci. Jest to niezależne od temperatury silnika - zdarza się to zarówno w pierwszej próbie rozruchu danego dnia, jak i po krótkim postoju i kolejnej próbie uruchomienia.  Zdarza się, że przekaźnik świec żarowych wariuje - świece załączane są później niż zwykle, albo załączają się-przerywają-załączają się znowu.

  Samochód próbowaliśmy odpalić "na pych" jednak - co ciekawe - silnik kręci tylko kiedy jest ciągniony, brak reakcji na pedał gazu, po zatrzymaniu kół silnik również nie pracuje.

  Podawaliśmy prąd bezpośrednio na świece - bez skutku. W zimę zeszłego roku również był problem z odpalaniem, wtedy wymieniony został przekaźnik świec żarowych - chyba niesłusznie, bo problem się powtarzał i rzekomą przyczyną były zaśniedziałe przewody.

  Sprawa jest o tyle trudna, że usterka pojawia się przypadkowo i sprawia problemy przy diagnostyce w serwisie samochodowym. Samochód pracuje w firmie i jest wielokrotnie zatrzymywany i uruchamiany w ciągu dnia.
 • #2
  AUTOSTAN
  Level 14  
  Sprawdzić instalacje elektryczną układu podgrzewania. Świece żarowe (czy nie są zwarte). Z tym "odpalaniem na pych" to GRATULACJE!!!!
 • #3
  mirekzamosc
  Level 10  
  kolego pierwsze sprawdz swiece żarowe,jeżeli chociaż jedna jest zwarta,to bezpieczniki,jeśli to będzie ok,to zostaje Ci czujnik temperatury i przekaznik swiec(tylko orginalny nowy,lub używany.Z zamiennikiem to loteria).te dwie ostatnie rzeczy najlepiej sprawdzisz podmieniając z takiego samego samochodu.Jeśli to wszystko masz w porządku,świece muszą grzać,poniważ 1,9 diesel niczego więcej w tym temacie nie posiada.Powodzenia
 • #4
  żałosna udręka
  Level 33  
  Jesteście koledzy w głębokim błędzie. Swiece włącza sterownik silnika. Przy pierwszym lepszym uszkodzeniu świecy wyłącza wszystkie i nie sygnalizuje żadną lampką. Bez diagnostyki nic nie da się zrobić.
 • #5
  AUTOSTAN
  Level 14  
  Nie w DW8B. Pomimo spalonej jednej np. 1 świecy pozostałe są normalnie zasilane!
 • #6
  freelord
  Level 10  
  Witam jeśli można podepnę się pod temat.
  Sprawa się tyczy identycznego samochodu jak kolegi z tematu, jednak u mnie jest problem następującego typu. Przewody zasilające świece żarowe łączą się na śrubce przy kolektorze dolotowym (ten plastikowy) nie wiem dlaczego ale u mnie ta śrubka strasznie się grzeje, wręcz nadtapia plastik i to już po odpaleniu silnika tak jak by cały czas szło napięcie na podgrzewanie świec. Dodam że kontrolka od świec zapala się podczas grzania i po chwili normalnie gaśnie i auto pali.
 • #7
  kybernetes
  Level 39  
  To, że kontrolka gaśnie nie znaczy, że świece nie będą już zasilane, to jest tylko sygnał dla ciebie, że możesz odpalać silnik. Natomiast same świece mogą być zasilane jeszcze kilka minut po odpaleniu silnika. To przedłużone podgrzewanie świec poprawia spalanie w silniku i wyrównuję jego pracę, kiedy jest zimny. Poza tym zmniejsza emisje zanieczyszczeń czego wymagają normy czystości spalin.

  A to, że śrubka ci się grzeje to kwestia jej zanieczyszczenia i słabego styku. Taka awaria spowoduje, że za chwilę w ogóle nie będziesz miał grzania świec. Rozbierz to połączenie, przeczyść papierem ściernym do połysku i nasmaruj delikatnie wazeliną. A jak kable są przypalone w zaciskanych złączkach to trzeba będzie naprawić. Styk musi być idealny, tam idzie prąd kilkudziesięciu amperów.